Voi Sieppi parkaa kun pinnalla täytyy koittaa pysyä keinolla millä hyvänsä . Vaikka mitään varsinaista kerrottavaa ei olekaan , hän epätoivoisesti yrittää repiä uutisaiheita elämästään kuten
- Vaihtelua tylsyyteen saa viettämällä taas yön tai pari hotellissa. Eikö hän juuri päässyt sanomasta , että koti tuntuu niin kivalta paikalta matkan jälkeen ? Kummallista ettei hän viihdy siellä vaikka siellä on se ihmeellinen vaatehuonekin kaikkine ihanine babyineen. Vaikka toisaalta, niinhän hän sanoi myös kaipaavansa ja unelmoivansa Lapista ja mökistään mutta niin vain lähti talviloman viettoon jonnekin konkurssikypsään ökypaikkaan. On tainnut Lapin lumo jo haalistua.
- Kun munmies ei ilmiselvästi halua (=kehtaa?) yhteiseen kuvaan niin tämä hömelö ikääntynyt pissis haluaa silti vaikka väkisin pitää munmiehen ihmisten muistissa ja kuvaa paremman puutteessa vaikka naulakossa roikkuvaa kahta kylpytakkia. Jotenkin niin surullinen näky.
- Ja takuukeino ,kun ei kertakaikkiaan yhtään mitään muuta enää keksi , on taas istuutua kampaajan tuoliin. Ei ole pitkä aika siitä kun hän vaihtoi hiustensa värin tummaksi ja nyt ollaan taas menossa kohti vaaleaa. Ja mitä siitä, jos kohta taas nykyinen malli alkaa kyllästyttää ja haluaakim tilalle superpitkät hiukset: maailmassa onneksi riittää köyhiä intialaislapsia, joiden päästä voi nyhtää aina vain lisää hiuksia pitkästyneen varamissin kyltymättömiä mielenoikkuja tyydyttämään.
Sanooko joku vielä, että tämän naisen elämässä on jotain kadehdittavaa?
- Vaihtelua tylsyyteen saa viettämällä taas yön tai pari hotellissa. Eikö hän juuri päässyt sanomasta , että koti tuntuu niin kivalta paikalta matkan jälkeen ? Kummallista ettei hän viihdy siellä vaikka siellä on se ihmeellinen vaatehuonekin kaikkine ihanine babyineen. Vaikka toisaalta, niinhän hän sanoi myös kaipaavansa ja unelmoivansa Lapista ja mökistään mutta niin vain lähti talviloman viettoon jonnekin konkurssikypsään ökypaikkaan. On tainnut Lapin lumo jo haalistua.
- Kun munmies ei ilmiselvästi halua (=kehtaa?) yhteiseen kuvaan niin tämä hömelö ikääntynyt pissis haluaa silti vaikka väkisin pitää munmiehen ihmisten muistissa ja kuvaa paremman puutteessa vaikka naulakossa roikkuvaa kahta kylpytakkia. Jotenkin niin surullinen näky.
- Ja takuukeino ,kun ei kertakaikkiaan yhtään mitään muuta enää keksi , on taas istuutua kampaajan tuoliin. Ei ole pitkä aika siitä kun hän vaihtoi hiustensa värin tummaksi ja nyt ollaan taas menossa kohti vaaleaa. Ja mitä siitä, jos kohta taas nykyinen malli alkaa kyllästyttää ja haluaakim tilalle superpitkät hiukset: maailmassa onneksi riittää köyhiä intialaislapsia, joiden päästä voi nyhtää aina vain lisää hiuksia pitkästyneen varamissin kyltymättömiä mielenoikkuja tyydyttämään.
Sanooko joku vielä, että tämän naisen elämässä on jotain kadehdittavaa?
Vastaukset 165
Vanhimmat
Pitkän jutun jaksoit kuitenkin kirjoittaa, miksi?
On niin pitkä kirjoitus, ettei tuota jaksa edes lukea. Joku taas kuvittelee Siepin elämän omana käsikirjoituksenaan! En ihan ymmärrä tuollaisia kirjoittajia, mitä ihminen tuollaisesta saa?
Se on niin kateellinen.
Ilmiselvästi.
…vaikka muuta itse väittää.
Ainakin siitä saa hieman totuudenmukaista kuvaa hömppä Siepin elämästä ja ajatuksista, jotka eivät ihan päätä huimaa.
Ymmärrän hyvin, ettet jaksa noin pitkää tarinaa lukea, lukeminen kun ei taida olla vahvuutesi.
Nettikiusaaminen näyttää olevan sinun vahvuutesi.🤡
Arvostan Saraa.
Huikea mimmi!
Kateus , kuinka joku voi vähätellä toista noin
Selkeää kateutta
En näe mitään kateutta aloittajan kirjoituksessa, kuvaa tämän tähtösen elämää, itsehän Sara sitä markkinoi netissä ja tv-sarjoissa, antaa kuvan ns. luksuselämästä. Sara on kaukana tosi rikkaista, joten senkään takia ei kannata kadehtia, se mikä on netissä (kuvat) kaikkien nähtävänä se pysyy netissä, joten ei todellakaan mitään kadehdittavaa.
