Saunan lamppu syttyy vain, jos kylpyhuoneen valo on päällä?

Anonyymi-ap

Vuonna 90 valmistunut omakotitalo. Kylpyhuoneeseen ja saunaan vaihdettu valaisimet ja näitä valaisimia ohjaava kaksiosainen kruunukytkin.

Tämän jälkeen huomattu, että saunan valon saa syttymään vain, jos kylpyhuoneen valo palaa. Molemmat siis saman kaksiosaisen kytkimen takana, eri painikkeissa. Aiemmin pystyi sytyttämään pelkästään saunan valon, mutta ei enää.

Kytkimessä ei lie mitään vikaa kun kokeiltiin kahdella samanlaisella (ABB JUSSI) ja sama homma molemmilla.

Mikähän tuossa nyt on? Miten kylpyhuoneen valon kytkiminen voi olla edellytys saunan valon palamiselle?

12

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan tarkoituksella tehty noin - ei unohdu saunaan valo päälle.

      Kruunukytkimen katkaisijat kytketty sarjaan / "väärinpäin" eli vaihe liitetty lähtöliittimeen. Silloin toimii just tuolla tavalla. Ei se kytkentä itsekseen vaihdu, vaan lie alusta alkaen ollut näin.

      • Anonyymi

        Kiitos, näin se tosiaan mahtaa olla. Vaihe lie laitettu tuohon kylpyhuoneen lähtöön, sehän tämän selittäisi.


    • Anonyymi

      Kätevää
      Etellä sama ongelma olut
      Mutta sähköö säästyy
      Kun en pääse saunaan koskaan ikkunasta

    • Anonyymi

      Mikä oli edellytys tämän aloituksen tekemiselle ?

    • Anonyymi

      Sen takia että kytkin on kytketty väärin.

      • Anonyymi

        Jos tarkoituskin on ollut kytkeä noin, niin silloin se on oikein kytketty. Tuohan on ihan fiksua. Miksi saunan valo pitäisi saada päälle ilman, että kylpyhuoneen valo on päällä? Sen kylpyhuoneen valon muistaa sammuttaa, mutta saunan valo unohtuisi helposti päälle. Nyt se sammuu samalla. Erittäin järkevää.


    • Anonyymi

      Joskus käy niin että väärin tehty työ, onkin parempi kuin oikein tehty. 😂

    • Anonyymi

      tämän kytkennän on tehnyt varmasti joku insinööri !

    • Anonyymi

      Noinhan sen pitääkin toimia.
      Aikaa sitten muutin kytkennän omassa vanhasa saunassa samoin. Tosin tein sen jakorasiassa.
      Nimittäin jäi valot palaman

      Asiantuntija

    • Anonyymi

      Nyt uuden taloni saunassa on lasiovi niin näkee jos valot päällä
      Asiantuntija

    • Anonyymi

      Tämä on äärimmäisen vaikeasti ratkaistava homma. Tarvitaan autistispsykososiopaattinen sähkövoimatekniikan diplomi-insinööri, mielellään aisuriperheen kotiolot. Kysyy poikkitieteellisesti Aallon rakennnuspuolen huippuyksiköstä ohjetta lasioven vaihtoon, saranoiden kätisyyden muuttamiseen. Valon syttymiseen auttaa kun ovi avautuu saunaan päin, eli sähkö pääsee näin ovesta saunaan päin. Osassa tapauksia lasiovi on tervattava umpeen, etenkin jos lestadiolaisia on saunomassa.

    • Anonyymi

      Miksi kylpyhuoneen valo pitäisi saada pois päältä saunomisen ajaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1672
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      117
      1157
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      864
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      193
      796
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      746
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      743
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      689
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe