Salainen juopottelu

Anonyymi-ap

Taasen keskustellaan liian suuresta viinan käytöstä maan asioita hoitavan henkilön kohdalla.

Kun luin, että hänen viinakaappiaan oli täydennyt hyvin ahkeraan ja ilman kuitteja tilaisuuksista, kertoo se jotain.
Ensinnäkin tuollainen täyttäminen pitää saada loppumaan, arkeen ei kuulu viina , viinit, oluet ja muutkaan päihteet.

Tämänkin kohdalla pitäisi nyt selvittää tarkoin, mikä on syy alkoholin käyttöön . Onko työ liian voimia tai pelottaako tilanteet, esiintyminen.
Vika voimakkaasti on kantaa ottanut erilaisiin asioihin, joka ainakin minut on aikaisemmin herättänyt ajattelemaan, miksi. Ei asioita sanelemalla viedä eteenpäin ja kenen etua ajaa. Tuolla tasolla sen pitäisi olla kansan ja Suomen valtion etu.

Kaapit täytettään näissä tapauksissa valtion rahoilla, varmasti pieni summa kokonaisuuteen verrattuna, kuitenkin jos näitä kaappeja riittää kaikissa paikoissa, alkaa jo näyttää suurelta tarpeettomalta kululta.

Jos tarvitsee olla jokin tarjoilu vierailijoille, arkena sen ei pidä olla viinilasi vaan hyvä kahvi ja pientä suolaista ja kahvipullaa. Pysyy asiatkin asioina, ei lupailla turhia ja pää ymmärtää.

Koko virkamieskunta ja kaikki työpaikat voisivat muuttaa vaikka nyt vuoden ajan viinat, viinit ja oluet kahviksi tarjoiluneen ja vesilasi aina saatavilla. Suomi on nyt siinä tilassa, että pää pitää olla selvä jokaisessa keskustelussa.
Jos ei kestä painetta, silloin on aika käydä lääkärissä, luopua tehtävästä, jota ei jaksa hoitaa.
Tosin pomojen pitää ymmärtää, että kukaan ei ole kone ja ihmisellä pitää olla lepäämiseen ja ennen muuta aikaa olla perheen kanssa myös.

Joka illanistujaisiin ei pidä mennä, siellä usein on viinat tarjolla ja lisäksi hajoittaa perheen tuollainen usein.

0

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

        Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
        Maailman menoa
        208
        6659
      2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

        Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
        Maailman menoa
        290
        4583
      3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

        Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
        Ikävä
        142
        3595
      4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

        Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
        Maailman menoa
        113
        3420
      5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

        Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
        Maailman menoa
        67
        3405
      6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

        ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
        Tunteet
        49
        2876
      7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

        Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
        Pyhäjärvi
        258
        2590
      8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

        Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
        Maailman menoa
        75
        2427
      9. Tiedän ettei

        Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
        Ikävä
        25
        2366
      10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

        Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
        Tv-sarjat
        101
        1941
      Aihe