Erkki Tuomioja: Nato-jäsenyys ei toisi Suomelle toivottua turvaa

Anonyymi-ap

17

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomiojan näkemykset ovat ymmärrettäviä huolia. Ne on esitetty ennen Ukrainan sotaa. Sen jälkeenhän myös Tuomioja on äänestänyt Natoon liittymisen puolesta. Muun muassa suurin joukko perussuomalaisista samoin kuin kepulaisista näkivät Suomen liittymisen Natoon tarpeettomaksi ennen sodan syttymistä.

      Suomelle on tällä hetkellä oikeastaan aika hyväntuntuinen ratkaisu olla mukana JEF-sopimuksessa. Se on samanmielisten maiden puolustussopimus. Naton piirissä voi esiintyä erimielisyyttä ja reagointi voi olla vaarallisen hidasta. JEF-yhteistyö sen sijaan takaa nopean ja yksituumaisen päätöksenteon.

      JEF-yhteistyössä ovat mukana Iso-Britannia, Alankomaat, kaikki pohjoismaat ja kolme Baltian maata. Jäseniksi sopisivat hyvin näiden lisäksi Puola ja Tshekki, jotka ajattelevat turvallisuuspoliittisesti samalla tavoin kuin JEF-maat. Lisäksi Suomella ja Ruotsilla on puolustusyhteistyösopimus USAn kanssa ja sen yksityiskohtia hiotaan koko ajan. Iso-Britannia on antanut julkisesti turvatakuut Suomelle ja Ruotsille, jos nämä joutuvat hyökkäyksen kohteeksi.

      Natossa on ongelmamaina Turkki ja Unkari, jotka ovat hidastaneet Suomen ja Ruotsin jäseneksi pääsyä. Voi vain kysyä, olisiko niillä valmius hidastaa ja estää myös 5-artiklan totetuminen, jos joku jäsenmaista vetoaisi siihen. Naton kannalta vaarallinen asia on myös Trumpin haamu. Trumphan uhkasi edellisellä kaudellaan lopettaa koko Naton.

      • Anonyymi

        Tuomiojan kirjoitus "Suomi ja Nato – Miksi Suomella pitää olla mahdollisuus hakea Naton jäseneksi ja miksi sitä mahdollisuutta ei nyt kannata käyttää", osoittaa miten sinisilmäinen tuo ukkeli vielä Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyksen aattonakin oli.

        Erkki Tuomiojan kirjoitus on kirjoitettu helmikuussa 2022 ja Tuomioja piti oheisesta linkistä aukeavan puheensa 7.2.2022 eli kaksi ja puoli viikkoa ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan!
        Kyllä se ukko oli sinisilmäinen.

        https://www.tsl.fi/materiaalipankki/suomi-ja-nato-julkaisu.html


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuomiojan kirjoitus "Suomi ja Nato – Miksi Suomella pitää olla mahdollisuus hakea Naton jäseneksi ja miksi sitä mahdollisuutta ei nyt kannata käyttää", osoittaa miten sinisilmäinen tuo ukkeli vielä Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyksen aattonakin oli.

        Erkki Tuomiojan kirjoitus on kirjoitettu helmikuussa 2022 ja Tuomioja piti oheisesta linkistä aukeavan puheensa 7.2.2022 eli kaksi ja puoli viikkoa ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan!
        Kyllä se ukko oli sinisilmäinen.

        https://www.tsl.fi/materiaalipankki/suomi-ja-nato-julkaisu.html

        Sinä tiesit venäjän hyökkäyksestä ukrainaan viikkoja aikaisemmin ??
        Olet siunattu !!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä tiesit venäjän hyökkäyksestä ukrainaan viikkoja aikaisemmin ??
        Olet siunattu !!

        Tiesin siitä hyökkäyksestä, sen alkamisesta kellonaikaa myöten, tiesin, että se Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkaa 24.2.2022 ennen kuin sen päivän aurinko on Helsingissä noussut.


    • Anonyymi

      Sosialistit ovat syöpä yhteiskunnassamme. Tuomiojan touhut ovat olleet turhanpäiväisiä öyhöttämisiä aina. Onko se väärin sanoa suoraan?

