MIKSI Ubuntu näyttää tiedoston hakupolun kahdella tavalla?
Näin: Home Kansionimi Tiedostonimi
- tai näin Home/Käyttäjänimi/Kansionimi/Tiedostonimi
Haitanneeko tuo mittään? - voi joku kysyä. No yhden haitan olen ainakin huomannut. Kun siirsin LibreOffice Calc -taulukon windows-koneesta niin LibreOffice hoiteli hyperlinkit uuteen ympäristöön. Ihan fiksua periaatteessa - paitsi että hoiteli pieleen, jätti sen käyttäjänimen polusta pois. Ei toiminut linkki. Sain kikkailemalla linkit toimimaan, mutta harmittaa tuollainen sekoilu. Ubuntu ja LibreOffice eivät oikein kunnolla keskustele, jompi kumpi sekoilee tai molemmat. Näyttäisi siltä, että tuo polku, joka näkyy tiedoston tai kansion ominaisuuksissa (properties) on se ratkaiseva. ja oikea.
Sarjassamme pieniä harmin aiheita Ubuntussa
5
184
Vastaukset 5
- Anonyymi
Varmaankin huolimaton siirto Windowsista aiheutti parkumisen.
- Anonyymi
Juu, älä sekoita GUI-komponentin näyttämää hakemistopolkuihin - niillä ei ole välttämättä mitään yhteistä. Polun saa selville esim. komennolla readlink tai realpath:
$ readlink -f sample.txt- Anonyymi
KIITOSTA SINULLE
Olit suureksi avuksi, en tuntenut näitä kumpaakaan komentoa, jota pitää pitää pienenä ihmeenä, koska nämä kuuluvat järjestelmääni natiivisti.
- Anonyymi
/home/user/kansio/tiedosto jne.
Noin se menee, mutta käyttöliittymä näyttää, usein: home/kansio/tiedosto jättäen userin pois, vaikka se on homen sisällä.
Onko sinulla molemmissa koneissa samat Libre office versiot?
Kyllähän sitä sattuu kaikenlaisia tohelinteja. Tuttu lähetti minulle joulukortin sähköpostiin, mutta ei liittänyt sitä itse mailiin, vaan linkkasi kuvan omaan koneeseensa.
Linkki tuli, mutta ei tietenkään toiminut, koska se oli hänen oman koneensa sisäinen osoite kuvaan. - Anonyymi
Tiedostopolku hiirellä klikkailen. Lisää nautiluksen skripteihin koodia:
#!/bin/sh
filepath=$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS
name=${filepath#*/#}
printf %s "$name" >> ~/'Kopioitu tiedostopolku.txt'
Nimeä, tallenna ja klikkaa ominaisuuksista 'Suoritettavissa ohjelmana'.
-.txt löytyy kotikansiosta. Skripti löytyy hiiiren menusta, kun avaat menun(oik.pain.) tiedoston päällä. Voi kopioida kerralla useita polkuja..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 691350
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081255
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53577