Hetkinen sanoi putkonen!
Nettikiusaaminen ja yleinen höpinä tällaisella palstalla ovat kaksi täysin eri asiaa. Vai kohdistuuko täällä esiintyvä jaskan-jauhaminen suoraan johonkin henkilöön?
Karkea esimerkki:
Mielestäni Putin on harhainen sekopää ja ansaitsisi hitaan ja tuskallisen kuoleman. Mutta ei tämä mielipide Putinia hetkauta, koska tuskin lukee tätä palstaa.
Jos taas laitan Putinin hallinnoimalle sometilille (jos hänellä olisi sellainen) ja haukkuisin ja vainoaisin suoraan, se olisi eri asia.
Kuka terve ihminen jaksaa ja viitsii tuollaista pahan olon purkamista lukea!
Mitä tuollaisessa tekstissä on totuudenmukaista, jonkun sairaan ihmisen mielikuvitusta ja hänen omaa käsikirjoitustaan?
Sun vahvuutesi ei taida olla muuta kun paha olo omassa päässäsi, jota purat täällä ulos.
Eikä vahvuutesi kuulu lukemisen ymmärtäminen!
Sara ei ole koskaan sanonut olevansa tosi rikas! Päinvastoin on kertonut, ettei töillään pysty rikastumaan, koska verotus on kovaa. Mutta onhan hänellä sentään omaisuutta ja hyvät tulot. Tuohon ei moni tavallinen tallaaja pysty! Sekös nostaa joissakin kateutta, kun joutuu itse venyttämään eurojaan.
Ja sinäkö osaat Siepin ajatuksetkin lukea? Eiköhän nuo liene ihan omia ajatuksiasi ja tulkintoja. Jos sinun elämä on Siepin muutamassa kuvassa, niin ei se Siepin elämä todellakaan niihin mahdu.
Et varmaan näe, kun itse ajattelet samoin kuin aloittaja ja olet yhtä kateellinen.
Onko totuus kiusaamista, nähtävästi sinun näkökulmasta katsottuna.
Otan osaa !
Onko se muka kiusaamista, kun kertoo oman mielipiteensä superjulkkiksesta, katsos kun kaikki me emme palvo ja kuolaa hänen kuviaan, hänen vaatekomeroaan, hänen laukkujaan jne. Juu some ei ole totuus, Seiskassa on ollut rehellisiä kuvia, muistuttaa erästä vanhaa rock/heavy staraa mustassa tukassaan, siinä totuutta, ei filteroitua vääristeltyä, todella totuudenmukainen kuva kerrankin.
Vituttiko kun toiset sanoo kirjoituksestasi totuuden , kerro tietoa ! Älä oletuksiasi
No hyvinhän pärjää
Aito , kaunis, rehti nuori nainen
Hänellä kaikki hyvin
Positiivinenkin vielä
Sekö närästää ?
Kun noin sitkeäsi vedät kateuskorttia esiin, niin löysin apuja piintyneeseen harhaasi.
Psykoottisuudelle on ominaista ehdoton varmuus oman perusteettoman näkemyksen totuudellisuudesta.
Harhaisuuden hoito: Lääkkeet lievittävät taustalla olevia ahdistavia tunnetiloja, jolloin henkilön ei tarvitse hallita ahdistuneisuuttaan itsepäisten harhaluulojen avulla.
Harhaisuuden hoito: Lääkkeet lievittävät taustalla olevia ahdistavia tunnetiloja, jolloin henkilön ei tarvitse hallita ahdistuneisuuttaan itsepäisten harhaluulojen avulla.
Harhainen ajattelu on taas sinun vahvuus🤪
Ai sen takii, kun irvaili ohjelmassa koulukiusaajan tapaan?
Meneeks sul hissi vintille asti?
Ai sä oot takas
Kirjoita sitten kun otat asioista selvää, äläkä omasta päästäsi, kun se on kateutta täynnä.
Sara pärjää erittäin hyvin, eikä hän ole kotoisin mistään torpasta, vaan hänen vanhemmat ovat aina olleet hyvin pärjääviä, sekä yritteliäitä ihmisiä. Saralla on ihana perhe ja hyvä koti.
Torpasta yleensä on tullut fiksuja ihmisiä kuten presidentti Urho K, Kirsti P/Marimekko jne.,
Sinä tässä aliarvioit suomalaisia syntyperän perusteella, esivanhempiamme, torppalaisia, sitkeitä ihmisiä, nykyisiä veteraaneja. Mitä Saran perhettä sotket tähän, ei kuulu asiaan eivätkä liity mitenkään Saran ig-imageen ja kuviin. Sarastahan on puhuttu kiusaajana - sitä en tiedä onko totta - mutta jostain kai se huhu juontaa, hänelle kateellinenko mistä?
Some-ammattilainen ei muuta voi. Kilpailu on erittäin kovaa, ja jollei toistuvasti ole näkyvillä ihmiset unohtavat ja valitsevat jonkun toisen seurattavan.
Joten se on bisness as usual.
Kyllä minua Sieppaa koko Sieppi
Jatkuvaa narinaa ja tuota hömöttävää ilmettä ei voi kadehtia, vaan se ärsyttää.
Kuitenkin kadehdit. 🤭
Ja sinunko on pakko kuunnella ja katsoa ? Voi luoja tuota älyn vähyyttä.
HÖMPPÄ SIEPPI !
Sieppi on hyvin toimeentuleva ja suosittu julkkis. Sekös pistää joitakin harmittamaan, kun oma elämä ei onnistu millään. Miksi tuollaiset ihmiset seuraavat Sieppiä, Aitolehteä jne... kun eivät kerran heidän idolejaan ole. Ei mulla tulisi mieleenikään seurata ihmistä, josta en pidä! Joten pulinat pois....
Pistää vähän miettimään, kuinka tuollaisella hömpällä voi tienata noinkin paljon, ei hän vielä mikään miljonääri sentään ole , mutta kuitenkin, täyttä paskaa ja tuotantoyhtiö maksaa ???
Tähänkö on tultu ?
Mainonnassa on aina liikkunut rahaa. Yksi yrittäjä taannoin kehui, että hän pisti nousukaudella nolla laskun perään ja kauppa kävi. 1.000 -> 10.000 ou jee.
Nyt oli kyse tuotantoyhtiöstä, joka maksaa roskasta. Ei mainonnasta 🤪
Mitäpä pöndepaukulta voi vaatia
Kyllä, jokainen kadehtii noin tylsää elämää!
Voi meitä köyhiä kateellisia surkimuksia, joilla tavallisessa arjessa sattuu ja tapahtuu. On töitä ja työmatkoja, lomia ja lomareisuja, perhettä ja ystäviä, ja kaikenlaista surkeaa. 😢
Ihanko lomareisuja. 😊
Ei kai kukaan ole niin yksinkertainen nykyaikana, että uskoo some julkkisten kuvaavan todellista elämäänsä instassa?😂
…vai löytyykö näitä?
Sarallako ei noita asioita mielestäsi ole. Johan vitsin heitit. Tylsää näkyy sinulla silti olevan, kun vaivaudut haukkumaan tänne jotain julkkista. Ja vielä ennätät kytätä hänen kuviaan ja tehdä niistä omia päätelmiäsi, jotka menevät täysin metsään.
Näkyy olevan useitakin, kun kirjoituksia lukee.
🤣🤣🤣🤣🤣Se se vasta hassua on, kun arvostelee tuntemattomia kirjoittajia, joista ei tiedä yhtään mitään!!! 🤣
Joku höperö luulee olevansa opettaja ja maailman pelastaja, muita parempi, kun ei arvostele noita itsensä tyrkyttäjiä ja julkisuudessa teekenteleviä pintaliitäjiä. Arvostelee ja o p e t t a a tuntemattomia, jotka enimmäkseen nauravat hänen " kasvatukselleen". Mutta jos tuo reppana tuntee itsensä tärkeäksi, niin suotakoon se hänelle, kuten huppana Siepillekin.
Kyllä nuo kirjoitukset kertoo aika paljon kirjoittajasta.🤔
No hyvä! Ihmettele sinä niitä ihan itseksesi, me kirjoittelemme näistä julkisuutta rakastavista julkuista.
…ja me haukumme näitä netissä nimettömästi kiusaavia julkkisten ivaavia, jotka osoittavat kirjoituksillaan olevansa alinta kastia.
Näkeehän nuo kirjoitukset ja ne kertoo ihmisestä paljon ikävää. Onneksi ja toivon mukaan tuollaiset kateelliset pysyvätkin tuntemattomina, ei kukaan halua sellaista seuraa itselleen.
Ei vaan takasreisuja.
Onko se jotenkin kommentoijien vika, että Siepin elämä näyttäytyy tyhjänä näissä ohjelmissa? Eikä Siepilläkään ole oikein mitään sanottavaa, soutaa ja huopaa jutuissaan, mitään selkeää pointtia mihinkään suuntaan, mitään aitoja oivalluksia ei ole. Onko se kommentoijien vika siis, ettei sliipatuista ja filtteröidyistä somekuvista ja materiasta ole mielenkiintoiseksi elämän sisällöksi?
Tässä iässä se vaan alkaa näkyä, ettei Sieppi ole hankkinut kunnollista koulutusta eikä ole tehnyt muita töitä kuin kassahommia ja sometusta. Jotenkin semmoinen elämänkokemus ja näkemys asioihin puuttuu.
Sarahan on vielä nuori, ehtii kyllä kouluttautua myöhemminkin.
😆 Alkaa ikäneidolle tulla kiire!
Ihmisen sivistymättömyys ei parane, vaikka tuossa iässä opiskelisi kuinka ahkerasti. Itserakas pintaliitäjä, jolle tärkeintä on oma ulkonäkö ja onnellista esittäminen. Näin se on, vaikka tätä jankkaamista jatkuisi kuinka kauan.
Kerro miksi seuraat Sieppiä ja hänen instaansa? Pitäisikö sinun seurata mieluummin jotain oman sivistystasosi omaavan henkilön instaa? 😉
Mikä sinun oma sivistystasosi on omasta mielestäsi ?
On se kumma, kun ihmiset on noin helvetin tyhmiä, että pitää väkisin katsoa noita ohjelmia ja joidenkin julkkisten instaa ja sitten aukoa koko päivä päätään jossakin oksennuspalstalla. Käännä hölmö kanavaa, jos edes sitä osaat ja sulje se helvetin insta, niin pääset helpommalla!
Nuo sun koulutus, peruskoulu...sun muut höpinät on jo miljoona kertaa luettu, etkö ymmärrä, toistat jatkuvasti itseäsi!
No koita nyt saada edes itseesi sitä sivistystä, ennekuin täällä julkkiksia haukut! Tuo on niin naurettavaa tuo sun kirjoittelusi, kun et itse tiedä heidän elämästään yhtään mitään. Luulet vain tietäväsi. Ihanaa kun ihmiset ovat onnellisia, iloisia ja positiivisia. Minä en ainakaan voi sietää negatiivisia, onnettomia ja naama väärinpäin olevia ihmisiä.
Tuo ylläoleva 16:30 kommentoijalle.
Katsotaas kelpaako mun mielipiteeni.
Kyllä tuo Sara Sieppi on sitten menestynyt ja arvostettu uranainen. Kaikki mihin ryhtyy, onnistuu aina. On niin luonnollisen kaunis ja vaatimaton, ei juuri meikkejä käytä. Onnellisessa parisuhteessa, aina, kun itse sitä haluaa. Tosi kaunis uusi koti, upeine vaatehuoneineen. Suosittu ja taitava televisiojuontaja, osaa keskustella asiasta, kuin asiasta.
Kertakaikkiaan kadehdittava, upporikas superjulkkis!
Kiva!
Juuri tätä halutaan, totuus pitää tuoda aina esille!
Tämä mielipide nyt varmasti kelpaa. Mitään muuta mieltä ei toki sitten saisikaan olla. Onhan se kumma, että tätä Sieppiä ja menestysuraansa kuulutetaan niin lehdissä kuin telkkarissakin, mutta sitten kun yhtään ihmettelee, tai kyseenalaistaa tämmöisen sometyön ansiokkuutta, tai antia, niin huudetaan kilpaa kateutta, katkeruutta jne.
Minusta se ei ole kovin vastuullista promota tuollaista elämäntyyliä, etenkään nuorille. Valtaosa kumminkin joutuu elämässään tekemään ihan oikeaa työtä eikä pelkkä oman itsen kuvaaminen riitä.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
On se kumma, kun sun pitää seurata tätä ketjua haukkana, ja epätoivoissas lohkaiset jotain kateudesta joka kommentin perään kuin dementikko. Siirry muille palstoille hölmö.
Toi on kateuskortti on kuultu miljoona kertaa, ja on niin last season kuten pikamuoti.
Missä tätä julkkista enää näkee? Mitä mainostaa?
Ei ole näkynyt ohjelmissa tai mainoksissa aikoihin.
En katso maksullisia kanavia. Sielläkö on?
Sitten ei ole kovin laaja katsojakunta.
En käytä instaa.
Hyvä!
Hyvin rikas ja kadehdittu nainen koko Suomessa!
Ei sitä kukaan mihinkään ohjelmaan enää huoli kun se ei saa sanaa suustaan . jokainen tv-ohjelma jossa se on yrittänyt päättyy Siepin osalta ensimmäiseen kauteen kun huomataan että se on ihan toivottoman puiseva juontaja. ainoa Missä on pärjännyt on se kirjaimien kääntely ohjelma kun siinä Ei tarvi puhua ja laitekin näyttää sille että mikä kirjain pitää kääntää. Niin ja tietysti kaikki tosi-tv ohjelmat Mihin tää täti riemusta kiljuen tunkee mukaan vaikka ei oo mitään annettavaa ja viihdearvo täysi nolla
Helpottiko kun oksensit pahan olosi toisen päälle?
Mulla ei oo tapana oksennella puhuessani tai kirjoitellessani vallankin jos kirjoitan ihan täyttä totuutta .Kysynpä sinulta että mainitse ohjelma johin Sieppi on huolittu esiintymään useamman kuin sen kokeilu kauden verran. eikö sinun mielestäsi Sieppi olet todella puiseva juontaja? ainoa ohjelma johon hänet on huolittu toiseksikin kaudeksi On se missä hänen ei tarvitse puhua mitään vaan kävellä edestakaisin valotaulun edestä ja läpäistä niitä kirjaimia joihin valo syttyy. entä mikä mielestäsi on Siepin An
anti tosi tv:llä. mieleen tulee se kun hän kiroili ja puhuin pahaa selän takana Big Brotherissa ja taidettiin äänestää ohjelman vihatuimmaxi ja vastenmielisimmaxi kilpailijaksi . Ei hänedtä kovin paljon pidetty suurissa seikkailijoista jossa hänet pistettiin ulos heti kun oli mahdollista ja tuskin Siitä syystä että hänet koettiin kovin pahaksi vastustajaksi . Toisessa tosi tv-ohjelmassa hän lapsellisesti ilmehti Satu Silvo selän takana ja yritti saada kanssakilpailijansa kiusamiseen mukaan ja kun ei onnistunut tyytyi loppu
ajan vain mykkänä makailemaan rannalle ja ottamaan aurinkoa .
Mikä on syy siihen että et nuku öisin vaan haukut keskustelupalstoilla julkisuuden henkilöitä? Paljastit juuri että olet kirjoittanut viestin klo 22.35:53 ja nyt heti jatkat 04:54:58. Vaikka tietenkin vanhukset eivät tarvitse niin paljon unta ja on tietenkin muitakin syitä. Mutta että heti kun heräsit niin tänne kirjoittelemaan. Jaa, että mistäkö tunnistaa? No kun sinulle tuolla oli puoli yhdentoista kirjoitukseen vastattu että "helpottiko kun oksensit..." ja nyt viiden maissa vastaus että "mulla ei ole tapana oksennella...".
Kas kas, Tukiainen ja joku Veijo oli kiinnostanut viimeksi ennen nukkumaanmenoa.
Loogista päättelyä mutta syy siihen etten nuku on se että nukkuminen ei ole suotavaa silloin kun on töissä
Muistan hämmästelleeni tuota samaa. Aikuinen ihminen ilmeilee selän takana kuin entinen koulukiusaaja.
"Toisessa tosi tv-ohjelmassa hän lapsellisesti ilmehti Satu Silvo selän takana ja yritti saada kanssakilpailijansa kiusamiseen mukaan ja kun ei onnistunut tyytyi loppu
ajan vain mykkänä makailemaan rannalle ja ottamaan aurinkoa ."
Niinhän se on, ettei seepra pääse raidoistaan. Hedelmistään puu tunnetaan.
Sieltä se paljastui, kiusahenki puski esiin.
Nähtiin se oikein nauhalta.
Miksi sinä tulit klo 05.49 jatkamaan kelloaikojen tarkastusta?
, klo 22.43 kirjoitit oksentamisesta jonkun päälle.
Miksi sun per$että kutittaa neiti aika? Nuku hyvä ihminen.
Jep, mikä ihmeen ”valvoja” tuo tyyppi oikein kuvittelee olevansa? Luulee voivansa määräillä milloin muut saa tänne kirjoitella ja milloin hänestä pitää kaikkien olla nukkumassa!
Kirjoittelee kellonajoista muihinkin ketjuihin. Siis täytyy olla jotain vikaa päässä. Tämä palsta on auki 24h ja nykyään on semmoinen keksintö kuin Internet. Ei pitäisi olla mitään väliä enää milloin joku kommentti on kirjoitettu.
Jokaisen jäsenen veripisarat on tallessa kuin kyyneleet. Ne, joita ei ollut.
On kyllä liikaa niitä jotka ovat kiinnostuneita epänormaalilla tavalla joissain tosi-tv -ohjelmissa mukana olleista. Esim. Eskon ja Martinan ohjelma oli aikanaan voi sano että uranuurtaja sillä saralla ja vieläkin heitä haukutaan tästä ohjelmasta päivittäin ja mitä muuta tehdäänkään? Esim. joku Vilma (en muista sukunimeä) oli osallistunut yhteen (1) tosi-tv -ohjelmaan niin sen jälkeen hänen yhteistyökumppaneihinsa oli oltu yhteydessä ja kun sai lapsen niin oli tehty 7 aiheetonta lastensuojeluilmoitusta. Jos jollakin pää sekoaa noin jostain tosi-tv -ohjelmista niin on se kyllä.
En ymmärtä miksi pitää seurata näitä julkkiksia jos ei pidä heistä? Minua kiinnostaa kun olet niin kova raportoimaan Siepin tekemisistä ja tekemättä jättämisistä.
Eikö olisi helpompaa ja sinullekin jäisi ”mukavampi mieli” jos yksinkertaisesti lopettaisit seuraamasta tätä julkkista?
Viihdetyöntekijät ovat viihdyttävlä satuineen ja tärkeilyineen, Hauskaa seurattavaa ainakin minulle. 😁
Kiva!
Heitä kutsutaan vihaseuraajiksi. Jo tuo nimitys kertoo että heillä on tarve purkaa aggressionsa johonkin, tässä tapauksessa siis julkisuuden henkilöihin anonyymina. Se on väkivaltaa, mutta henkistä väkivaltaa.
👍🏻👍🏻👍🏻
Ihmettelen, miksi esim. tämä Sieppi edelleen on julkisuudessa? Ei ole todellakaan ollut tippaakaan kiinnostava tv-esiintymisissään, ja nyt alkaa olla jo ihan tavallisen näköinen maalipytty liian pienissä hepenissään. Mutta aikansa kutakin.
” Vaikka mitään varsinaista kerrottavaa ei olekaan , hän epätoivoisesti yrittää repiä uutisaiheita elämästään”.
Näköjään hän onnistuu, koska joku jaksaa kirjoittaa pitkiä avauksia ja sepustuksia hänen tekemättä jättämisistään.😂
Siinähän ihmettelet kateuksissasi.
Taitaa pikku nirppanokka prinsessa ihan itse pitää yllä näitä kirjoituksia, ettei vaan pääse unohtumaan, ei tätä muuten selitä.
Onhan Suomessa nyt ihan oikeita, mielenkiintoisia julkisuuden henkilöitä, joilla olisi mielenkiintoinen elämä, ja ovat myös saaneet jotain aikaankin.
Voi tuota kateuden määrää.
Pitäisikö sinun ”nirppanokan” sijaan siirtyä seuraamaan heitä ja kommentoimaan heidän saavutuksiaan.👍
Mikäs nokkava ylipäällikkö sinä olet suitsimaan ketään? Sul ei oo mahiksii määrätä, mistä jengi keskustelee tai mitä kommentoi.
Voi tuota epätoivoisuuden määrää.
Hienoa et sul on mahiksii kommentoida ja kirjoittaa😘
…etkä ole nirppanokka prinsessa tai nokkava ylipäällikkö.😂
Mee ny vattalles
Ootko sinä se, jolla on jo vaikea ottaa suih...
Siis eihän sitä seuratakaan, kun ei ole ohjelmissa tai mainoksissa.
Se tavallaan on unohtunut jo yleisöltä.
Tuo kyllä jäi mieleen se kohtaus, kun aikuinen ihminen ilmeilee kuin koulukiusaaja toisen (Satu) kisaajan selän takana yrittäen saada Siniä mukaan irvailuun.
Tää on niin totta.
Kerran koulukiusaaja , aina koulukiusaaja !
Kun tuo omasta mielestään täydellistäkin täydellisempi tekopyhä teeskentelijä Sara Sieppi tuntuu niin kovasti nauttivan avautumisesta, niin voisiko yhden kerran avautua myös tästä koulukiusaustapauksesta? Hän on pari kertaa ohimennen ja vähätellen maininnut siitä haastatteluissa sellaiseen ylimieliseen tyyliin että "Voi kunpa olisim silloin ymmärtänyt paremmin mitä olimme tekemässä niin olisin toiminut toisin..." Siis vähän samaan tyyliin kuin että enhän minä vaan ne muut tytöt...
Joopajoo ja niin varmaan! En lainkaan arvaile sitä, mitä tuolle tyttölössin syrjimälle ja kiusaamalle tytölle tapahtui ja mikä on oikea syy siihen , miksi Sara ei halua olla tekemisissä lapsuuden aikaisten ystäviensä kanssa(vai sittenkin päinvastoin?) , mutta sanonpa vaan että ei ole saran tavat siitä muuttuneet. Sumeilematta ja kuuluisuuttaan hyväksikäyttäen milloin blogissaan milloin instatilillään antaa nimettömien tullimiesten, poliisien , parkkipirkkojen, postinkantajien, taksikuskien ja siivoojien sekä hierojien kuulla kunniansa, mikäli tämä neiti Tärpästikkeli katsoo asiakseen loukkaantua jostakin. Hän nimittelee naapureitaan idiooteiksi tilillään, jolla on noin neljännesmiljoona seuraajaa ja syyttää julkisesti tunnistettavaa lentomatkustajaa siitä, että tämä on rohjennut salaa kuvata prinsessaksi itseään kuvittelevaa varamissiä, ja kun syytetty olisi halunnut puolustautua ja kertoa omam kantasa asiasta Sara tylysti diktaattorin ottein mykisti tämän ja jatkoi faniensa lietsomista pyhään vihaan.
Niin että ei todellakaan mikään viehättävä tapaus tämä Sara Kim il Jong Sieppi , ei lapsena ei nuorena eikä edes vielä nyt ikääntyneenä pissiksenäkään.
Niin että jos Sara nyt on sitä mieltä , että häntä kiusataan , niin ehkä kannattaisi hieman mennä itseensä ja miettiä, olisiko sittenkin kyseessä vain karman laki...
Tämän julkkiksen avautuminen henkilöistä, joilta hän on ostanut palveluita, ja heidän lyttääminen julkisesti oli kyllä yllätys. Ei olisi uskonut hänestä. 🥶
Mitä tämä itkee palstalla pitkällä kirjoituksellaan, näkee mitä se kateus teettää!
Harhaisuus saa luulemaan, että täällä kadehditaan jotakuta.
Oot siitä kateellinen.
Aloittajan pitkästä vuodatuksesta saa sen käsityksen, että hän kadehtii Saraa todella paljon.
Se on juurikin näin.
Mitä se sun per$€ttä kutittaa?
Voi tuota epätoivoisuuden määrää.
Sun jankutuksesta saa sen käsityksen, että olet epätoivoinen tai muistisairas.
Kyllä tuolla aloittajalla on tylsä elämä, kyttää Saran instaa ja pitkiä sepustuksia rustaa tänne kateuksissaan.
Huomaatko, että toistat toistamasta päästyäsi samaa mantraa? Se viittaa dementoitumiseen.
Voi tuota kateuden määrää.
Tuo dementikko elää niin vaatimatonta ja yksinäistä elämää, että hänen mielestään Siepin elämä ja koti ovat oikeasti tosi hienoja. Siksi hän kuvittelee, että Sieppiä kadehditaan!
Voi tuota muistisairauden määrää.
Niin se harhaluuloisuus on jonkinlainen sairaus myös.
Palataanpa siihen yksityishenkilöiden kuten remppareiskan ja siivoojan lyttäämiseen julkisesti.
