Kuinka tolloja kannattajien pitää olla että ostavat tämän? Todennäköisesti estää Ukrainan sotilaallisen avun Yhdysvalloilta ja näin pakottaa Ukrainan hyväksymään alueluovutukset. Tosin pelkään kolmatta maailmansotaa kahden narsistin kesken, jos ailahteleva mieli keksii jotain typerää ja loukkaantuu Putinin vastauksesta.
Trump sanoi lopettavansa Ukrainan sodan päivässä koska tulee niin hyvin toimeen Putinin kanssa
Anonyymi-ap
41156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Trumppi on hieno mies, ei mikään sota haukka
Trump pääsi presidentiksi Venäjän avulla, ja haluaa nyt maksaa velkansa Putinille, tai Putinin käsikassara Prigozhinille auttamalla Venäjää.
Hahahahaaäaaaaaaaa.
Näinpä
Hieno mies. Rikostutkintoja tulee joka tuutista. Valehtelee niin että korvat heiluvat. Suurin osa republikaaneista on hylännyt hänet hörhöklubiinsa.
Maga-republikaanit haluavat lopettaa Ukrainan tukemisen: ”Yhdysvaltojen tulisi pysytellä erossa tästä hölynpölystä”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009433858.html
"Konservatiivien CPAC-konferenssissa Donald Trump ja tämän kannattajat tekivät selväksi, että he eivät kannata ”rahan kaatamista” Ukrainaan."
Tässä se oli.
Trump julisti olevansa "ainoa", joka pystyy lopettamaan Ukrainan sodan 24 tunnissa – puhui Putinista ystävänä
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/trump-julisti-olevansa-ainoa-joka-pystyy-lopettamaan-ukrainan-sodan-24-tunnissa-pitaa-putinia-edelleen-ystavana/8647314
Huh, huh.
Trumppikin menee putlerin halpaan.
Onneksi ei ole pelkoa tuon hullun pääsemiseksi USA:n presidentiksi. Kyllä USA:n äänestäjistä enemmistö jo tuntee tuon roiston maineen eikä äänestä häntä. Hänellä on hullu porukka, joka aina vain jaksaa olla tuin hullun Trumpin puolella. Aika ihmeellistä, että ihmiset ovat noin tyhmiä.
Ryssän persnuolija !
https://bloximages.chicago2.vip.townnews.com/fremonttribune.com/content/tncms/assets/v3/editorial/1/f5/1f5a1a9b-fb13-50ba-a57e-b1b2b2a0a42a/59a6cffd510d5.image.jpg
Kurva
Täysi tekopyhä paska,jotkut pitää sitä vielä oikeana uskovanakin.
Älä muuta sano. Pornoluolien kävijä raamattu kainalossa. Paskasivari.
Sota toki loppuu heti kun ukraina antautuu. Trumppi painostaa siihen?
Sitten Venäjä sanoo että tahtoo Baltian ja Suomen myös ja Ruotsinkin koska vanha vihollinen. Ja olla isompi kuin Usa. Mitä Trump siihen?
Se olisi erikoista jos demokratian puolustajamaa painostaa itsenäistä maata luopumaan alueestaan. Putinpaska on tietysti vain väliaikainen mutta silti.
Älä unta näe! Ukraina ei antaudu. Miehiä on koulutettu Puolassa koko ajan ja sieltä tulee uutta miestä sotimaan ryssää vastaan. Aseitakin annetaan tarvittava määrä.
Ukraina tulee voittamaan tuin roistomaisen Putinin armeijan.
On kyl hauska mies. Kertoisi nyt kaikille, mitä hän sanoisi sodan osapuolille.
Vieläkin jaksaa jankuttaa noita samoja juttuja, kuka vielä uskoo tuollaiseen.
Tyhmät.
Trump on mies paikallaan. Vielä presidenttinä ollessaan hän piti Putinin kurissa sanomalla, että jos Putin koskeekaan Ukrainaan, niin hän pommittaa Moskovaa: https://www.skynews.com.au/opinion/outsiders/trump-threatened-to-bomb-moscow-if-russia-invaded-ukraine-during-his-presidency/video/aa52a2e93777cb91327d73f4da182fe5
Uhkaus toimi niin kauan, kunnes Biden höppänä tuli presidentiksi ja antoi luvan Putinille hyökätä Ukrainaan: https://yle.fi/a/3-12278410
Nyt ollaan sitten tilanteessa, jossa Ukrainassa on sota ja Biden yrittää korjata emähölmöilyään aseavulla Ukrainaan, joka on vähintä mitä tässä tilanteessa kuuluukin tehdä. Ei enää tuollaisia Bideneitä tähän maailmaan, kiitos!
Mitä vielä. Tuo torvi Trump myötäili kaikki Putinin puheet oikeiksi, vaikka tuo diktaattori puhui aivan lööperiä. Trump on Putinin käsikassara, jo sattuisi niin hullusti käymään, että Trumpista tulisi presidentti.
Onneksi kuitenkin, hänestä ei tule presidenttiä. Niin hulluja ei usalaiset voi olla, että mielisairaan helppoheikin äänestäisivät presidentiksi.
Kannattaisikohan Bidenin laittaa Trump Moskovaan neuvottelemaan? Jos parin päivän kuluttua ei tulisi rauhaa, niin sitten pitäisi jotenkin saada Trump jäämäänkin sinne Moskovaan sitä rauhaa hieromaan.
Biden ei tiedä mikä viikonpäivä on saatikka omaa nimeään: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/919c373c-26b2-4622-a25a-6af4b9085d65
No ei se ehkä vielä ole noin huono se tilanne, mutta kyllähän minä olen huolissani, jos ei nuorempia ihmisiä, kuin Biden tai Trump, löydy hoitamaan seuraavaa kautta. Onhan se kuitenkin todennäköisempää, että iäkkäällä ihmisellä terveys romahtaa, kun nuorella, vaikka sitäkin joskus sattuu.
