Sarjassamme pieniä harmin aiheita Ubuntussa

Anonyymi-ap

MIKSI Ubuntu näyttää tiedoston hakupolun kahdella tavalla?
Näin: Home Kansionimi Tiedostonimi
- tai näin Home/Käyttäjänimi/Kansionimi/Tiedostonimi
Haitanneeko tuo mittään? - voi joku kysyä. No yhden haitan olen ainakin huomannut. Kun siirsin LibreOffice Calc -taulukon windows-koneesta niin LibreOffice hoiteli hyperlinkit uuteen ympäristöön. Ihan fiksua periaatteessa - paitsi että hoiteli pieleen, jätti sen käyttäjänimen polusta pois. Ei toiminut linkki. Sain kikkailemalla linkit toimimaan, mutta harmittaa tuollainen sekoilu. Ubuntu ja LibreOffice eivät oikein kunnolla keskustele, jompi kumpi sekoilee tai molemmat. Näyttäisi siltä, että tuo polku, joka näkyy tiedoston tai kansion ominaisuuksissa (properties) on se ratkaiseva. ja oikea.

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaankin huolimaton siirto Windowsista aiheutti parkumisen.

    • Anonyymi

      Juu, älä sekoita GUI-komponentin näyttämää hakemistopolkuihin - niillä ei ole välttämättä mitään yhteistä. Polun saa selville esim. komennolla readlink tai realpath:
      $ readlink -f sample.txt

      • Anonyymi

        KIITOSTA SINULLE
        Olit suureksi avuksi, en tuntenut näitä kumpaakaan komentoa, jota pitää pitää pienenä ihmeenä, koska nämä kuuluvat järjestelmääni natiivisti.


    • Anonyymi

      /home/user/kansio/tiedosto jne.
      Noin se menee, mutta käyttöliittymä näyttää, usein: home/kansio/tiedosto jättäen userin pois, vaikka se on homen sisällä.

      Onko sinulla molemmissa koneissa samat Libre office versiot?

      Kyllähän sitä sattuu kaikenlaisia tohelinteja. Tuttu lähetti minulle joulukortin sähköpostiin, mutta ei liittänyt sitä itse mailiin, vaan linkkasi kuvan omaan koneeseensa.
      Linkki tuli, mutta ei tietenkään toiminut, koska se oli hänen oman koneensa sisäinen osoite kuvaan.

    • Anonyymi

      Tiedostopolku hiirellä klikkailen. Lisää nautiluksen skripteihin koodia:
      #!/bin/sh

      filepath=$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS
      name=${filepath#*/#}
      printf %s "$name" >> ~/'Kopioitu tiedostopolku.txt'

      Nimeä, tallenna ja klikkaa ominaisuuksista 'Suoritettavissa ohjelmana'.
      -.txt löytyy kotikansiosta. Skripti löytyy hiiiren menusta, kun avaat menun(oik.pain.) tiedoston päällä. Voi kopioida kerralla useita polkuja..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe