Reserviläisistä tarkka-ampujia

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009405600.html
"Puolustusvoimat panostaa tarkka-ampujien varusteisiin – hankkii uusia kiväärejä ja varusteita 11 miljoonalla eurolla.
Tilaus sisältää TRG M10 -tarkkuuskiväärijärjestelmiä, järjestelmien varaosia ja varusteita."

Reserviläisistä voitaisiin kouluttaa tarkka-ampujia.
Reserviläisillä ei fyysinen kunto ole, kuin alle 30 vuotiailla nuorilla, mutta
reserviläisillä on keskittymis kykyä, rauhallisuutta ja pitkää pinnaa, jota tarkka-ampujalta vaaditaan.
Meikäläinekin pystyy useita tunteja tarkkailemaan kohdetta keskittyneesti.

2

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naakimalla, saaliin hankkiminen on taitolaji. :-)

      On vihun kannalta yhtä veemänen tilanne, onko TKIV:n perän takana tuore, vai varttuneempi reserviläinen. Mutta harjoittelua ja toistoja se homma vaatii, läpi elämän.

      Kun 3,1 kg painavalla, ohut piippuisella, .308 hirvipyssyllä, joka on vielä vieruskaverin, lopsauttaa 5 kertaa peräjälkeen, yli 750m etäisyydeltä osuman maaliin. Saa olla tyytyväinen osaamiseensa.

    • Anonyymi

      Vähän pieni tilausmäärä, tuolla rahalla saa ehkä 1000 kappaletta, jos yksikköhinta on jossain 8-11 te välissä. Nykytilanteessa olisi voitu hankkia samalla enemmän kunnon kalustoa ja tukea kotimaista tuotantoa.

      Siviilien varastoista löytyy paljon hyviä kyttäyspyssyjä, joilla melko helppo saada osumia 300-400 metrin matkalle. Tuntien kyttäämisen sijaan mielestäni kannattaisi ampua huonompaankin saumaan, toisin kuin metsästyksessä haavakolla ei ole väliä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7407
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4433
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      29
      4070
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3519
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2623
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2525
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2222
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      30
      2181
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2013
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      37
      1416
    Aihe