Katja Åkerlund työskentelee kassalla romanipuvussa – "Jos työnantajalla on ennakkoluuloja, on tehtävä töitä niiden voittamiseksi"
Katja Åkerlund saa olla työpaikassaan oma itsensä romanipuvussa. Asiakkailta hän on saanut hyvää palautetta.
Laura Mykkänen
27.7.2018 6:00 | Päivitetty 3.5.2020 17:28
Nastolasta kolme vuotta sitten Lappeenrantaan muuttanut Katja Åkerlund on toiminut vuoden ajan asiakaspalvelijana kierrätystavaratalo Kontissa.
Ammatiltaan hän on kokki, mutta on työskennellyt muun muassa kirpputorilla, lastentarhassa ja seurakunnalla.
Kontin hän sanoo tuntuneen hyvältä paikalta työhaastattelusta lähtien.
– Täällä on kansainvälinen ilmapiiri, mukavia asiakkaita ja hyvä yhteishenki, hän kertoo.
Aluksi Åkerlund ajatteli, ettei sovi kassatyöhön, mutta työnantajan kannustus toi varmuutta.
Hän sanoo edustavansa työpaikassa itseään, romanipuvussaan.
– Täällä saan olla ylpeästi oma itseni eikä tarvitse esittää muuta.
Juuri siitä hän kertookin saaneensa asiakaspalvelutyössä positiivista palautetta.
Romanipuku voi joissakin tapauksissa vaikeuttaa työnsaantia. Romanien tapakulttuuriin kuuluu, että pukeutumisella viestitään vanhempien kunnioitusta.
Etenkin työpaikoissa, joissa on mahdollista kohdata muita romaneja, on puvun käyttö tärkeää.
Åkerlundin mielestä pukeutuminen riippuu kuitenkin työstä.
– Työssä työnmukainen asu, hän toteaa.
Työpaikoissa, joissa hän on ollut, eivät oman kulttuurin tavat ja arvot ole olleet ristiriidassa valtakulttuurin kanssa.
Romani kohtaa usein ennakkoluuloja. Usein saatu negatiivinen palaute saattaa lannistaa.
Åkerlund kertoo ottavansa vastaan työn kuin työn.
Hän toteaa paitsi tuurilla myös omalla asenteella ja olemuksella olevan vaikutusta työn saatiin ja muiden asenteisiin.
– Jos työnantajalla on ennakkoluuloja, on tehtävä töitä niiden voittamiseksi.
Kierrätystavaratalo Kontti
Kontti on osa Suomen Punaisen Ristin toimintaa.
Myynnissä on lahjoitettuja vaatteita, tavaroita ja huonekaluja.
Myymälän tuotot jaetaan Punaisen Ristin avustustyöhön Suomessa ja ulkomailla.
Kontti työllistää pitkäaikaistyöttömiä määräaikaisiin työsuhteisiin.
Työhön kuuluu huonekalujen nouto lahjoittajilta, lahjoitustavaroiden lajittelu ja valmistelu myyntiin, myymälän siisteyden ylläpito sekä asiakaspalvelu.
Työllisyyspoliittisen hankkeen rahoittaa Kaakkois-Suomen työ- ja elinkeino-palvelut.
https://www.lappeenrannanuutiset.fi/paikalliset/1360802
Katja Åkerlund työskentelee kassalla romanipuvussa
Anonyymi-ap
1
359
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061