Artikkeli pankkipalveluiden rapautumisesta

Anonyymi-ap

Artikkelissa käy asiakkaiden kertomana esille melkoisen absurdeja ja kestämättömiä tilanteita.

Toivoisi, että EU leipoisi jonkin direktiivin, jolla pankkipalveluiden asianmukainen ja kelvollinen taso taattaisiin nykyisen villin lännen sijaan.

Kun lähtee sutta pakoon, niin saattaa tulla karhu vastaan, eli pankin vaihtaminen ei aina ole takuu tytyväisyydestä.

* ”Eikö pankilla ole varaa hankkia edes tuoleja?” Pankkien palvelut saavat täys­laidallisen"

"Kun asiakkaita kuuntelee, jokaisesta Suomessa toimivasta pankista löytyy vikaa. Ärsytyksen aiheet ovat varsin samoja."

- https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009389599.html

14

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksihän lehdet edes kirjoittavat tuollaisia pankki-itkuja.

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009385245.html

      Tässäkin persaukinen tmi-yrittäjä luulee, ettei saa luottoa sen takia, että on eronnut viime vuosikymmenellä.

      Yleensä asiakaspalvelua voi verrata peiliin. Sieltä jokaiselle vastataan ansionsa mukaan.

      • Anonyymi

        Tarvitaan valtion pankki


      • Anonyymi

        No, mutta tuo artikkelihan kuvaa yksi yhteen realistisesti aikamme todella pahoin rapautuneita pankkipalveluita, mutta sama meno muuallakin Euroopassa. Mikä tahansa muu yritysmaailman toimiala samalla toimintamallila saisi laittaa lapun luukulle.

        Se kuulu kaiken digitalisointi, AI-robotointi, etäpalvelut ja toiminnan maksimaalinen teho$taminen.

        ps. Nordea maksaa muuten kiitettävää osinkoa, mutta en osaa arvioida olisiko se nykyisessä taloudellisessa ja geopoliittisessa tilanteessa hyvä sijoituskohde tuleville muutamille vuosille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarvitaan valtion pankki

        Onko istumisen pakko tapahtua juuri pankissa? Puistoissa on penkkejä, kahviloissa, kirjastoissa…

        Ei veronmaksajien maksettavaksi tarvitse enää lisää
        kannattamattomia himmeleitä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarvitaan valtion pankki

        Sellaisessa pankissa olisi hurjat palvelumaksut!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarvitaan valtion pankki

        'Tarvitaan valtion pankki'

        Olihan Postipankki / Leonia mutta myytiin pois. S-Pankki on lähellä tälläistä kansanpankkia.
        Jos tulisi uusi valtionpankki, se myytäisiin pikaisesti pois myös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko istumisen pakko tapahtua juuri pankissa? Puistoissa on penkkejä, kahviloissa, kirjastoissa…

        Ei veronmaksajien maksettavaksi tarvitse enää lisää
        kannattamattomia himmeleitä

        Olipa ylimielinen kapitalisti tuossakin!


    • Anonyymi

      ”Eikö pankilla ole varaa hankkia edes tuoleja?”

      Seisaallaan siellä ennenkin jonotettiin. Siis ennen kuin isoihin pankkeihin keksittiin vuoronumerojärjestelmät ym. Pienempiin konttoreihin niitä ei kai koskaan tullutkaan.

      Nykypäivänä harva käy pankissa muuten kuin ennalta varattuna ajankohtana, jolloin pääsee suoraan istumaan virkailijan loosiin.

      • Anonyymi

        "Seisaallaan siellä ennenkin jonotettiin. Siis ennen kuin isoihin pankkeihin keksittiin vuoronumerojärjestelmät ym."

        Tuolloin saattoi mennä pankkiin asioimaan milloin vain sen laajalla aikioloaikalla eikä tarvinnut kauaa jonottaa.