Palautteen voi antaa fiksustikin. Eli suoraan hänelle, jota palaute koskee, kun on kyse henkilöstä, joka ei ole julkisuudessa. Näin toimii normaalisti sivistyneet ihmiset.
Nythän siinä tuli mainehaitta näille palveluntarjoajille.
Prinsessaa pitää kumartaa ja palvella!!
Viihdettä tuo lähinnä on ei kateutta, millainen malli (julkisuuskuva itse luotu) sellainen tarina.
Ilmeisesti noista hömppä tv-sarjoista maksetaan maltaita julkikisille ?
Hyvä aloitus. Menee samaan kategoriaan aika monta muutakin näistä meidän julkkistyrkyistä. Hirvee esitys ökyilystä ja luksuksesta. Huulet törrötetään ja kuvat muokataan. Kerrotaan olevan niin hirveen aikaansaavia. Oikeasti heistä paistaa läpi paha olo!
Kateuskortin jankkaajalle:
Suuruusharhaluulossa henkilö kokee olevansa perusteetta hyvin merkittävä henkilö.
Suhteuttamisharhojen ilmetessä henkilö antaa monille ympäristön tavallisille tapahtumille henkilökohtaisen merkityksensä. Hän voi esimerkiksi kokea, että televisio-ohjelmassa, laulussa tai lehdessä viitataan juuri häneen tai että kadulla kävelevän tuntemattoman henkilön eleet liittyvät tavalla tai toisella häneen.
Mitähän kaikkea tuolta Siepin silotellun ja teeskennellyn kuoren alta paljastuisikaan, jos vähän tarkemmin rapsuteltaisiin. Muutama vuosi sitten seurusteli venäläisen miljonäärin kanssa , itse tosin kaunisteli ja sanoi että olivat vain "tapailleet". Muistissa o myös miten kovasti Instassa mainosti Yango taksipalveluja ja miten kiihkeästi puolusteli firmaa kun ruma totuus yhtiöstä alkoi paljastua. Keittiöpsykologina vain ihmettelen hänen tarvettaan jatkuvasti esittää jotain muuta kuin on ja erityisesti hänen tapansa puhua itsestään "hän" muodossa. Mitä hän yrittää pitää piilossa ja Mistähän yrittää etäännyttää itseään.
Tää on hyvä huomio. Usein kommentoi itseään kuin jostain ulkopuolisesta henkilöstä.
Puhuu itsestään ulkopuolisena. Illeismi (latinan sanasta ille, maskuliinimuoto pronominista "hän") tarkoittaa tapaa puhua itsestään kolmannessa persoonassa.
Kolmannen persoonan käytön moottorina voikin olla dualistinen ajatus jollain tavalla erillisestä persoonasta.
Tiedetäänhän miksei söpöysvaroituksia ole yli kolmekymppisille.
Voi teitä kateellisia.
Voi sinua harhaluuloista.
Kateus on kavala tauti.
Harhaluuloisuus on kavala tauti.
Kateellinenhan sinä olet.
Harhaluulousuuteesi auttaa hoito. Lääkkeet määrää lääkäri.
Mikä auttaisi sinun kateuteen ?
Mutta mikä auttaisi sinun jankutukseen?
Kateellisuus, blaablaablaa, kauna, blaablaa, katkeruus, blaablaablaa, kateus, jankutijankuti jne.
Joka ketjuun, joka asiaan pitää nämä samat litaniat kommentoida asian vierestä.
Ei ole asian vierestä, kateelinenhan sinä olet vaikka et sitä myönnä.
Kateellisuus, kateus, kateellisuus blaablaablaa ja taas mennään! Oujee!
Risperidoni on uuden polven psykoosilääke. Se vaikuttaa aivoissa ainakin dopamiini- ja serotoniini- nimisten välittäjäaineiden toimintaan. Lääke lievittää potilaan harhaisuutta, muita psykoottisia oireita ja käytöshäiriöitä.
Ai oikein kateelinen eikä kateellinen. Puhutaanko just pöndellä noin?
Just joo mä meen jatkaa takas
Kateudesta päntiönään jankuttaja tulee takas ennen kuutta aamulla.
Muistakaa tsekata kelloaika.
Huomenta kateelliset 🤭
Huomenta kehari🤪
Minkä ihmeellisen lööpin Seiska oli taas kehitellyt omien kuvitelmiensa jälkeen. SALAKRIISISTÄ AVOLIITTOON. Siis mitä ihmettä. Kehiteltiin joku ihme kriisi kun Sara ilmeisesti poisti yhteiskuvan törkykirjoittajien takia, jotka alkoivat haukkumaan Saran miestä tämän etnisyyden takia ja Saraa tietenkin tämän painosta. Ja sitten ihmiset kehittelevät jonkun kriisin ja jotkut toimittajatkin menevät mukaan, että saavat lehteä myytyä ja klikkauksia eli aivan rahan takia (lehti) keksitään julkisuuden henkilöistä olemattomia juttuja.
Julkisuuden henkilöt saavat tosiaankin aivan törkeitä viestejä omaan instaansa. Eskokin taas stoorissa asiasta puhuu. Lisäksi heille lähetetään kuvakaappauksia sairaiden nettikirjoittajien pahimmista kirjoituksista tietenkin.
