Sitä saa mitä tilaa.Keskusta on ajanut maaseudun ahdinkoon,kun ajaa pelkästään suurviljelijöiden etua.Keskustalle ei ole kelvannut EU:n ajama tukikatto maataloustukiin eikä hehtaaritukien kohdentaminen pienemmille tiloille.Suomessa investointitukien tulorajoja on nostettu jatkuvasti,ettei niitä ole mahdollisuus saada kuin jättitiloilla.Suurtilat saavat investointitukena lähes puolet hankkeen kustannusarviosta mm.tuotantotiloihin,koneisiin ja kalustoon ja kaikenlaisiin energiaratkaisuihin.Tämä maataloupolitiikka on lopettanut ja lopettaa kaikki perheviljelmät.Ajatelkaa pystyttekö tuottamaan samalla hinnalla maataloustuotteita,jos joutuu investoinnit tekemään kovalla rahalla,kun naapuria on tuettu lähes puolet kustannuksista.Suurtilat ostavat kaikki maat mitä lähistöltä tulee myyntiin,kun pienemmillä tiloilla ei ole vara ostaa.Tämän takia maaseutu on autioitunut kyläkoulut,kaupat ja kaikki palvelut ovat loppuneet.Älkää hyvät vielä olemassa olevat viljelijät ja maaseudulla asuvat äänestäkö enää keskustapuoluetta joka on kusettanut maaseutua näin törkeästi.Olen ennustanut keskustapuolueen kannatuksen laskua alle 10% koska keskustaa ei kannata äänestää,jos ei omista tilaa jolla on mahdollisuus saada investointitukia.
Keskustapuoleen kannatus
Anonyymi-ap
2
52
Vastaukset
- Anonyymi
Kepun Karjakko Saarikko sai Himoitsemansa Hillotolppa paikan !
- Ja teki Kepusta ÄäriVasemmistolaisen(Kommunisti) puolueen !
- Kepun kannatus vaaleissa Romahtaa 5,9 % :n jos siihenkään ! - Anonyymi
Joo olen huomannut ihan saman.Keskusta on unohtanut Alkiolaisen ajattelun ja alkanut ajaa kartanon herrojen etuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä851742Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721615Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1711321- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66883Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838