    • Anonyymi

      Tuomiojan kirjoitus "Suomi ja Nato – Miksi Suomella pitää olla mahdollisuus hakea Naton jäseneksi ja miksi sitä mahdollisuutta ei nyt kannata käyttää", perustuu kypsään analyysiin ja syvään harkintaan, totesivat TSL:n pääsihteeri Jouko Muuri
      SDP:n kansainvälisten asioiden sihteeri Tero Shemeikka.

      https://www.tsl.fi/materiaalipankki/suomi-ja-nato-julkaisu.html

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomessa ei tajuta, että Ruotsilla on sen omista historiallisista lähtökohdista nouseva intressipohjainen tarve Suomen NATO-jäsenyyden osalta.

    • Anonyymi

      Suomen ja Ruotsin Nato hakemus oli virhe kirjoittaa Sveitsin armeijan eversti ja YK:n turvallisuuspoliittinen neuvonantaja kirjassaan Ukrainan sodasta,Operaatio Z:ssa.

      Det är lustigt att Sverige och Finland inte tycks ha förstått att just de, i händelse av krig, kan bli de första att angripas med kärnvapen, i förebyggande syfte.”
      Så skriver Jaques Baud, tidigare överste schweiziska armén, säkerhetsrådgivare och medarbetare i Nato och chef för FN:s avdelning för fredsbevarande operationer. Hans nyutgivna bok ”Operation Z. En analys av Ukrainakriget och dess orsaker”, är sannerligen en rysare.

      Baud kehottaa vetämään Nato hakemuksen pois koska se voi johtaa ydinaseiskuun Suomeen tai Ruotsiin. Tämähän voi olla Putinin ansa, nythän Putinilla on Venäjän puolustusdoktriinin mukaan mahdollisuus käyttää taktisia ydinaseita koska Nato uhkaa Venäjän olemassaoloa Suomesta ja Ruotsista käsin!!! Kyllä siinä Salenkin hymy voi vielä hyytyä vai kuvittelevatko Suomen päättäjät että Natoon liittyminen sujuu kuin Strömsössä, sehän voi jopa kestää vuosia Turkin ja Unkarin jarrutuksen takia. Venäjähän uhittelee jo sotilaallisella "yllätyksellä"!. Toivottavasti se ei ole taktinen ydinase johonka Nato/USA ei kylläkään reagoi muuta kuin pahotteluilla. Vai luulevatko Sale et kumpp että USA /Nato vaarantaisi esim Washingtonin tai Lontoon jonkun Suomen käpykylän tuhon jälkeen. Kyllä Suomi on Putiinille lähes vapaata "riistaa" huolimatta Natosta,ainakin toistaiseksi!

      Onneksi meillä on jalat maassa oleva pääministeri:Marinilta kysyttiin (28.2.2023) myös sitä, onko tämä huolissaan Ukrainan sodan leviämisestä muihin maihin.
      – Meidän ei pitäisi olla Venäjän suhteen naiiveja. Venäjä on näyttänyt, että se pystyy mihin vain. Meidän täytyy myös valmistautua kaikkeen.(Huom!valmistautua KAIKKEEN !)

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Miksi kyselet tyhmiä ?? Pari vasemmiston edustajaa vastustaa suomen NATO jäsenyyttä.

        Jatkoa ylempänä olevaan juttuun...

        ''Hassua, että Ruotsi ja Suomi eivät näytä ymmärtäneen, että sodan sattuessa heihin voitaisiin ennaltaehkäisevänä toimenpiteenä hyökätä ensimmäisinä ydinasein."

        Näin kirjoittaa Jaques Baud, entinen Sveitsin armeijan eversti, Naton turvallisuusneuvonantaja ja työntekijä sekä YK:n rauhanturvaoperaatioiden osaston johtaja. Hänen äskettäin julkaistu kirjansa "Operaatio Z. Ukrainan sodan ja sen syiden analyysi" on todella järkyttävä.


    • Anonyymi

      Liittyyköhän Z-Eki tänään VKK:n ja vasemmistoliiton yhteiseen rintamaan kun eduskunta äänestää läntisestä puolustusliitosta?

      • Anonyymi

        Ei liity, Z-Eki on nimittäin kääntänyt takkia.


    • Anonyymi

      Eilenhän Erkki kuitenkin äänesti läntisen puolustusliiton puolesta? Hmmm.

      • Anonyymi

        Voi silti olla edelleen samaa mieltä.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi silti olla edelleen samaa mieltä.....

        helakanpunaiset ovat erittäin epäilyttäviä...,,


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5225
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2266
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2188
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1895
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1760
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1184
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      257
      1145
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1041
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe