Luuleeko vasemmisto ihan oikeesti että tehdyn saa tekemättömäksi sillä että "hävittää siiltä jäljet"?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/133e6e8f-176c-4b63-9a6c-ca72c6968365
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/133e6e8f-176c-4b63-9a6c-ca72c6968365
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuttua punikkilaa.-
SDP:n nettisivuilta on kadonnut useita Nato-jäsenyyttä kriittisesti käsitelleitä vanhoja kannanottoja. Puoluesihteeri Antton Rönnholm kertoo kaikkien vanhojen tekstien poistuneen nettisivujen uudistuksen myötä.
Mites tää liittyy palstan aiheeseen?
Sorry, mä nostan käden pystyyn (aloittaja) - meni väärälle palstalle :-(
Demareissa on paljon vasemmistoliiton äänestäjiä ja päin vastoin.
Demarit jänniä, poistaneet aiempia kirjoituksiaan
Kuin Stasilista piti laittaa Supo kassakaappin 60 vuodeksi.
SDP puoluesihteeri valehtelee suvasti, kuin sitä ennnenkin tehnyt. Puoluesihteeri: Tekninen syy.
Kiinnostava juttu! SDP:ssä on totisesti hallittu historiaa. Kaikki vanhat Nato-kielteiset blogit on poistettu puolueen nettisivuilta.
SDP:n nettisivuilta on poistunut suuri joukko ennen vuotta 2018 julkaistuja tekstejä. Joukossa on muun muassa SDP:n silloisen varapuheenjohtajan Sanna Marinin Nato-kriittinen kirjoitus. Monet politiikkaa seuraavat ja tekevät Twitterin käyttäjät ovat kiinnittäneet huomiota SDP:n nettisivuihin, joilta oli kadonnut jossakin vaiheessa lukuisia tiedotteita. Katoamisen teki erikoiseksi se, että niissä suhtauduttiin kriittiseen sävyyn Nato-jäsenyyteen ja sen kannattajiin.
Poistettujen tiedotteiden joukossa näyttää olleen muun muassa SDP:n silloisen varapuheenjohtajan Sanna Marinin kannanotto elokuulta 2014 otsikolla ”Nato-keulinnassako voi unohtaa hallituksen yhteisen linjan”, jossa hän moitti RKP:n tuolloista puheenjohtajaa, puolustusministeri Carl Haglundia, intoilusta Naton suhteen.
Myös SDP:n puoluehallituksen näkemys syyskuulta 2014 koskien sitä, että ”liittoutumattomuudesta ei syytä luopua vaalien jälkeenkään”, on kadonnut sivuilta.
Ajankohta on kiinnostava, sillä Itä-Ukrainan sota alkoi huhtikuussa 2014, kun Venäjän tukemat joukot ottivat yhteen Ukrainan hallituksen joukkojen kanssa. Tätä edelsi Krimin laiton miehitys helmikuussa 2014.
Nyt SDP:llä eri levy päällä -ei nyt Nato vastainen, eikä Mannerheimiäkään ilkuta.
Siitä annan Sannalle tunnusta kun rohkeni SDP kokouksessa kehua Mannerheimiä, vedoten häneen kuin sai johdettua että maa pysyi itsenäisenä sodan raskaina vuosina.
Hyvä Sanna kun kerrot isänmaan taustoista, jota Halonen .. Erkki et muut klaanilaiset ei koskaan kerro. Heille Mannerheim ja USA oli pahaa täynnä. Vasemmistolaisuus on lujassa, se on kitkettävä juurineen, jotta itsenäisessä Suomessa pärjätään.
"Vasemmistolaisuus on lujassa, se on kitkettävä juurineen, jotta itsenäisessä Suomessa pärjätään."
Lahtarihenkistä puhetta.
Mutta mielestäni tämä on Suomen Keskustan palsta, miksi ihmeessä pelkkää paskanheittoa?
Kun talikko sopii Pekkarisen käteen.
Lantaa, sotaa ja pask...
Tämä vesseli lapioi Putiinin eduksi.
Tämä on ylläpidon palsta kuten kaikki muutkin, vai rahoittaako keskusta ko.palstan?
Vasemmisto puijaa.
Kommarit on vallankumouksen asialla.