Henkilökuva persujen suuresta idolista, Putinin talutushihnassa kulkevasta Viktor Orbanista

Anonyymi-ap

"Arvoitus nimeltä Orban – miten diktatuurien kaatajasta tuli Putinin sylikoira?"

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009425961.html

"Orbanin viimeisin vaalivoitto viime vuonna tuli sodalla pelottelulla. Hän onnistui uskottelemaan äänestäjille, että vain hän voi pitää Unkarin irti naapurimaa Ukrainan sodasta. Unkari ei anna aseita Ukrainalle eikä salli niiden kauttakulkua. Sota on konkretisoinut Orbanin tarinan kaikkein suurimman mysteerin, takinkäännön Neuvostoliiton vastustajasta nyky-Venäjän myötäilijäksi.

Orbanin Unkari muistuttaa paljon Putinin Venäjää: median kontrolli, johtajalle uskollisten oligarkkien järjestelmä, piilotettu omaisuus, korruptio, vaalilakien ja perustuslain muuttamiset. Johtajia yhdistää valtaan takertuminen.

– Putin tuntuu olevan Orbanille jonkinasteinen malli tai esikuva, joka ei koskaan kritisoi häntä … Orban tietää, että toimivassa demokratiassa häntä ei olisi äänestetty valtaan niin montaa kertaa, kiteyttää Unkarin entinen ulkoministeri Geza Jeszenszky Majaniemen kirjassa."

Jo on persuilla todellinen esikuvien Sancho Panza ihailunsa kohteena. Oikeistopopulistien eliitti-teeman kivijalka murenee kuin heikkolaatuinen ryssän betoni ja kytkee oikeistopopulismin yhä tiiviimmin Putiniin, Kremliin ja ylipäätään Venäjään. Ja tällä tiellä persut myös jatkavat kaksilla rattailla ajelun politiikkaansa?

Millä persut enää perustelevat väitteitään EU-rahojen jakamisesta esim. Italian mafialle, kun koko oikeistopopulistinen leiri itse on rähmällään putinistisen korruption vaikutuspiiriin? Melonihan siellä Italiassa nyt on vastuussa siitä mafian rahoittamisesta, joten nuo syytöspuheet EU:ta kohtaan ovatkin vaienneet. Toistaiseksi?

15

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi sotket Persuja tuohon, Orban sentään ajaa kansansa parasta monessa asiassa, toisin kuin Persut. Ja onhan Suomessakin median kontrolli, eihän media ole kirjoittanut sanaakaan esim koronarokotteiden vakavista sivuvaikutuksista eikä Persutkaan niistä ole puhuneet.

      • Anonyymi

        Tarvitseeko persuja sotkea Orbaniin, kun he tekevät sen ihan itse? Istuvathan Orbanin Fidesz-puolue ja Perussuomalaiset samassa EU-parlamenttiryhmässä, joka on täynnä samanlaisia Putinin lakeijapuolueita kuin itse Orbanin Fideszkin on. EU:n sisäinen Viides kolonna.


    • Anonyymi

      orpani ajaa maansa etuja ja vitut välittää suvakkien itkusta 🤣

      • Anonyymi

        Ja persu haluaa Suomen samaan putinistiseen seurueeseen kuuluvaksi?


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitit punikkivasut, demut samoilla ajatuksin, tarja-paavo uskollisimpia.
        https://www.hi2.fi/7-stalinin-neuvostoliitto/venajasta-tulee-neuvostoliitto/

        Älähän vähäpoika jatkuvasti siirrä maalia. Ja kuinka tollo sinä oikein olet, kun ei kommenttisi ja linkkijuttu kohdanneet vähäisimmässäkään määrin toisiaan?

        Olet Putinin uskollinen puudeli, hönö!


      • Anonyymi

        Onko maan etu taantua stalinismin aikaan ja laittaa kansa ryssän kuristussilmukkaan,


    • Anonyymi

      Miksi rauhanaktivisti Halonen ei ole tuominnut Putinin sotaa? Ehkäpä siksi, koska Putin on Halosen hyvä ystävä ja kuka sitä hyvää ystäväänsä kritisoisi.

      • Anonyymi

        Onko siis Halonenkin persujen suuri idoli nykyään Orbanin lisäksi?


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marinin mies oli pökkimässä

      Vaalit on viikon päästä ja Sanna Marinin mies on uutisissa viikonlopun bilettämisestään. Mitenhän vaikuttaa Sannan tai SDP:n ääniin?
      Maailman menoa
      269
      5367
    2. Sanna Marin ja Markus Räikkönen eronneet. Asia piilotellaan vaalien ylitse.

      Pääministeri Sanna Marinin avioliiton tilasta ja liiton kestävyydestä on esitelty arvailuja jo runsaan vuoden ajan. Pariskunta ei tunnu viihtyvän la
      Maailman menoa
      177
      3892
    3. Tarkempaa tietoa Maran miehestä? löytyykö emailia miehelle? Etsiikö FBI?

      Löytyykö Maran uusimmalle ukkelille emailia? Haluaisin lähettää onnittelut.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1137
    4. Laulajalegenda Paula Koivuniemi sai vihdoin taiteilijaeläkkeen - Reilusti alle vanhuuseläkkeen!

      Onnea Paula Koivuniemi ja mukavia eläkepäiviä! Vaikka voisihan tuo eläke tietysti suurempikin olla, eikös… Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/l
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1134
    5. Nolo Esko Eerikäinen kalasteli julkisuutta kasvattiveljensä kuolemalla

      Lukekaa karu totuus täältä: https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/3f190f8f-2fdf-4488-bb0a-816053e0c12f Nauretaan Eskolle...heheheehe :-)
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      1101
    6. Millaiset kasvot

      Ovat mielestänne kauniit / komeat? Kun tätä ulkonäköä arvostelevaa keskustelua täällä nyt on.. Ap menee sillä habituksella millä luoja on antanut
      Ikävä
      95
      913
    7. Persujen mielestä kulttuuri on luksusta

      Kirjarovioita odotellessa.
      Maailman menoa
      396
      867
    8. Andy McCoy raivostuu Maria Veitolalle - Tylyttää armotta lasi kädessä:"Kiitos v***sti, maksa fyrkas"

      No nyt lähtee McCoylta kyllä aika pahasti mopo keulimaan… Andy McCoy raivostuu Maria Veitolalle Yökylässä-ohjelmassa vuosien takaisesta tapahtumasta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      835
    9. Stefulla kaunis tyttöystävä.

      Näyttää seuraavan kaunista Juuliaa ja ovat yhdessä reissussa. Toivottavasti uusi rakkaus saa Stefun elämän tasoittamaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      820
    10. Nainen, vieläkö pelkäät

      vai voittaako rakkaus? Osaat ehkä jo vastata tähän. Senhän jo tiedätkin, että haasteita on hyvä olla elämässä.
      Ikävä
      70
      753
    Aihe