Presidentillistä hämäystä joka näyttää sosialisteilla sujuvan kuin ennenkin olisi vastaavaa tehty.
Tämä kun otettaisin esille laajemmin maan mediassa, painostaisi Halosta muuttamaan eläkettään oikeaksi.
Se juuri hänestä itsestään kiinni, millaiseksi tullut.
Presidentin eläke pitää hakea itse. Istuva presidentti allekirjoittaa ja hyväksyy kaikki lait. Tätä valtaa käytti myös Halonen. Halosella on lisäksi oikeustieteellinen tutkinto, joten perusolettamana oli, että presidentti tuntee myös lain presidentin eläkkeestä.
Halonen itse haki ja vaati liian suuren eläkkeen. Halosen palkkio oli 126 000 euroa, josta 60% tekee 75 600 euroa ja verovapaana. Halonen kuitenkin käytti laskuperusteena seuraavalle presidentille säädettyä korkeampaa palkkiota 160.000 euroa (joka palautettiin alkuperäiseen 126 000 €) ja toivoi, että kukaan ei huomaa. Toisin kävi.
Niinistö vaati lainsäädännöllä presidentin palkkion palauttamista samaan, jonka Halonenkin oli saanut, ja se toteutui. Siitä huolimatta Halonen ei perääntynyt ja kääntyi valtiovarainministeri Urpilaisen puoleen.
https://yle.fi/uutiset/3-6471415
Valtiovarainministerillä on paljon valtaa. Kreikan miljardilainojen seassa Urpilainen junaili väärän oikeaksi ja takautuvasti, vaikka myös liikaa maksettu olisi pitänyt periä pois takautuvasti.
Saa presidentin eläkkeen virheellisesti 160 000 € presidentin palkkion mukaan.
Saanut jo vuosia, joka pitää palauttaa, vaikka kipeää tekee. 20400 € /v palautettava summa:
Menee jo yli 300 000 €:n.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005321433.html
https://yle.fi/uutiset/3-6471415
Ei pitäisi olla mitään epäselvää väärin maksetun eläkkeensä palautukseen !
Siinä ei paina virheellisyydessä vaikka eduskunta niin päättänytkin. Eduskunnankin pitää korjata virheellinen päätös.
Halosen on pakko palauttaa 300 000 euroa
6
138
Vastaukset
- Anonyymi
Halonen oli Seta lakinainen.
Epämiellyttävä henkilö, aikaansaannokset ja ilmestys. - Anonyymi
Miksi et tee kansalaisaloitetta Halosen eläkkeestä? Eikö taidot riitä, vai etkö saa siihen muita kuin oman nimesi?
- Anonyymi
Laki yleensä hoitaa varstamiset. Demla jarruna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laki yleensä hoitaa varstamiset. Demla jarruna.
Kun sinun kirjoituksiasi lukee, niin seuraava hallitus ja eduskunta joutuvat lisäämään mielisairaan hoitoon huomattavia rahasummia.
- Anonyymi
Mitä muuten itse luulet: oletko vain epärehellinen poliiittisen paskan jauhaja vai yksinkertaisesti sen verran tyhmä, ettet edes ymmärrä mitä tänne riipustelet.
Ensimäinen ymmäryksesi ylittävä kohta on tässä:
Tasavallan presidentin eläkkeestä säädetään laissa. Presidentin vuotuinen eläke on 60 prosenttia tasavallan presidentin palkkiosta.
Kapasiteettisi ei näköjään riitä fymmärtämään sitä kuka on tasavallan presidentti. Minä väännän rautalangasta: tasavallan presidentti on Sauli Niinistö.
Ja on óllut sitä alkaen 1.3.2012 . Tämä tosiasia mielessäsi, esitä matemaattisesti, miten Halosen eläke laskettiin.
Kerro samalla lukijoille, mikä oli Ahtisaaren, Koiviston ja Halosen eläke esim maaliskuussa 2012? Voitko kumota seuraavan:
kaikkien eläkepressojen eläke oli tuolloin (kuten laki sanoo) 0,6x 160000 euroa = 96000 euroa. Entä Saulin palkanalennuksen jälkeinen tilanne? Saulin uusi palkka
126000 euroa. Eläkekolmikon eläke alen jälkeen? Nyt tuleekin uusi tekijä laskelmiin: siirtymäsäännös. Sen käyttöönotosta päätettiin parlamentaarisesti ja oletan, että päättäjien mielestä olisi ollut kornia muuttaa lain mukaan määrättyjä elä'kkeitä. Joten siirtymäsäännöllä määritettiin ettei eläkeläispressojen eläkkeitä muuteta. Joten (yllätys, yllätys) kolmikon eläke pysyi 96000 eurossa.- Anonyymi
Niinhän se menee kaikkien eläkkeiden kanssa, että ei niitä koskaan voi lain mukaan edes laskea. Se, mikä on ansaittu, sitä ei pois oteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus koulussa Ylivieskassa
Nuori puukottanut toista. Onko jollain tietoa mitä tapahtunut? https://www.kaleva.fi/nuori-puukotti-toista-nuorta-ylivieskan-kaisanieme/5438560986393Leo Järvinen kävi Zyskowiczin kimppuun
Kyllähän me olemme olleet jo pitkään tietoisia, että suurimmat antisemitistit, myös maahanmuuttajien itsensä mukaan löytyvät Vasemmistosta ja eniten N1725411Persu Niikko vei ruokajonon ruuat!!!
Persu vei vähävaraisille tarkoitetut ruuat omaan vaalitilaisuuteen!!! Persujen köyhien kyykytys on jo alkanut!!! https://www.is.fi/politiikka/art-2005142724Millainen on täydellinen vartaloinen nainen
Laittakaa kuvia millainen on mielestäsi täydellisen vartaloinen nainen1482318ILONA JAKONEN tuomittiin joulukuussa Etelä-Savon käräjäoikeuden päätöksellä 3 vuoden 8 kuukauden van
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009480846.html Ilona yritti surmata Äitinsä lyömällä veitsellä ja samalla istuen hänen päällään! Suomina22191Martina Muuttaa
Mutta minne? Kertokaa landelle missä sijaitsee tämä upea erkkerillinen asunto.2941655- 261356
Ben Zyskowiczin kimppuun hyökkäsi Puotilassa asuva vasemmistolaisaktivisti LJ
Tuo Ben Zyskowicziin Itäkeskuksessa kohdistuneen hyökkäyksen takana oleva LJ tunnetaan Li Anderssonin kannattajana ja hänen tiedetään vastustavan Isra2721233- 331163
- 571129