ADHD ja Deksamfetamiinilääkitys

Anonyymi-ap

Hei.

Sain ADHD-diagnoosin näin 32-vuotiaana. Ensin tuli testiin Concertat, Medikinetit. Annoskokoina oli Concertalla 18/27/36/54/72 ja Medikinetin annostus oli 10/20 mg.

Haittavaikutuksia oli esiintynyt jo 36mg annoksella ja se oli ahdistus, sekä mieliala oli heittelemässä.

Medikinet ei auttanut olotiloihin ja seurauksena tuli määräys Attentinille ja rinnalle tuli pitkävaikuttainen Concerta. Tuo vähän ihmetytti, koska yleensähän ensin vaihdetaan Concerta Elvanseen. Nyt tämä kävi päinvastoin, että Medikinetin tilalle tuli Attentin.

Olisko siis mahdollisuus vaihtaa Concerta Elvanseen, koska ajoittain Concertan oton jälkeen iskee ahdistus, jota ei Attentin poista, koska Attentin tulee otettua vasta iltapäivällä.

Attentin ei ole aiheuttanut ongelmia, se on ollut paljon miellyttävämpi ja huomasin, että Attentin toimii tasaisemmin, kuin Medikinet. Attentin toimii hiipivästi ja huomaa olevansa hyvinkin toiminnallinen.

Aamulla, kun otan Concertan niin se vaikutus on huomattavissa, mutta silloin olo on kireähkö, Tuntuu, että olotila ei ole luonnollinen. Attentinin vaikutuksessa olotila on rennompi ja lihakset eivät ole niin jumiset.

Olisiko se mitenkään epäasiallista tiedustella minua hoitavalta taholta, että olisi mahdollisuus saada lääkemääräys Elvanseen?

Olen käynyt pari vuotta tutkimuksissa, alla on seulat, ekg:t, psykologiset testit, haastattelut, lapsuusajan tutkimiset ja kaikki. Lapsuusajan papereista löytyi paljon keskittymishäiriöstä ongelmia.

5

2336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elvance taitaa olla noita muita kalliimpi.

      • Anonyymi

        Attentin maksaa 70e/30kpl pakkaus, joten päivän Attentinit ovat noin 7e.


    • Anonyymi

      Keinotekoinen tahdonvoima antaa keskittymiskykyä pohjimmiltaan epämiellyttävään tehtävään. Myös kofeiini on kovassa huudossa tähän. Jotkut pitää viikonlopun paussia palauttaakseen mieleen mitä oikeastaan ovat.

      • Anonyymi

        Kofeiinia menee jo muutenkin. Sitä olen kuluttanut jo vitosluokalta lähtien ja pahimpina kausina meni toista pannua kahvia päivässä. Nykyisin kofeiinin käyttö rajoittuu lähinnä viihdekäyttöön, eli käytän kofeiiinia vain kodin ulkopuolella. Käytän kofeiinia, jos näen kavereita tai olen työpaikalla kahvitauolla.

        Työpaikan kahvi on jotain paskaa automaattikahvia, joka on mitään sanomatonta, mutta silti juon sitä työpäivän aikana noin 10-15 kuppia. Kotona en juo lainkaan, koska en omista kahvinkeitintä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe