Onko lasikuituisessa folkkarissa itsetyhjentyvä avotila?
Muovi folkkari?
17
211
Vastaukset
- Anonyymi
Käsittääkseni ei, mutta olen kuullut että joku tanskalainen olisi siihen sellaisen tehnyt omaan lasikuituiseen retkifolkkariinsa? Nopeasti ajatellen, saattaa olla vähän haastava jobi..... On ilmeisesti väkisinkin aika 'matala' sitlooda kun pohja tulee selkeesti merenpinnan yläpuolelle?
- Anonyymi
On joitakin folkkareita kuulemma varustettu itsetyhjentyvällä, itse en ole nähnyt. Uusimmassa Folkkari -lehdessä oli juttu avomeripurjehduksesta, jossa folkkarin avotilaan oli rakennettu jonkinlaiset levyt joilla veden pääsy sitloodaan estetään.
Lehden voit lukea täältä:
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://asiakas.kotisivukone.com/files/folkkariliitto.kotisivukone.com/julkaisut/folkkari2023_folkkari_net.pdf - Anonyymi
Mitä itsetyhjentyvä avotila täsmällisesti ottaen tarkoittaa? Ei varmaan samaa kuin sadeveden poistoletkut?
- Anonyymi
Minulla oli yhdessä purjeveneessä kaksi 50 mm poistoputkea avotilan perällä.
Vene oli suurten vesien äärellä valmistettu ja paljon tehty - tosin 70- luvun alusta.
Minulle tuli kyllä sellainen tunne, että kun sinne olisi vaikka puoli kuutiota vettä lentänyt, niin aika kauan se olisi niistä reijistä ulos valunut.
Moottoriveneessäni on kaksi tuumakasta reikää hoitamassa avotilan sadevesityhjennystä, jonka ne kyllä ovat hyvin hoitaneetkin.
Että tällaiset kokemukset minulle niistä on tullut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla oli yhdessä purjeveneessä kaksi 50 mm poistoputkea avotilan perällä.
Vene oli suurten vesien äärellä valmistettu ja paljon tehty - tosin 70- luvun alusta.
Minulle tuli kyllä sellainen tunne, että kun sinne olisi vaikka puoli kuutiota vettä lentänyt, niin aika kauan se olisi niistä reijistä ulos valunut.
Moottoriveneessäni on kaksi tuumakasta reikää hoitamassa avotilan sadevesityhjennystä, jonka ne kyllä ovat hyvin hoitaneetkin.
Että tällaiset kokemukset minulle niistä on tullut.Avomerikelpoisuuteen kuuluu, että vene pysyy pinnalla vaikka avotila olisi vettä täynnä. Tyhjenee sitten ennemmin tai myöhemmin.
- Anonyymi
Typerä vastaus, sehän tarkoittaa sitä että avotila tyhjentyy itsestään 😀😃🙂
- Anonyymi
Joissain purkkareissa puuttuu takalaita kokonaan
Isotkin aallot huljahtavat heti ulos. Lapsia varten voi jonkun kuormaverkon laittaa. Varaudu jättämään hyvästi kaikelle minkä käsistäsi pudotat.- Anonyymi
En pidä noista täysin auki olevista peräratkaisuista.
Miten mahtaa pienet lapset pysyä kyydissä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En pidä noista täysin auki olevista peräratkaisuista.
Miten mahtaa pienet lapset pysyä kyydissä?Hyvin on lapset ja tavarat pysyneet kyydissä. Toinen avoperäinen menossa. Ensimmäinen tuli 2006, jolloin nuorin lapsi oli 4v. Veneestä on tippunut tuona aikana vinssikampi, kello ja silmälasit sekä jotain vähemmän arvokasta. Kaikki laidan yli eli ei yhtään mitään avoimesta perästä ellei istuinkaukalossa syötyjä herneitä lasketa.
Avoin perä on aivan ehdoton, varsinkin lasten kanssa. Paras leikkipaikka purjehtiessa, hyvä uimahyppypaikka satamassa ja perä edellä rantauduttaessa kamat ja ihmiset siirtyvät helposti laiturille.
- Anonyymi
Mielenkiintoista keskustelua erilaisistq tyhjenysvaihtoehdoista, mutta keskustelun aloittajan asiaan ne ei liity.
Vähän samantapaista kuin vaikkapa fb.ssa kysytään miten irroittaa folkkarin jarrusatulat, niin tulee 100 vastaa tyyliin mulla on Mersu, hyvin on toiminut. Pakko vastata, vaikka sitten asian vierestä :)- Anonyymi
Kukaan ei ole pystynyt näitä keskusteluja pitämään tiukasti tietyssä aiheessa.
Ne ovat aina rönsyilleet hyvinkin laajalla sektorilla.
Kun keskustelu pysyy pidempään ylhäällä, niin aina on mahdollista , että tänne ilmestyy joku jolla on omakohtaista kokemusta aloituksen tyyppisestä veneestä.
Näistä aiheen ulkopuolelle harhautuneista viesteistä ei kannata vetää hernettä nenäänsä, vaan sivuuttaa ne vähin äänin ja toivoa, että mieleisiä postauksia ilmaantuu lopulta esiin.
Kyllä tänne tekstiä mahtuu ja mainostajat kiittävät jokaisesta päivästä minkä ketju on näkyvissä.
Löysää kravattia ja rentouduD. - Anonyymi
Ja sunkin oli pakko vastata?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sunkin oli pakko vastata?
Kuinka paljon tuo ” Ja sunkin oli pakko vastata?” kommenttisi edisti keskustelun aihetta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka paljon tuo ” Ja sunkin oli pakko vastata?” kommenttisi edisti keskustelun aihetta?
Ihan yhtä paljon kuin tuon, joka valitti ohi aiheen kirjoittamisesta.
- Anonyymi
Voi sellaisen rakentaa, toki, mutta tuskin toimii käytännössä. Valmiina ei ole.
- Anonyymi
Hei.Minulla oli if vene,runko aika samanlainen kuin folkkari,ei toki limisaumaisen näköinen.Siinä oli valmiiksi itsetyhjentyvä istuinkaukalo.Hyvin purjehtiva vene kuten myös on folkkari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1544328- 122956
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos372105Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly251852Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?431777Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo6391708- 1331629
- 1011582
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101381- 401375