Maahanmuutto
ylen-koulukone-heratti-tulikuuman-keskustelun-koulujen-tilasta
Anonyymi-ap
2023-02-19 05:36:53
Ilmoita
https://www.suomenuutiset.fi/ylen-koulukone-heratti-tulikuuman-keskustelun-koulujen-tilasta-opetushallitus-vaatii-muiden-ohella-sensuroimaan-kiusalliset-tiedot-mutta-mika-olikaan-viraston-paajohtajan-tausta/
Ylen koulukone käynnisti kauan kaivatun keskustelun koulujen tilasta. Opetushallitus, opetusministeri ja monet muut tahot haluaisivat salata tiedot maahanmuuttajaoppilaiden määristä eri kouluissa. Tilastotietojen julkaisemista pidetään vastuuttomana ja leimaavana. ”Koulushoppailusta” on kohta tulossa rasismin synonyymi, ainakin jos vasemmistolta saa asiasta päättää
Koulushoppailusta on kohta tulossa rasismin synonyymi, ainakin jos vasemmistolta saa asiasta päät
19
139
Vastaukset
- Anonyymi
Matu pentujen takiahan koulut ovat tuossa pisteessä, eivät hyväksy naisopettajia ym. yrittävät alistaa suomalaisia lapsia ym. Normaali opettajat ovat laitettu hiljaiseksi jotta vihervasemmisto opettaja voivat touhuta rauhassa, eihän kouluissa opeta kuin että matuilu on hieno asia, peltipurkit pitää laittaa toiseen roskakoriin kuin muoviset, töihin ei tarvitse mennä opiskelun jälkeen koska valtio hoitaa senkin, Tälleen vihervasemmisto "saa aivopesulla uusia kannattajia"???????
- Anonyymi
Ainahan ne "parempaa" väkeä olevat kokoomuksen kannattajat ovat vaihtaneet lastensa kouluja aina sen mukaan, mistä kuvittelevat lastensa saavan parhaimmat arvosanat. Tietysti se on ollut merkittävä asia, kun jonkun vaikutusvaltaisen tai varakkaan perheen lapset ovat jossain koulussa, niin kyllä meidänkin lapsi sinne kuuluu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainahan ne "parempaa" väkeä olevat kokoomuksen kannattajat ovat vaihtaneet lastensa kouluja aina sen mukaan, mistä kuvittelevat lastensa saavan parhaimmat arvosanat. Tietysti se on ollut merkittävä asia, kun jonkun vaikutusvaltaisen tai varakkaan perheen lapset ovat jossain koulussa, niin kyllä meidänkin lapsi sinne kuuluu.
No, vasemmiston mallilla saadaan vaan kyvyttömiä alisuorittajia, joilla ei osaaminen riitä mihinkään. Inkluusion myötä mennään heikommat edellä koko ajan. Keskinkertaiset ja hyvät oppilaat ollaan jätetty heitteille. Maa ei voi olla "kaikki pelaa"-tyyppinen toteutus. Näistä heikoista oppilaista harvemmin tulee niitä, jotka luovat työpaikka tai jotain uutta. Me tarvitsemme tänne menestyviä yrityksiä, jotta syntyisi työpaikkoja ja valtio saisi verotuloja. Vasemmiston mallilla firmoja ei synny, iso osa elää sossutuilla ja osaavat lähtevät maasta pois. Ehkä se onkin vasemmiston taktiikka, kun haluavast sosialistisen yhteiskunnan, jossa kaikilla on huono olla ja puolueet määrittää, mitä kansalainen saa tehdä ja kaikille sama palkka.
- Anonyymi
äänestä oikein 2.4
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Oikein, siis oikealle!
Extyökkärin nuoruus kului tukiopetusta antavissa suljetuissa sisäoppilaitoksissa.
Anonyymi kirjoitti:
Extyökkärin nuoruus kului tukiopetusta antavissa suljetuissa sisäoppilaitoksissa.
Näköjään nuoruutemme olivat erilaisia, enkä tunne tuota sinun oppilaitosmaailmaasi!