        Nyttemmin vuoronumeron saatuaan voi joutua odottamaan _seisaalta_ tuntejakin vain todetakseen, että "palvelu" suljetaan ennen omaa vuoroa ja seuraavan kerran konttori auki muutaman päivän kuluttua. Kannattaa ajatella hetki myös niitä ikä-ihmisiä joille konttori on ainoa raha-asioiden hoitopaikka.

        "Nykypäivänä harva käy pankissa muuten kuin ennalta varattuna ajankohtana, jolloin pääsee suoraan istumaan virkailijan loosiin."

        Artikkelikin kertoo hieman toisesta realismista. Lisäksi niitä pankkikonttoreita on lopetettu pilvin pimein, aukioloaikoja rajoitettu radikaalisti ja toisinaan tapaamisaikaakin voi joutua odottamaan päiviä tai pahimmillaan jopa viikkojakin. Joillekin pakkiasiointi edellyttää 50-80 km:kin matkaa.


    • Anonyymi

      Ehkä noissa palvelumaksuissa on se ongelma että osa ihmisistä ei maksa lainkaan kk maksuja ja joukossamme on paljon ihmisiä joilla on eritasoisia esteitä saada asiansa hoidettua! Rajoitteena on mm laitteiden puuttuminen ja erilaiset ”pelot”. Ikäihmisiltä puuttuu se tuki johon voi luottaa ja usko säännölliseen apuun. Jos hoitaa toisen asioita kerta kuukaudessa ei riitä eikä omaa asemaa saa käyttää väärin.

      • Anonyymi

        Ne jotka eivät maksa palvelumaksuja, maksavat pankille erilaisina marginaaleina huomattavasti isompia summia. Esm. lainan korko muodostuu viitekorko + marginaali. Talletustilien korko muodostuu viitekorko - marginaali.

        Aikaisemmin pankki otti kaikilta asiakkailta rahaa noilla marginaaleilla, eikä erillisiä palvelumaksuja tunnettu niin paljon kuin nykyään. Kilpailun kiristyessä marginaalit ovat ohentuneet, jolloin mukaan tulivat palvelumaksut.


    • Anonyymi

      Nordea pankki eesti tilinsiirron lahden toiselle puolen. Käyttämäni tunnistus ei riitä ulkomaansiirtoihin tämä se teettti kun estettiin tilille pääsy ilman päivitysta viime syksynä. Pankki on Vapaamureiden halinassa EU-on vapaamurari yhteisö joka tulee estämään käteisen käytön päästäkseen KYYLÄÄMÄÄN tavallisia ihmisiä kaikki tapahtuu KIRISTYKSEEN perustuen kuten viime syksyinenkin. Järjestö on maailman laajin Homo trans sukukuolisten yhteisö joka perustaa juuri nyt maailman hallitustaan joka poistaa orjiltaan kansalisuudet.

      • Anonyymi

        "Nordea pankki eesti tilinsiirron lahden toiselle puolen. Käyttämäni tunnistus ei riitä ulkomaansiirtoihin tämä se teettti kun estettiin tilille pääsy ilman päivitysta viime syksynä."

        Kovin sekavaa kirjoittelua. Josko nuo ongelmat johtuvat ihan tuosta omasta ajattelukyvyn, asioiden sisäistämisen ja sitten toiminnan sekavuudesta / ongelmallisuudesta.


    • Anonyymi

      Valitettavasti Suomen päättäjiä ei asia kiinnosta. Jos, muutos olisi tullut jo aikoja sitten.
      Vaihtoon välinpitämättömät turhakkeet! Ja pankkien palvelut takaisin. Palvelumaksujen tarkoitus ei ole johtajan palkkaa maksimoida kuten nykyisin sallitaan tapahtuvan. Törkeää kuppaamista. Miksi päättäjät eivät puolusta kansalaisia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      150
      7870
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7320
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6868
    5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6706
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6134
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6122
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5390
    Aihe