Reserviläisistä tarkka-ampujia

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009405600.html
"Puolustusvoimat panostaa tarkka-ampujien varusteisiin – hankkii uusia kiväärejä ja varusteita 11 miljoonalla eurolla.
Tilaus sisältää TRG M10 -tarkkuuskiväärijärjestelmiä, järjestelmien varaosia ja varusteita."

Reserviläisistä voitaisiin kouluttaa tarkka-ampujia.
Reserviläisillä ei fyysinen kunto ole, kuin alle 30 vuotiailla nuorilla, mutta
reserviläisillä on keskittymis kykyä, rauhallisuutta ja pitkää pinnaa, jota tarkka-ampujalta vaaditaan.
Meikäläinekin pystyy useita tunteja tarkkailemaan kohdetta keskittyneesti.

2

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naakimalla, saaliin hankkiminen on taitolaji. :-)

      On vihun kannalta yhtä veemänen tilanne, onko TKIV:n perän takana tuore, vai varttuneempi reserviläinen. Mutta harjoittelua ja toistoja se homma vaatii, läpi elämän.

      Kun 3,1 kg painavalla, ohut piippuisella, .308 hirvipyssyllä, joka on vielä vieruskaverin, lopsauttaa 5 kertaa peräjälkeen, yli 750m etäisyydeltä osuman maaliin. Saa olla tyytyväinen osaamiseensa.

    • Anonyymi

      Vähän pieni tilausmäärä, tuolla rahalla saa ehkä 1000 kappaletta, jos yksikköhinta on jossain 8-11 te välissä. Nykytilanteessa olisi voitu hankkia samalla enemmän kunnon kalustoa ja tukea kotimaista tuotantoa.

      Siviilien varastoista löytyy paljon hyviä kyttäyspyssyjä, joilla melko helppo saada osumia 300-400 metrin matkalle. Tuntien kyttäämisen sijaan mielestäni kannattaisi ampua huonompaankin saumaan, toisin kuin metsästyksessä haavakolla ei ole väliä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe