Pankkikortin PIN-historiaan, sormenkälkitunnistus tilalle

Anonyymi-ap

Melko läheisessä tulevaisuudessa pankkikorttien PIN-koodista luovutaan ja tilalle tulee sormenjälkitunnistus.

:/

Turvallisuuden vakuutellaan paranevan, mutta nuo biometriset tunnisteet herättävät skeptisyyttä ja huolta yksityisyydenkin suhteen, sillä pian ihmisen on mahdoton tietää missä kaikkialla tässä nykyisessä Orwelin maailmassa hänen biometriset tietonsa ovat tallennettuina ja mitä kaikkea niillä olisi mahdollista tehdä, kaikkialla seurataa sivuuttamatta.

Kasvojentunnistusteknologia on suorastaan painajaismainen teknologia, jota jo nyt diktatuurit käyttävät häikäilemättä hyväkseen ja väärinajattelijoita vainotakseen. Myöskään ns. oikeus- ja demokratiavaltioissa sen väärinkäyttö ei ole kovinkaan poikkeuksellista.

Kasvijentunnistusteknologia mahdollistaa myös henkilön seurannan kaikkialla netissä, missä vain on hänen kuviaan ja riteyttää tietokannata. Sitten kun tuohon liitetään paikannustiedot realiajassa ...

"Pankkikortin suojaaminen PIN-koodilla on vanhanaikainen ja turvaton tapa, ja onneksi siirtymässä historiaan. Vuonna 2025 markkinoille tulee jopa 140 miljoonaa biometristä maksukorttia, joissa käyttäjä tunnistetaan sormenjäljen avulla."

- https://etn.fi/index.php/13-news/14615-seuraava-pankkikorttisi-ei-enaeae-tarvitse-pin-koodia

vs.

"Abloyn Exec-avaimen patentin päättyminen aiheuttaa lisätyötä taloyhtiöissä. Turvallisuuden takaamiseksi joissain yhtiöissä on päätetty, että käytössä tulee olla patenttisuojattu avain."

- https://www.deltabit.fi/sormenjalkitunnistin-on-huoleton-vaihtoehto-avaimelle/

2016 "Tietoturvayhtiön neuvo: älä käytä sormenjälkeä kännykän lukitsemiseen"

"Sormenjälki on tunnisteena liian helposti väärennettävissä, eikä sitä voi vaihtaa, sanoo AVG Now:n asiantuntija."

- https://www.iltalehti.fi/digi/a/2016071321900859

ps. Microsofthan on ilmoittanut siirtyvänsä biometrisiin tunnistustapoihin ja taitaapa Goglellakin (?) olla vastaavat suunnitelmat.

5

361

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      'Pankkikortin PIN-historiaan, sormenkälkitunnistus tilalle
      Melko läheisessä tulevaisuudessa pankkikorttien PIN-koodista luovutaan ja tilalle tulee sormenjälkitunnistus.'

      Tälläiset valmiudet on niin Visa kuin MasterCardilla. Toteutus joko korttiin integroidulla lukijalla tai maksupäätteen lukijalla.
      ....
      CVM methodeista poistuu allekirjoitus, joten PIN on ensisijainen, sekä jos kortti tukee niin biomethod joka voi olla sormenjälki tai iris tunnistus. Biometria ei ihan heti suomi korteista yleisty eikä maksupäätteistä. Isoimat lisäykset tulee olemaan QR koodien tuki sekä magneettiraitatuen poisto korteilta & maksupäätteistä.

    • Anonyymi

      Pankkiturvallisuus heikentyy. Kun mustalaiset varastavat pankkikortin, heidän on helppo viedä suurella joukolla pankkikortin haltija pankkiautomaatin luo ja laittaa sormi tunnistuspaikkaan. Nykytilanteessa voi olla muistamatta tunnuslukua.

      • Anonyymi

        'Pankkiturvallisuus heikentyy. Kun mustalaiset varastavat pankkikortin, heidän on helppo viedä suurella joukolla pankkikortin haltija pankkiautomaatin luo ja laittaa sormi tunnistuspaikkaan. Nykytilanteessa voi olla muistamatta tunnuslukua.'

        Pankkiautomaatit ei biotoimintoja saa. Nokaksen Nosto automaateilla on osin NFC lukija mutta ei aktivoitu. Muutenkin voi olla että pankkiautomaatit kokee vuoteen 2030 mennestä yleisöpuhelinten kohtalon. Talletusautomaatit (TalletusOTTO / OTTOPlus) jatkaa pisimpään, kun turistien käteiset pitää syöttää pankkijärjestelmään.


    • Anonyymi

      Minulla on tietokoneessa mahdollisuus sormenjälkitunnistukseen. Käytän sitä ja se toimii ihan hyvin, mutta joskus se on tuskaa ja vaatii PIN koodia.

      Iphone lompakolla voi maksaa faceidllä. Se toimii.

    • Anonyymi

      Eikö maksukortinkin voisi laittaa sormenjälkeen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      76
      971
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      791
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      595
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      554
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      36
      512
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      509
    Aihe