Myyjä ei tietenkään kertonut. Kun syksyllä nostin veneen ylös huomasin että peräpeililevyn yläreunassa on pieni, poikittainen halkeama.
Nyt hirvittää. Kuinka perän voisi tarkistaa ennen keväistä vesillelaskua. Mietin ultraa mutta on varmaan kallis ja kuka sen tekisi?
Nyt hirvittää. Kuinka perän voisi tarkistaa ennen keväistä vesillelaskua. Mietin ultraa mutta on varmaan kallis ja kuka sen tekisi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
On kallis! Eikä oikein kukaan tee. Koko talven olet kärsinyt tästä huonoja yöunia, ja nyt päätit sitten lopultakin avautua?
Todennäköisesti kysymyksessä on pintamuoviin tullut pieni halkeamaviiru joka ei ulotu kudokseen asti. Näitä voi ilmestyä vanhempiin veneisiin vuosien aikana. Syytä suurempaan huoleen ei ole jos viiru on vesirajan yläpyolella.
Ilman näköhavaintoa voin tietysti olla väärässäkin.
Kopsuttele vasaralla hellästi, niin voit kuulla onko kuitu myös hajonnut, tulee ontompi lässähtänyt ääni.
Tai ajat rälläkällä/dremelillä yms kuituun saakka ja näet onko vauriota. Jos ei ole niin täytät epoksi massalla uran esim blastic banding lasikuitu. Jos laminaatissakin halkeama, niin korjaat.
Korjaus opit löydät you tubesta tai lasikuitua myyvien yritysten sivuilta
Tuon ikäisissä alkaa perälauta olemaan jos ei nyt ihan kukkamultaa niin ainakin paikoin pehmennyt. Koputtelemalla kuulee suht hyvin, korjaus onkin sit toinen juttu.