- Anonyymi
kansa ei äänestä jos totuus tuodaan esiin
- Anonyymi
Ei kai ne voi ihmisiä estää valitsemasta lapselleen turvallista ympäristöä ja parempaa mahdollisuutta koulurauhaan. Aivan järkyttävää miten vasemmistolaiset vihaavat suomalaisia lapsia.
- Anonyymi
Vild bill shmef ali
- Anonyymi
Pahamaa
- Anonyymi
Jokainen vanhempi haluaa lapselleen mahdollisimman hyvät lähtökohdat opiskella. Jos tilanne on sellainen, että koulurauhaa ei ole ja koulussa kiusataan ja opettajat sekä rehtori "kädettömiä" asioita korjaamaan onko muuta vaihtoehtoa kuin vaihtaa koulua? Se, kuinka hyvin lapsi saa opiskeltua antaa kuitenkin lähtökohdan tulevaisuuden opiskelulle sekä työllistymiselle.
Vasemmisto tuntuu haluavan sysätä kotouttamisen ongelmat koulun niskoille ja tätä kautta luokkatovereiden harteille, mutta jokainen voi miettiä kuinka oikein se on.
Voimme tästä kiittää ideologiaa pursuvaa vihervesemmistoa. - Anonyymi
Ruse li ja sdp nazima
- Anonyymi
Uusin trendihän näkyy olevan, että lapsiperheet muuttavat kaupungeista maaseudulle. Luulevat, ettei siellä olisi mamuja häiritsemässä lastensa koulunkäyntiä.
- Anonyymi
Niin tänäänkin olemme saaneet lukea puukotuksesta helsinkiläisessä S2-koulussa.
Hallitus sen sijaan vaikenee näistä täysin. Onko opetusministeri kommentoinut mitään vai tuijotteleeko vain varpaitaan?- Anonyymi
Sipilän syy suomen kes kusta
- Anonyymi
Olen vähän siinä ymmärryksessä, että työnteossa ei opitusministerillä ole ollut tai tule hiki.
Yleensä keskustelu kääntyy siihen, miten kouluväkivalta, oppimisvaikeudet (poikien) yms. ovat juuri meidän sivullisten vika - joilla lapsi käy "vaikeudetonta" koulua tai ei ole lapsia.
Ja raha. Sitä ei ikinä ole tarpeeksi. Ministeri voisi lomauttaa itsensä ja opetusneuvokset, jos eivät nyt runsauden vuosina saa aikaiseksi mitään. Vertailukohtana vaikkapa -91 lama.
Kyllä ne oppiaineet tuolloin menivät selkäytimeen, vaikka kirjoista alkoi olla pulaa!
Ja kyllä - oli kovin erilaisia sosiaalisia ryhmiä. Meidän luokalla rikkaiden lapsia ja duunareiden lapsia. Ei ongelmia. Kellään ei ollut tai syntynyt subjektiivista oikeutta ja tarvetta ryöstää toisen merkkikenkiä. Miettikääpä sitä pikku neuvokset. Mistä mahtaa johtua? Olisiko _asenne_ tai _asenneongelma_?
Vassarille on vaikea tajuta, että huonokäytökseninen kantis tai huonokäytöksinen mamu nyt vain ON huonokäytöksinen ihminen, taustasta riippumatta. Ja ratkaisu on puuttua käytökseen. Ei keksiä syyllisiä. Tai syitä, jotka aina osoittavat varsinaisen urpoilijan ulkopuolelle.
Ongelma on tuo tilanteisiin puuttuminen - se kun edellyttää oikeasti työpanosta. TYÖ.. Vassaripoliitikolle epämieluisaa, koska kupletin juoni on aina vain se, että muut tekevät duunin ja verokertymän, hänen roolinsa on jakaa muiden tekemää rahaa.
- Anonyymi
Puukot heiluu ja hallitus ryyppää ja juhlii
- Anonyymi
Koripallo auttaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743022
- 712901
- 681842
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171709- 241667
- 261642
- 201620
- 481307
- 381283
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91279