Seurasin einen valtuuston kokouksen kulkua, eikä mitään poikkeavaa tapahtunut. Edesmenneelle Jari Turpeiselle valittiin jatkajat ja kaupunkihiedarkian kakkospaikkkaan tuli naishenkilö. Tästä lähtien seremoniamestarin pöydä takana häärää naiskvartetti, mikä on ihan OK.
Itse asiassa minua kiinnosti eniten ProPatria- taulun tuleva sijoituspaikka. Prikymmentä vuotta taulun alkuperäisenä sijoituspaikkana on ollut kaupungintalon yläaula, Määrätyistä syistä se nyt joudutaan siirtämään sieltä muualle. Joissakin yhteyksissä sen uudeksi sijoituspaikaksi on ehdotettu lasivitriini kaupungintalon ulkoseinustalle. Ei missään tapauksessa ulkosenustalle rakkareiden kivitettäväksi, ajattelin. Onneksi valtuustolle oli tehty esitys taulun siirtämiselsi Keskuskoululle sisätiloihin. Siellä, jos missä, on sen paikka. Onhan koulu monien juhlien pitopaikka. Siellä taulu on huomion kohteena ja vieraiden nähtävillä. Kiitokset valtuustolle! Kyllä varmaan veteraani Eino Lumpeelekin, hankkeen alullepanija, on tyytyväinen tuolla jossakin tuonpuoleisessa siirtopäätöksestä!
Valtuuston kokous 27.02.2023
Anonyymi-ap
3
184
Vastaukset
- Anonyymi
Outokumpu liittyy lähivuosina Joensuuhun, ei tarvita erillistä pikku valtuustoa hölmöine päätöksineen. Päätöksineen joista tavallinen kuntalainen joutuu vain maksamaan itsensä kipeäksi.
- Anonyymi
Okulla ei ole yhteistä rajaa Joensuun kanssa. Joensuu ei huoli rääsyläisiä liiveihinsä roikkumaan..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Okulla ei ole yhteistä rajaa Joensuun kanssa. Joensuu ei huoli rääsyläisiä liiveihinsä roikkumaan..
Mitä yhteistä on ProPatria-taulun siirtämisellä ja kuntaliitoksella? Halloota, rinnastus meni kyllä hilseesi yli koskettamatta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1148127Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287289SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2085558Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374490Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en824441Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal994351Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104062Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03740Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132620Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p12546