Aivolisäkekasvaimet ja seksuaalisuus

Anonyymi-ap

Hei.

Olen sh/ kätilö, joka opiskelee seksuaaliterapeutiksi.
Olen tekemässä lopputyötä aiheesta aivolisäkekasvaimet ja seksuaalisuus.

Olisko täällä palstalla ketään, joka haluaisi osallistua tutkimukseni tekoon jakamalla minulle omia kokemuksiaan aiheesta.
Tarkoituksenani on syvähaastatella muutamia ihmisiä aiheen tiimoilta.

Jos olet kiinnostunut vaihtamaan kanssani ajatuksia, niin ole yhteydessä spostiin: [email protected]

Kiitos.

3

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuostahan löytyy tietoa pilvin pimein ja mekanismi seksuaalisuuteen on siinä, että prolaktinooma tai mikroprolaktinooma nostaa prolaktiinitasoa, joka tyypillisesti vie seksihalut, sekä laskee miehillä myös testosteronitasoa, joka sekin vaikuttaa libidoon ja kykyyn.
      Itselläni ei tuota kasvainta ole, mutta nämä on yleistietoa.

      Mikroprolaktinoomissa hoitomuotona käytetään leikkauksen sijaan Kabergoliinia, joka on dopaminerginen lääke, jota käytetään korkean prolaktiinitason, prolaktinooman, Parkinsonin taudin ja muiden indikaatioiden hoitoon.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😍 ­­N­­y­m­­­f­­o­­m­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17752467v

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Miten se tuumori aivolisäkkeessä vaikuttaa seksuaalisuuteen, kasvuiässä se stimuloi tuottamaan somatotropiinia ja seuraus on gigantismi jossa kehon koko kasvaa liikaa, kasvuiän ohittaneilla se aiheuttaa aggromegaliaa ja sormet, jalat, nenä, korvat, otsa jne. laajenevat, mutta muuten kehon koko ei kasva. Aikuisiällä somatotropiini hieman vähenee sitä mukaa kuin ikää karttuu, sen pieni lisäys per kk. hidastaa vanhenemista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe