Miksi pakastimen kompressori ei pidä taukoja?

Anonyymi-ap

Mulla on semmonen 90-luvun arkkupakastin käytössäni, ja sen kompura ei pidä taukoja ja tekee jatkuvaa työtä. Mikä auttaisi ku pakastin on aikanaan pitäny taukoja normaalisti ja kylmyys on ollut 20-°c mutta tällä hetkellä punanen varotusvalo palaa jatkuvasti, ja pakastimen lämpötila ei laske alle 10-c°
Vai eikö pakastimen kompura jaksa viileentää tarpeeki.

Siirsin pakastimen ja imuroittin pölyt pois ja kompuran luota siivosin myös pölyt ja kompura oli tulikuuma vaikka pakastin oli ollu jo 30 min ilman sähköä.

18

1225

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vehje on kulunut loppuun. Apua saa pesukonekaupasta....

      • Anonyymi

        Ehkä paremmin pakastinkaupasta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä paremmin pakastinkaupasta?

        Joo olen kattonut uusia pakastimia ja kyllä se olis fiksuin asia täs vaiheessa.


    • Anonyymi

      Kompura väsynyt, kylmäaine lähes loppu. Voinee huollattaa, mutta parempi ostaa energiaa säästävämpi uudempi malli.

      • Anonyymi

        Voisiko noihin lisätä kylmäainetta ?

        Onko kompressorivalmistajilla (esim. Danfoss, jonka kompressorit ovat ainakin tehtaalta lähtiessään laadukkaita, mutta ilmeisesti 30 vuoden jälkeen kylmäainetta on jostain päässyt vuotamaan) tällaista palvelua- ja jos on, miten ko. palvelu on hinnoiteltu ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisiko noihin lisätä kylmäainetta ?

        Onko kompressorivalmistajilla (esim. Danfoss, jonka kompressorit ovat ainakin tehtaalta lähtiessään laadukkaita, mutta ilmeisesti 30 vuoden jälkeen kylmäainetta on jostain päässyt vuotamaan) tällaista palvelua- ja jos on, miten ko. palvelu on hinnoiteltu ?

        Kts. Googlesta hakusanalla "kylmäkonehuolto". Hinnoittelu vaihtelee. Riippuu ainakin siitä, miten kaukaa tulevat laitetta huoltamaan, jos et itse toimita laitetta huoltoon.


    • Anonyymi

      Kompuran rele on viallinen eikä katkaise virtaa silloin kun pitäisi. Toisekseen noin vanha värkki on jo muutenkin palovaarallinen ja joutaa kaatopaikalle.

      • Anonyymi

        Ja silti ei kylmene kunnolla...


      • Anonyymi

        Pääsi on viallinen, kun jaat idooottimaisia ohjeita lukematta edes kysymystä.


    • Anonyymi

      Aloittaja voisi laittaa pakastimeen sisälle lämpömittarin. Näyttääkö normaalia -18 astetta vai onko lähempänä -30 astetta? Onko pakastin koska viimeksi sulatettu kun sen jäätyminenkin voi tuollaisen ongelman aiheuttaa.

      Meillä pakastimesta hajosi termostaatti eikä se enää suostunut kytkemään kompuraa ollenkaan päälle. Tietenkin niin vanha malli ettei varaosia saanut. Mutta pikapakastus toimi edelleen. Laitoin pikapakastuksen päälle ja pakastimen virran tulemaan ajastimelta, jossa oli sopivan pituisia jäähdytysjaksoja ja niiden välisiä taukoja. Tuolla tavoin nilkutin siiheksi kunnes taas oli rahaa ostaa kodinkoneita. Taisi olla luokkaa vuoden verran käytössä. Kesähelteitä varten joutui säätämään jäähdytysjaksoja pidemmiksi.

      • Anonyymi

        Aloittaja kyllä kertoo pakastimen lämpötilan olevan vain -10 joten miksi mittaria vielä ehdottelet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja kyllä kertoo pakastimen lämpötilan olevan vain -10 joten miksi mittaria vielä ehdottelet.

        Luetun ymmärtäminen ei ole kovassa kurssissa nykyään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luetun ymmärtäminen ei ole kovassa kurssissa nykyään.

        Kuten ei yksinkertainen päättelykykykään kuten tuolla joka jotain ihme rele vikaa ehdotteli.


    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa töpseli irti välillä pariksi tunniksi niin ei sähköä kuluu turhaan jo valmiiksi kylmän koneen pyörittämiseen. Helpompi tietysti laittaa kelloakjastin joka kytkee ja sammuttaa virran 3 - 4 tunnin välein. Päälläolo ajaksi riittää 10 - 15 minuttia kerrallaan.

      • Anonyymi

        Meinaatko että tuolla konstilla pakastin pääsee paremmin -20 asteen lämpötilaan?


      • Anonyymi

        Ja taas yksi päättelykyvytön ilmoittautui


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja taas yksi päättelykyvytön ilmoittautui

        Tyhmyyden julkituominen on tehty liian helpoksi nykyään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      45
      1233
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1008
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      36
      904
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      836
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      611
    10. 42
      609
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      596
    12. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      552
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      543
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      120
      511
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      496
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. 43
      462
    19. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe