Mikä vaikutus on osittaisella sähkölämmityksellä asumistukeen? Keskuslämmitteisessä asunnossa on sähköpatteri vessassa.
Osittainen sähkölämmitys
Anonyymi-ap
4575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos jossain tilassa on yksittäinen sähköpatteri tai vaikkapa kuumavesipullo, niin älä mainitse asiasta yhtään mitään.
Vai onko tässä tarkoitus taas tieten tahtoen vaikeuttaa asioita, että pääsee syyttämään Kelaa lisäselvityspyynnöistä ja/tai venähtäneestä käsittelyaikataulusta?
Vanhoissa keskuslämmitteisissä taloissa voi olla sähkölämmitteinen patteri kylpyhuoneessa. Minulla ainakin on keskuslämmityksellä toimiva "rätti"patteri (asun 2019 valmistuneessa kerrostalossa).
No Kela vastasi kysymykseeni, josta oheinen teksti: "Asumismenoiksi ei hyväksytä lämmityskustannuksia, jotka kohdentuvat vain osaan asunnosta esim. sähkölämmitys wc:ssä. Lämmityskustannukset huomioidaan silloin, kun vuokralainen vastaa niistä koko asunnon osalta".
Asumistuessa muutenkaan ei raportoida oikeita lämmityskuluja, vaan ne huomioidaan normin mukaan. Vain toimeentulotuessa kysytään energialaskuja.