Trump voisi jäädä lopullisesti Putinin kaveriksi sinne Kremlin sokkeloihin, sinne pitkän pöydän toiseen päähän istumaan. Siellähän olisivat veljekset kuin ilvekset!!!! Yhtä kaistapäisiä molemmat!!
Putin sai Trumpilta urkittua valtionsalaisuuksia ja tyhmä Trump ei edes tajunnut kuin apinaa koijattiin.
Ja sinä olet karannut apina tarhasta.
Kiina kertoi oman rauhansuunnitelman. Mikä on Trummpan rauhan suunnitelma. Ei riitä että höpöttää tyhjää.
Heinähatut usassa uskoo ja täällä tyhmimmät persut.
Tuota populismi on. Joku hullu kellokas puhuu mitä sattuu ja huuhelot uskoo.
Merkityksetöntä, sillä Venäjä on jo käytännössä voittanut sodan. Ukraina on romahtanut, mutta valtamedia ei siitä kerro.
Tästähän se riemu repeää usanatopalvojien keskuudessa XD
Kyllähän se on vaan se idemmässä oleva sodan aloittaja joka on romahtamassa..
Trolli on unen nähnyt, mutta ei tuo uni taida käydä toteen. Ressukka! Katsopa nyt uusia unia, hieman todenperäisempiä!!
Ryssältä loppuu aseet. Huitovat kuulemma jo pelkillä lapiolla! Ei taida oikein tuo sota luonnistua noilla vehkeillä!!
Sitä se on ameriikassa, lähestulkoon lukutaidottomien keskilännen punaniskojen keskuudessa, siellä joku saattaa äänestääkkin trumppia.
Toki tuo ameriikan vaalijärjestelmä on erikoinen, trumppi hävisi clintonille äänissä, mutta silti tuli valituksi. Demokratiaa?
Trump on taitava kaupantekijä, joten täysin mahdollista että kykenisi hoitaa homman WIN-WIN asetelmaa käyttäen.
Voi tehdä jonkun tarjouksen joka voisi toimia jopa WIN-WIN-WIN eli Ukrainakin tekisi kokonaisuudessa tiliä.
Trump tekisi suurimman tilin noustessaan sankariksi ja filantroopiksi, ja historian kirjoihin jäädessään tuon sodan lopettajaksi taitavaa neuvottelua ja diplomatiaa käyttäessään, rahallista tiliä unohtamatta. Luotan enemmän Trumpin älyyn hoitaa venäjänkaupat maaliin, kuin Suomen nykyjohtoon, joka on lähtenyt vain räksyttäväksi koiraksi lauman mukaan räksyttämään tyhjää räksytystä tavoitteenaan kiillottaa kilpeään ja näyttää toisille räksyttäjille kuuluvansa mukaan samaan laumaan.
Erittäin tolloja. CPAC oli ennen se oli kaikkien konservatiivien kokous, Nykyään siihen osallistuvat vain trumpistirepublikaanit. Puolue on käytännössä jakaantunut Trumpin vuoksi.
Pelkään USA:n demokratian puolesta juuri noiden konservatiivitollojen vuoksi. Entäs jos seuraava presidentti on taas Trump? USA todennäköisesti vetää pois tuen Ukrainalta ja ehkä jopa koko NATOlta. Valitettavasti republikaanit vastustavat demokratiaa ja haaveilevat USAn muuttamisesta maaksi jossa demokratia on korvattu jollain "peruslaillisella konservatismilla joka nojaa raamattuun".
Usa voidaan jakaa pienemmiksi osavaltion kokoisiksi maiksi. Tuo olisi kuulemma venäjänkin kanssa paras ratkaisu. Vaarallista jos monet maat (osavaltiot) yhdistyy "yhden" tollon hallintaan. Sama vaara jos EUsta liian "liittovaltio" tulee niin että sen osavaltiot (unkari esimerkiksi) pakotetaan noudattamaan yhteistä politiikkaa.
Trumppa kuvittelee sanovansa Putelle
” saat potkut ” ja rauha maassa ja ryssällä hyvä tahto.
"..että ostavat tämän?"
Suomessa ei tuollaista ilmaisua käytetä, joten tämäkin aloitus melko varmasti ryssätrollin tekemä, jossa on käyttänyt jotain käännösohjelmaa.
Eikä mikään ihme. Trump oli piikki Putinin lihassa, koska tiesi tämän ryhtyvän koviin toimiin jos Venäjä olisi hyökännyt Ukrainaan. Siksi joutui odottelemaan kunnes seniili, pedofiili Biden saatiin pressaksi. Bidenin perheelle sota tuli kuin taivaan lahjana, sillä Bidenin perheellä oli monenlaista rahanpesubisnestä menossa Ukrainassa.
Ei myöskään pidää unohtaa, että Trump pyrki tekemään USA:sta omavaraisempaa ja pyrki pois Venäläisestä energiasta. Riippuvuudesta Venäläisestä energiasta, Trump myös varoitti esim. Saksaa, mutta sai vain naureskelua osaksaan. Nyt on eri ääni Saksalaisten kellossa.
Bidenin hallitus toki välittömästi purki kaikki suunnitelmat omavaraisuuden lisäämisestä ja palasi innokkaasti nuoleskelemaan Putinia.
Harmi, että idiootteja löytyy ympäri maailmaa, joille nämä faktat eivät meinaa mitään. Mieluummin uskovat salaliittoteorioita, joissa Trump on joku ihmeen Putinin lähettämä agentti tai muuta yhtä tyhmää.
No sittenhän trumppi pitäisi sanansa jos sota loppuisi?