Hei.
Sain ADHD-diagnoosin näin 32-vuotiaana. Ensin tuli testiin Concertat, Medikinetit. Annoskokoina oli Concertalla 18/27/36/54/72 ja Medikinetin annostus oli 10/20 mg.
Haittavaikutuksia oli esiintynyt jo 36mg annoksella ja se oli ahdistus, sekä mieliala oli heittelemässä.
Medikinet ei auttanut olotiloihin ja seurauksena tuli määräys Attentinille ja rinnalle tuli pitkävaikuttainen Concerta. Tuo vähän ihmetytti, koska yleensähän ensin vaihdetaan Concerta Elvanseen. Nyt tämä kävi päinvastoin, että Medikinetin tilalle tuli Attentin.
Olisko siis mahdollisuus vaihtaa Concerta Elvanseen, koska ajoittain Concertan oton jälkeen iskee ahdistus, jota ei Attentin poista, koska Attentin tulee otettua vasta iltapäivällä.
Attentin ei ole aiheuttanut ongelmia, se on ollut paljon miellyttävämpi ja huomasin, että Attentin toimii tasaisemmin, kuin Medikinet. Attentin toimii hiipivästi ja huomaa olevansa hyvinkin toiminnallinen.
Aamulla, kun otan Concertan niin se vaikutus on huomattavissa, mutta silloin olo on kireähkö, Tuntuu, että olotila ei ole luonnollinen. Attentinin vaikutuksessa olotila on rennompi ja lihakset eivät ole niin jumiset.
Olisiko se mitenkään epäasiallista tiedustella minua hoitavalta taholta, että olisi mahdollisuus saada lääkemääräys Elvanseen?
Olen käynyt pari vuotta tutkimuksissa, alla on seulat, ekg:t, psykologiset testit, haastattelut, lapsuusajan tutkimiset ja kaikki. Lapsuusajan papereista löytyi paljon keskittymishäiriöstä ongelmia.
ADHD ja Deksamfetamiinilääkitys
5
2458
Vastaukset
- Anonyymi
Elvance taitaa olla noita muita kalliimpi.
- Anonyymi
Attentin maksaa 70e/30kpl pakkaus, joten päivän Attentinit ovat noin 7e.
- Anonyymi
Keinotekoinen tahdonvoima antaa keskittymiskykyä pohjimmiltaan epämiellyttävään tehtävään. Myös kofeiini on kovassa huudossa tähän. Jotkut pitää viikonlopun paussia palauttaakseen mieleen mitä oikeastaan ovat.
- Anonyymi
Kofeiinia menee jo muutenkin. Sitä olen kuluttanut jo vitosluokalta lähtien ja pahimpina kausina meni toista pannua kahvia päivässä. Nykyisin kofeiinin käyttö rajoittuu lähinnä viihdekäyttöön, eli käytän kofeiiinia vain kodin ulkopuolella. Käytän kofeiinia, jos näen kavereita tai olen työpaikalla kahvitauolla.
Työpaikan kahvi on jotain paskaa automaattikahvia, joka on mitään sanomatonta, mutta silti juon sitä työpäivän aikana noin 10-15 kuppia. Kotona en juo lainkaan, koska en omista kahvinkeitintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988