Seiska on aika vaarallisella tiellä, kun on kuitenkin laajalle levinnyt media, kun on aivan samalla tasolla törkypalstojen kanssa. Voi sanoa jopa että Seiska maalittaa julkisuuden henkilöitä. Seiska julkaisee jonkun huhun, joka voi olla valheellinenkin, jos ei saa huhun kohdetta kommentoimaan lehden painoon mennessä. Ja jos saa ja kohde sanoo että valheellinen juttu, niin Seiska julkaisee sen silti, mutta toki laittaa kohteen kommentin näkyviin. Jos kohde haluaisi oikaista virheellisiä juttuja niin se on liian työlästä isoa organisaatiota vastaan, jonka ei tarvitse koskaan kertoa mistä ovat tuon huhun saaneet tiedoksi, eli kuka on heidän lähteensä. Monet siis sivuuttavat lehden jutut kommentoimatta ja siitäkös Seiska vain intoutuu lisää. Lisäksi otsikkoon saatetaan laittaa kirjoitus, josta saa aivan väärän käsityksen. Esimerkkinä nyt tämän Kata Sourin (Kärkkäisen) juttu ja aikaisemmin oli kun joku laulaja oli pelannut lapsena jääkiekkoa Granlundin veljesten kanssa. Ja nyt taas viimeisimpänä tämä että Saralla ja Pyryllä olisi ollut joku kriisi.
Tutun näköinen vuodatusteksti pötköön kirjoitettuna.
Jotkut ne ei vaan opi kappalejakoa, vaikka siitä sanotaan uudestaan ja uudestaan. 🤭
Sitä kutsutaan julkisuuden varjopuoleksi.
Onks sun pakko lukee sitä seiskaa? Lue vaikka aku ankkaa, koska se on herkkähipiäisille teineille parempi valinta. Miks seuraat seiskan juttuja?
Ja hei jaottele teksti kappaleisiin. Kai sää nukuit äikän tunneil?
Sitä pitäisi kutsua maalittamiseksi, mustamaalaamiseksi ja kiusaamiseksi, joskus on tilanteita että voisi kutsua jopa vainoamiseksi.
On olemassa julkisuuden henkilöitä ja julkisuudessa työtä tekeviä ja sitten toisaalta on olemassa maalittajia, mustamaalaajia, kiusaajia ja vainoajia. Kummatko ovat parempia ihmisiä?
Tuttua jo kouluajoilta vai?
Tai vainoharhaisuudeksi.
Ihmettelen miksi Sara ei poista vain kommenttimahdollisuutta mikäli ne tuntuu pahalta ja on riskejä. Kommentit voi myös rajoittaa niin että vain seuraajat voivat kommentoida. Lisäksi kommentteja voi poistaa ja törkykommenttien kirjoittajat estää kokonaan jolloin eivät enää pääse käsiksi tiliin. Tiedän että näin tekee moni muukin julkkis
Aivan uskomattomat tienestit hänellä on some-työn kautta! Ei voi kuin arvostaa sitä mitä hän on saanut aikaan muutaman vuoden aikana. Maksaa luultavasti verojakin enemmän kuin kukaan tänne kirjoittava. Haittapuolena on vihakirjoitukset, mutta eiväthän ne muusta synny kuin kateudesta vai mistä muusta ne voisivat syntyä?
Ei mistään muusta.
Olen samaa mieltä.
En ymmärrä miksi pitää ivata, pilkata ja haukkua somejulkkiksia, jotka ansaitsevat elantonsa, ja hyvin ansaitsevatkin, somen kautta. Jos ei pidä julkkiksen ulkonäöstä tai somesisällöstä, niin eikö voi vain olla seuraamatta tämän henkilön edesottamuksia?
En ymmärrä miksi pitää julkisesti haukkua siivooja ja remppareiska, jotka eivät ole julkisuudessa olevia ihmisiä.
9:52 Onhan täällä sentään ainakin yksi järkevä ihminen näiden noita-akkojen seassa. Puhut asiaa!👍
Aivan! Sara Sieppi maksaa isoja veroja ja elättää omalta osaltaan näitä täällä räksyttäviä sossuvalaita ja työtä vieroksuvia noitia.
Ei ihme, että aloittaja kadehtii Saraa. Sara on kaunis ja tienaa hyvin.
Sara senkun porskuttaa ja noita-akat puhisee raivosta😁😁
👍👍👍
Et sinäkään mikään hottis ole, vaikka pääsitkin kampsun varvasta haistelemaan.
22:32 Ja noita-akalla Sieppi-harhat vaan jatkuu. Pitäisikö sinun oikeasti hakea ammattiapua tuohon Sieppi-harhaasi ja maniaasi?? Ehkä psykiatri saisi taottua paremmin pieneen päähäsi, että Sieppi ei ole suoli24lla.
Rikkaita ja kauniita naisia kadehditaan aina. Sen huomaa aloituksesta ja eräistä kommenteista hyvin selvästi.
Se on juurikin näin.
Kyllä näin on ja täällä mollaamassa on 2-3 noita-akkaa.