Minulla on astmalääkkeet olleet käytössä jo vuosia, mutta diagnoosia ei.
Miten saa lääkärin antaman astma-diagnoosin?
9
651
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi sinulla on astmalääkkeet jos et tiedä mitä varten niitä käytät? Mitä sinulla lukee reseptissä?
- Anonyymi
En kysynyt tuota asiaa. Tietysti tiedän, miksi käytän astmalääkkeitä, mutta ei kaikilla astmalääkkeitä käyttävillä ole sitä diagnoosia. Kysynkin niiltä, joilla se diagnoosi on tai jotka tietävät muuten, miten sen diagnoosin saa. Älä sinä suotta vastaa jos et tiedä.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17753787A
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Astma todetaan puhalluskokeiden avulla. Keskeisiä tutkimuksia ovat spirometria ja kotona tehtävä 2 viikon PEF-seuranta. Spirometria on keuhkojen toimintaa mittaava puhalluskoe, joka ilmaisee keuhkojen tilavuuden sekä sen, kuinka hyvin keuhkoputket ovat auki.
Eli varaa aika lääkärille tuota varten.- Anonyymi
Diagnosointivaiheessa on tärkeää, että hengittäviä lääkkeitä ei ole ennen tutkimuksia käytössä.
- Anonyymi
Siis diagnoosin saa vain ja ainoastaan lääkäriltä. Miten? Hakeudu minkä tahansa lääkärin puheille. Hän osaa ohjata sinut eteenpäin, ellei itse kirjoita diagnoosia.
- Anonyymi
Puhalluskokeilla se sairaus osoitetaan ja toisella testillä. Lääkäriin aika, syyksi asman diagnosointi, niin siitä etenee.
Miksi sinulle määrättiin astmalääkitys? Avaava lääke voidaan määrätä jopa ihan tavallisen vaikeamman keuhkoputkentulehduksen hoitoonkin. Tai muuhun keuhkoputkiin vaikuttavaan, jos menevät siinä tukkoon.
Astma on kohtauksellinen, keuhkoputket supistuvat siinä voimakkaasti tavattuaan ärsykkeitä, kuten hyytävää pakkasilmaa, tai allergeenihiukkasia, esim kissan, tai muun eläimen hilsettä, pölyjä, tai asmakohtaus voi alkaa stressaavassa tilanteessa tai töissä käryistä tms.- Anonyymi
Ei kaikki astmat ole kohtauksellisia.
Itsellä astma tai oikeastaan lääkärin diaknosi mutta ei kelan erityiskorvattavuutta.
Juuri eilen päätettiin jatkaa vahvemmilla lääkkeillä.
Oireinani oli yskä ja yskökset jotka lääkkeiden avulla alkoivat jäädä takaa-alalle.
- Anonyymi
Kävin työterveyden kautta lääkärillä, kun flunssa iski pahemman kerran.
Hän suosittelee että kevään tai kesän aikana jättäisin astmalääkkeen tauolle ja sen jälkeen tehtäisiin kahden viikon PEF-seuranta ja Spirometria. Omakannasta kävin lukemassa nuo suunnitelmat. Onkohan tuo PEF-seurantakin ilman lääkitystä?
Kävin joskus monta vuotta sitten Spirometriassa, mutta ilmeisesti se meni liian hyvin, koska ainakaan silloin en siihen astmadiagnoosiin yltänyt. Astmalääkkeitä olen käytellyt n. 7 vuotta jo. Pienituloiselle olisi tosi hyvä asia, jos saisi astmalääkkeisiin erityiskorvaavuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1018827
- 474349
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html391554- 241480
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121190Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837