ADHD ja Deksamfetamiinilääkitys

Anonyymi-ap

Hei.

Sain ADHD-diagnoosin näin 32-vuotiaana. Ensin tuli testiin Concertat, Medikinetit. Annoskokoina oli Concertalla 18/27/36/54/72 ja Medikinetin annostus oli 10/20 mg.

Haittavaikutuksia oli esiintynyt jo 36mg annoksella ja se oli ahdistus, sekä mieliala oli heittelemässä.

Medikinet ei auttanut olotiloihin ja seurauksena tuli määräys Attentinille ja rinnalle tuli pitkävaikuttainen Concerta. Tuo vähän ihmetytti, koska yleensähän ensin vaihdetaan Concerta Elvanseen. Nyt tämä kävi päinvastoin, että Medikinetin tilalle tuli Attentin.

Olisko siis mahdollisuus vaihtaa Concerta Elvanseen, koska ajoittain Concertan oton jälkeen iskee ahdistus, jota ei Attentin poista, koska Attentin tulee otettua vasta iltapäivällä.

Attentin ei ole aiheuttanut ongelmia, se on ollut paljon miellyttävämpi ja huomasin, että Attentin toimii tasaisemmin, kuin Medikinet. Attentin toimii hiipivästi ja huomaa olevansa hyvinkin toiminnallinen.

Aamulla, kun otan Concertan niin se vaikutus on huomattavissa, mutta silloin olo on kireähkö, Tuntuu, että olotila ei ole luonnollinen. Attentinin vaikutuksessa olotila on rennompi ja lihakset eivät ole niin jumiset.

Olisiko se mitenkään epäasiallista tiedustella minua hoitavalta taholta, että olisi mahdollisuus saada lääkemääräys Elvanseen?

Olen käynyt pari vuotta tutkimuksissa, alla on seulat, ekg:t, psykologiset testit, haastattelut, lapsuusajan tutkimiset ja kaikki. Lapsuusajan papereista löytyi paljon keskittymishäiriöstä ongelmia.

5

2736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elvance taitaa olla noita muita kalliimpi.

      • Anonyymi

        Attentin maksaa 70e/30kpl pakkaus, joten päivän Attentinit ovat noin 7e.


    • Anonyymi

      Keinotekoinen tahdonvoima antaa keskittymiskykyä pohjimmiltaan epämiellyttävään tehtävään. Myös kofeiini on kovassa huudossa tähän. Jotkut pitää viikonlopun paussia palauttaakseen mieleen mitä oikeastaan ovat.

      • Anonyymi

        Kofeiinia menee jo muutenkin. Sitä olen kuluttanut jo vitosluokalta lähtien ja pahimpina kausina meni toista pannua kahvia päivässä. Nykyisin kofeiinin käyttö rajoittuu lähinnä viihdekäyttöön, eli käytän kofeiiinia vain kodin ulkopuolella. Käytän kofeiinia, jos näen kavereita tai olen työpaikalla kahvitauolla.

        Työpaikan kahvi on jotain paskaa automaattikahvia, joka on mitään sanomatonta, mutta silti juon sitä työpäivän aikana noin 10-15 kuppia. Kotona en juo lainkaan, koska en omista kahvinkeitintä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      38
      2091
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      885
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      845
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      805
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe