Serbia on tavannut ylläpitää lämpimiä välejä Venäjään, eli toiseen slaavikansaan. Nyt maan presidentti Aleksandar Vučić antaa kuitenkin ymmärtää, että tähän on tulossa muutos.
Vučić kertoo Politicolle, että Serbialla on edessään "vaikeita valintoja", kun se harkitsee uudelleen suhdettaan Vladimir Putinin johtamaan Venäjään. Hän ei kuitenkaan täsmennä lausuntojaan, vaan jättää ne avoimiksi ja jokaisen itsensä tulkittaviksi.
– Saatte minulta yhden lauseen: Serbia pysyy EU-tiellään. Hyvä on, tehkää tästä omat johtopäätöksenne. Mutta luulen, että ymmärrätte minua, hän sanoo Politicolle.
– Meillä on joitakin vaikeita valintoja edessämme, siitä ei ole epäilystäkään. Tässä on kaikki, mitä sanon.
Serbia ei ole EU:n jäsen, mutta se jätti jäsenyyshakemuksensa jo vuonna 2009. Kolme vuotta myöhemmin Serbiasta tuli ehdokasmaa, ja liittymisneuvottelut ovat edelleen meneillään.
Serbia ei ole toistaiseksi osallistunut länsimaiden Venäjä-vastaisiin pakotteisiin, mutta Vučić vihjaa tähän olevan tulossa mahdollisesti muutos.
Läheisistä suhteistaan huolimatta Serbiakaan ei ole tunnustanut Venäjän annektoimia ukrainalaisalueita Venäjälle kuuluviksi.
Serbia ei katsele enää Venäjän sotimista sivusta vaan antaa virsua Putinille
Anonyymi-ap
3
95
Vastaukset
Pikkuhiljaa vakiintuneimmatkin liittolaiset alkavat ottaa etäisyyttä harhaisewn vanhukseen. Kukahan siellä venäjällä loppujenlopuksi päättää asioista, putleri nyt voi olla vain äänitorvi.
- Anonyymi
r.......n vinkujalle järkyttävä tappio,
- Anonyymi
Slava Serbia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321387
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402