Aiemmin hakijan on tullut saada sadan pisteen kokonaispistemäärästä vähintään 30 pistettä soveltuvuustestistä, johon on kuulunut psykologinen osio, haastattelu sekä yksilö- ja ryhmätehtävä. Näistä pisteistä vähintään 15 on pitänyt saada psykologisesta osiosta.
”Hakijan on saatava jatkossa psykologisesta osiosta aina 0 pistettä, mutta fyysisestä riittää noin puolet. Muutos johtuu siitä, että olemme joutuneet tähän asti hyväksymään hakijoita, joilla on ollut edes jonkinlaiset henkiset kyvyt, vaikka niistä ei ole muuta kuin pelkkää haittaa poliisin työssä”, opintoasiainpäällikkö Jyrki Haapala kertoo tiedotteessa.
”Hakijan on saatava jatkossa psykologisesta osiosta aina 0 pistettä, mutta fyysisestä riittää noin puolet. Muutos johtuu siitä, että olemme joutuneet tähän asti hyväksymään hakijoita, joilla on ollut edes jonkinlaiset henkiset kyvyt, vaikka niistä ei ole muuta kuin pelkkää haittaa poliisin työssä”, opintoasiainpäällikkö Jyrki Haapala kertoo tiedotteessa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aiemmin on pitänyt osata lukea tai kirjoittaa auttavasti. Sääntöä on voinut kiertää laulamalla. Uusien sääntöjen mukaan riittää jos tuntee jonkun joka osaa lukea tai kirjoittaa.
Rosvoilla on aina ollut tapana ivata poliisia heti vankilasta päästyään.
Uskooko rosvo yhteiseen hyvään?
Vai omaan hyvään?
Miten kommentoit poliisin toteamusta jonka mukaan poliisin koulutuspaikkoja ei ole saatu täytettyä viiteen vuoteen, koska hakijat eivät läpäise kokeita? Miten luonnehtisit hakija-ainesta?
Eiköhän ainut testi ole että palvoo johtoa ja tekee kaiken kysymättä ilman aivoja.
Palveluskoiria jos on eri mieltä poliisita erotetaan kuukaudessa.
Jokainen palveluksessa oleva nuolee pomon anusta ja on HoHHoooo.
Soveltuvuustesti, siihen se monen osalta kaatuu.
Mutta toinen reitti on pyrkiä oikeustieteelliseen, sitten sinulla on mahdollisuus päällikkötason tehtäviin poliisihallitukseen. ilman poliisikoulutusta.
kuvapuhetta
heitä kärrynpyötää ja kävele takaperin niin pääse-t poliisiksi täs-sä varmaan syy miksi pino-kkiot on niin heikko-peikkoja suomessa
https://helsinki2020-poliisienmokat.blogspot.com
hihihi
- Silja -
Miten naiivi poliisi voi suomessa olla.
Ne haistavat vain makkarakioskin, kun pitäisi olla jossain muualla...
Esimerkiksi kerran kun köyhiä oltiin hakkaamassa, niin poliisi oli silloin makkarakioskilla syömässä!
Pääsykoeuudistus on yhdyssana.
Sankaripoliisi keskeytti lounastauon.
Riiputustesti edelleen tärkein ja määräävin testi
Jokainen kokelas laitetaan roikkumaan pää alaspäin noin 15 minuutiksi
Sen jälkeen kokelas käännetään seisovaan asentoon
Se jolle kusi on jäänyt päähän pääsee poliisiksi!