Trump sanoi lopettavansa Ukrainan sodan päivässä koska tulee niin hyvin toimeen Putinin kanssa

Anonyymi-ap

Kuinka tolloja kannattajien pitää olla että ostavat tämän? Todennäköisesti estää Ukrainan sotilaallisen avun Yhdysvalloilta ja näin pakottaa Ukrainan hyväksymään alueluovutukset. Tosin pelkään kolmatta maailmansotaa kahden narsistin kesken, jos ailahteleva mieli keksii jotain typerää ja loukkaantuu Putinin vastauksesta.

42

116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trumppi on hieno mies, ei mikään sota haukka

      • Anonyymi

        Trump pääsi presidentiksi Venäjän avulla, ja haluaa nyt maksaa velkansa Putinille, tai Putinin käsikassara Prigozhinille auttamalla Venäjää.


      • Anonyymi

        Hahahahaaäaaaaaaaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trump pääsi presidentiksi Venäjän avulla, ja haluaa nyt maksaa velkansa Putinille, tai Putinin käsikassara Prigozhinille auttamalla Venäjää.

        Näinpä


      • Anonyymi

        Hieno mies. Rikostutkintoja tulee joka tuutista. Valehtelee niin että korvat heiluvat. Suurin osa republikaaneista on hylännyt hänet hörhöklubiinsa.


      • Anonyymi

        Maga-republikaanit haluavat lopettaa Ukrainan tukemisen: ”Yhdys­valtojen tulisi pysytellä erossa tästä hölynpölystä”
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009433858.html
        "Konservatiivien CPAC-konferenssissa Donald Trump ja tämän kannattajat tekivät selväksi, että he eivät kannata ”rahan kaatamista” Ukrainaan."

        Tässä se oli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maga-republikaanit haluavat lopettaa Ukrainan tukemisen: ”Yhdys­valtojen tulisi pysytellä erossa tästä hölynpölystä”
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009433858.html
        "Konservatiivien CPAC-konferenssissa Donald Trump ja tämän kannattajat tekivät selväksi, että he eivät kannata ”rahan kaatamista” Ukrainaan."

        Tässä se oli.

        Trump julisti olevansa "ainoa", joka pystyy lopettamaan Ukrainan sodan 24 tunnissa – puhui Putinista ystävänä

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/trump-julisti-olevansa-ainoa-joka-pystyy-lopettamaan-ukrainan-sodan-24-tunnissa-pitaa-putinia-edelleen-ystavana/8647314

        Huh, huh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trump pääsi presidentiksi Venäjän avulla, ja haluaa nyt maksaa velkansa Putinille, tai Putinin käsikassara Prigozhinille auttamalla Venäjää.

        Trumppikin menee putlerin halpaan.


      • Anonyymi

        Onneksi ei ole pelkoa tuon hullun pääsemiseksi USA:n presidentiksi. Kyllä USA:n äänestäjistä enemmistö jo tuntee tuon roiston maineen eikä äänestä häntä. Hänellä on hullu porukka, joka aina vain jaksaa olla tuin hullun Trumpin puolella. Aika ihmeellistä, että ihmiset ovat noin tyhmiä.


    • Anonyymi

      Täysi tekopyhä paska,jotkut pitää sitä vielä oikeana uskovanakin.

      • Anonyymi

        Älä muuta sano. Pornoluolien kävijä raamattu kainalossa. Paskasivari.


    • Anonyymi

      Sota toki loppuu heti kun ukraina antautuu. Trumppi painostaa siihen?

      • Anonyymi

        Sitten Venäjä sanoo että tahtoo Baltian ja Suomen myös ja Ruotsinkin koska vanha vihollinen. Ja olla isompi kuin Usa. Mitä Trump siihen?


      • Anonyymi

        Se olisi erikoista jos demokratian puolustajamaa painostaa itsenäistä maata luopumaan alueestaan. Putinpaska on tietysti vain väliaikainen mutta silti.


      • Anonyymi

        Älä unta näe! Ukraina ei antaudu. Miehiä on koulutettu Puolassa koko ajan ja sieltä tulee uutta miestä sotimaan ryssää vastaan. Aseitakin annetaan tarvittava määrä.

        Ukraina tulee voittamaan tuin roistomaisen Putinin armeijan.


    • Anonyymi

      On kyl hauska mies. Kertoisi nyt kaikille, mitä hän sanoisi sodan osapuolille.
      Vieläkin jaksaa jankuttaa noita samoja juttuja, kuka vielä uskoo tuollaiseen.

      • Anonyymi

        Tyhmät.


    • Anonyymi

      Trump on mies paikallaan. Vielä presidenttinä ollessaan hän piti Putinin kurissa sanomalla, että jos Putin koskeekaan Ukrainaan, niin hän pommittaa Moskovaa: https://www.skynews.com.au/opinion/outsiders/trump-threatened-to-bomb-moscow-if-russia-invaded-ukraine-during-his-presidency/video/aa52a2e93777cb91327d73f4da182fe5

      Uhkaus toimi niin kauan, kunnes Biden höppänä tuli presidentiksi ja antoi luvan Putinille hyökätä Ukrainaan: https://yle.fi/a/3-12278410

      Nyt ollaan sitten tilanteessa, jossa Ukrainassa on sota ja Biden yrittää korjata emähölmöilyään aseavulla Ukrainaan, joka on vähintä mitä tässä tilanteessa kuuluukin tehdä. Ei enää tuollaisia Bideneitä tähän maailmaan, kiitos!

      • Anonyymi

        Mitä vielä. Tuo torvi Trump myötäili kaikki Putinin puheet oikeiksi, vaikka tuo diktaattori puhui aivan lööperiä. Trump on Putinin käsikassara, jo sattuisi niin hullusti käymään, että Trumpista tulisi presidentti.

        Onneksi kuitenkin, hänestä ei tule presidenttiä. Niin hulluja ei usalaiset voi olla, että mielisairaan helppoheikin äänestäisivät presidentiksi.


    • Anonyymi

      Kannattaisikohan Bidenin laittaa Trump Moskovaan neuvottelemaan? Jos parin päivän kuluttua ei tulisi rauhaa, niin sitten pitäisi jotenkin saada Trump jäämäänkin sinne Moskovaan sitä rauhaa hieromaan.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Biden ei tiedä mikä viikonpäivä on saatikka omaa nimeään: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/919c373c-26b2-4622-a25a-6af4b9085d65

        No ei se ehkä vielä ole noin huono se tilanne, mutta kyllähän minä olen huolissani, jos ei nuorempia ihmisiä, kuin Biden tai Trump, löydy hoitamaan seuraavaa kautta. Onhan se kuitenkin todennäköisempää, että iäkkäällä ihmisellä terveys romahtaa, kun nuorella, vaikka sitäkin joskus sattuu.


      • Anonyymi

        Trump voisi jäädä lopullisesti Putinin kaveriksi sinne Kremlin sokkeloihin, sinne pitkän pöydän toiseen päähän istumaan. Siellähän olisivat veljekset kuin ilvekset!!!! Yhtä kaistapäisiä molemmat!!


    • Anonyymi

      Putin sai Trumpilta urkittua valtionsalaisuuksia ja tyhmä Trump ei edes tajunnut kuin apinaa koijattiin.

      • Anonyymi

        Ja sinä olet karannut apina tarhasta.


    • Anonyymi

      Kiina kertoi oman rauhansuunnitelman. Mikä on Trummpan rauhan suunnitelma. Ei riitä että höpöttää tyhjää.

    • Anonyymi

      Heinähatut usassa uskoo ja täällä tyhmimmät persut.

    • Anonyymi

      Tuota populismi on. Joku hullu kellokas puhuu mitä sattuu ja huuhelot uskoo.

    • Anonyymi

      Merkityksetöntä, sillä Venäjä on jo käytännössä voittanut sodan. Ukraina on romahtanut, mutta valtamedia ei siitä kerro.

      • Anonyymi

        Tästähän se riemu repeää usanatopalvojien keskuudessa XD


      • Anonyymi

        Kyllähän se on vaan se idemmässä oleva sodan aloittaja joka on romahtamassa..


      • Anonyymi

        Trolli on unen nähnyt, mutta ei tuo uni taida käydä toteen. Ressukka! Katsopa nyt uusia unia, hieman todenperäisempiä!!
        Ryssältä loppuu aseet. Huitovat kuulemma jo pelkillä lapiolla! Ei taida oikein tuo sota luonnistua noilla vehkeillä!!


    • Sitä se on ameriikassa, lähestulkoon lukutaidottomien keskilännen punaniskojen keskuudessa, siellä joku saattaa äänestääkkin trumppia.

      Toki tuo ameriikan vaalijärjestelmä on erikoinen, trumppi hävisi clintonille äänissä, mutta silti tuli valituksi. Demokratiaa?

    • Anonyymi

      Trump on taitava kaupantekijä, joten täysin mahdollista että kykenisi hoitaa homman WIN-WIN asetelmaa käyttäen.
      Voi tehdä jonkun tarjouksen joka voisi toimia jopa WIN-WIN-WIN eli Ukrainakin tekisi kokonaisuudessa tiliä.
      Trump tekisi suurimman tilin noustessaan sankariksi ja filantroopiksi, ja historian kirjoihin jäädessään tuon sodan lopettajaksi taitavaa neuvottelua ja diplomatiaa käyttäessään, rahallista tiliä unohtamatta. Luotan enemmän Trumpin älyyn hoitaa venäjänkaupat maaliin, kuin Suomen nykyjohtoon, joka on lähtenyt vain räksyttäväksi koiraksi lauman mukaan räksyttämään tyhjää räksytystä tavoitteenaan kiillottaa kilpeään ja näyttää toisille räksyttäjille kuuluvansa mukaan samaan laumaan.

    • Anonyymi

      Erittäin tolloja. CPAC oli ennen se oli kaikkien konservatiivien kokous, Nykyään siihen osallistuvat vain trumpistirepublikaanit. Puolue on käytännössä jakaantunut Trumpin vuoksi.

    • Anonyymi

      Pelkään USA:n demokratian puolesta juuri noiden konservatiivitollojen vuoksi. Entäs jos seuraava presidentti on taas Trump? USA todennäköisesti vetää pois tuen Ukrainalta ja ehkä jopa koko NATOlta. Valitettavasti republikaanit vastustavat demokratiaa ja haaveilevat USAn muuttamisesta maaksi jossa demokratia on korvattu jollain "peruslaillisella konservatismilla joka nojaa raamattuun".

      • Anonyymi

        Usa voidaan jakaa pienemmiksi osavaltion kokoisiksi maiksi. Tuo olisi kuulemma venäjänkin kanssa paras ratkaisu. Vaarallista jos monet maat (osavaltiot) yhdistyy "yhden" tollon hallintaan. Sama vaara jos EUsta liian "liittovaltio" tulee niin että sen osavaltiot (unkari esimerkiksi) pakotetaan noudattamaan yhteistä politiikkaa.


    • Anonyymi

      Trumppa kuvittelee sanovansa Putelle
      ” saat potkut ” ja rauha maassa ja ryssällä hyvä tahto.

    • Anonyymi

      "..että ostavat tämän?"

      Suomessa ei tuollaista ilmaisua käytetä, joten tämäkin aloitus melko varmasti ryssätrollin tekemä, jossa on käyttänyt jotain käännösohjelmaa.

      Eikä mikään ihme. Trump oli piikki Putinin lihassa, koska tiesi tämän ryhtyvän koviin toimiin jos Venäjä olisi hyökännyt Ukrainaan. Siksi joutui odottelemaan kunnes seniili, pedofiili Biden saatiin pressaksi. Bidenin perheelle sota tuli kuin taivaan lahjana, sillä Bidenin perheellä oli monenlaista rahanpesubisnestä menossa Ukrainassa.

      Ei myöskään pidää unohtaa, että Trump pyrki tekemään USA:sta omavaraisempaa ja pyrki pois Venäläisestä energiasta. Riippuvuudesta Venäläisestä energiasta, Trump myös varoitti esim. Saksaa, mutta sai vain naureskelua osaksaan. Nyt on eri ääni Saksalaisten kellossa.
      Bidenin hallitus toki välittömästi purki kaikki suunnitelmat omavaraisuuden lisäämisestä ja palasi innokkaasti nuoleskelemaan Putinia.

      Harmi, että idiootteja löytyy ympäri maailmaa, joille nämä faktat eivät meinaa mitään. Mieluummin uskovat salaliittoteorioita, joissa Trump on joku ihmeen Putinin lähettämä agentti tai muuta yhtä tyhmää.

    • Anonyymi

      No sittenhän trumppi pitäisi sanansa jos sota loppuisi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      412
      3249
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      100
      2426
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2339
    4. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      40
      2264
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      24
      2032
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      190
      1544
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1362
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      202
      1160
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1112
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1041
    Aihe