Liian suuret kulut?

Anonyymi-ap

Kun aloitin sijoittamisen vuonna 2016 marssin oman pankkini puheille ja siellä avasin kapitaalisopimuksen tarkoituksena sijoittaa sinne aina kuukausittain rahaa eläkeikään asti, eli noin 40 vuoden ajan.
Nyt muutamia vuosia myöhemmin olen sen verran oppinut että kulut ovat yksi pahimpia voittojen syöjiä tässä lajissa. Olen avannut passiivisia indeksirahastoja kylkeen, joiden vuosikulut ovan tuommoista 0,1 - 0-2% luokkaa.
Kysymys kuuluukin seuraavasti. Olisiko järkevämpää luopua tästä aktiivisesti hoidetusta kapitaalisopimuksesta jonka vuosittaiset kulut ovat 1,67% ja siirtää rahat edullisempii vaihtoehtoihin vaiko jatkaa alkuperäisen suunnitelman mukaan sijoittamista pitkälle tulevaisuuteen?

3

249

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse mysin pois kaikki, joissa vuosikulut on yli 0,5%. Pitkällä aikavälillä kulut syövät voitot.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        ❤️ ­N­y­­m­f­o­m­­­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17751855W

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Eikä nuo indeksirahastojen kulutkaan mitään pieninpiä ole. Monissa ETF:ssä kulut on luokkaa 0,0X%. Samalla saa hajautuksen aivan eri tasolle, kuin yleisimmissä rahastoissa. Noin 30 eri ETF:ää on minulla Nordnetissä. Toki myös indeksirahastoina Nordnetin omat, joissa ei ole maksuja. Kannattaa heti avata arvo-osuustili Nordnetiin ja unohtaa oman pankin "sijoitusneuvot".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      866
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      74
      714
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      621
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe