Mitä maksoi aikoinaan kaitafilmille kuvaaminen

Anonyymi-ap

Tallessa on muutama tunti vanhoja kaitafilminauhoja, norma 8. Ne ovat 1950-luvun lopulta ja pääosin 1960-luvun alusta. Kovin pieniä pätkiä on kuvailtu. Kuinka kalliita nuo kaitafilmit olivat silloisessa/nykyisessä rahassa? Oliko se filmikasetti kuinka pitkä ja minkä hintainen? Onko näistä kaitafilmiasioista jossain hyvää tietoa?

3

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siinä ollut filmikasettia vaan rulla, joka piti laittaa pimeässä paikoilleen. Kun rulla oli kuvattu, eli muutama minuutti, käännettiin se pimeässä ja kuvattiin toinen puolelle. Kehittämössä puoliskot erotettiin toisistaan ja saatiin aikaan 8 mm filmi.

      Itse kuvailin joitain kaitafilmejä isäni 8 millisellä 70-luvun lopulla ja 80-luvun lopulla. Tarkkaa hintaa en muista, mutta mitenkään kallista se ei ollut tavallisen kameran värifilmiin verrattuna. Kehitys sisältyi hintaan, tapahtui siihen aikaan ulkomailla.

      Mallinimitys oli 2 x 8 eli filmin leveys oli 16 mm. Myöhemmin, eli 60-luvun lopussa tuli myyntiin Super 8 jossa filmi oli kasetissa, ei kääntämistä ja kuvakoko hieman suurempi.

      Aika vähän näyttäisi googlaamalla löytyvän tietoa kaitafilmeistä suomeksi. Erityisesti 60-luvulla ilmestyi meilläkin useita kaitafilmausoppaita, mutta niitä ei enää näe missään.

    • Anonyymi

      Tuhannet kiitokset! Taitaa olla niin, että tietoa vielä löytyy. Tuo vastauksesi jo jotain ilmeisesti mysteeristä paljasti. Löytyi näet 2 muovirasiaa (Kodak), halkaisija n. 5,5 cm. Pimeässä aukaisin ja siellä on sitä filmiä. Leveys 16 mm, reijitys molemmin puolin. Pätkäisin palan pois. Ei siinä mitään näy. Se siis lienee kuvaamatonta filmiä, 2 pientä kelaa?

      Oliko tuo systeemi siis niin monimutkainen, että tuo ilmeisesti 3-4 minuutin filmi piti jossain pimeässä pistää kameraan, ottaa sitten taas pimeässä pois ja pistää siihen purkkiin?

      Olen jollain tavalla ne löytyneet kaitafilmit heijastanut pahville, videolle kuvannut ja jopa hieman editoinut. Eihän se laatu korkealle yllä, mutta vanhaa historiaa löytyy. Jos tuo filmin asettelu kameraan on ollut noin hankalaa, niin se selittäisi ne pienet pätkät mitä on kuvailtu.

      • Anonyymi

        Filmikelan kokoa rajoitti sijoitus kameran sisään ja tietysti siellä oli myös vastakela. Halkaisija ei tainnut olla juuri viittä kuutta senttiä isompi. Kelalla oli tosiaan 16 mm filmi, jossa reiät kummassakin laidassa. Tässä linkissä on samanlainen kamera jolla kuvailin aikoinaan, pituus alle 20 cm: https://global.canon/en/c-museum/product/cine259.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7447
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3713
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      48
      3573
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3328
    5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      3140
    6. 51
      3024
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      35
      2835
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2484
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      196
      1925
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1551
    Aihe