Serbia ei katsele enää Venäjän sotimista sivusta vaan antaa virsua Putinille

Anonyymi-ap

Serbia on tavannut ylläpitää lämpimiä välejä Venäjään, eli toiseen slaavikansaan. Nyt maan presidentti Aleksandar Vučić antaa kuitenkin ymmärtää, että tähän on tulossa muutos.

Vučić kertoo Politicolle, että Serbialla on edessään "vaikeita valintoja", kun se harkitsee uudelleen suhdettaan Vladimir Putinin johtamaan Venäjään. Hän ei kuitenkaan täsmennä lausuntojaan, vaan jättää ne avoimiksi ja jokaisen itsensä tulkittaviksi.

– Saatte minulta yhden lauseen: Serbia pysyy EU-tiellään. Hyvä on, tehkää tästä omat johtopäätöksenne. Mutta luulen, että ymmärrätte minua, hän sanoo Politicolle.

– Meillä on joitakin vaikeita valintoja edessämme, siitä ei ole epäilystäkään. Tässä on kaikki, mitä sanon.

Serbia ei ole EU:n jäsen, mutta se jätti jäsenyyshakemuksensa jo vuonna 2009. Kolme vuotta myöhemmin Serbiasta tuli ehdokasmaa, ja liittymisneuvottelut ovat edelleen meneillään.

Serbia ei ole toistaiseksi osallistunut länsimaiden Venäjä-vastaisiin pakotteisiin, mutta Vučić vihjaa tähän olevan tulossa mahdollisesti muutos.

Läheisistä suhteistaan huolimatta Serbiakaan ei ole tunnustanut Venäjän annektoimia ukrainalaisalueita Venäjälle kuuluviksi.

3

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkuhiljaa vakiintuneimmatkin liittolaiset alkavat ottaa etäisyyttä harhaisewn vanhukseen. Kukahan siellä venäjällä loppujenlopuksi päättää asioista, putleri nyt voi olla vain äänitorvi.

    • Anonyymi

      r.......n vinkujalle järkyttävä tappio,

    • Anonyymi

      Slava Serbia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3488
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3231
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2766
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2588
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2407
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      31
      1317
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1217
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1188
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      337
      1063
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      956
    Aihe