Salainen juopottelu

Anonyymi-ap

Taasen keskustellaan liian suuresta viinan käytöstä maan asioita hoitavan henkilön kohdalla.

Kun luin, että hänen viinakaappiaan oli täydennyt hyvin ahkeraan ja ilman kuitteja tilaisuuksista, kertoo se jotain.
Ensinnäkin tuollainen täyttäminen pitää saada loppumaan, arkeen ei kuulu viina , viinit, oluet ja muutkaan päihteet.

Tämänkin kohdalla pitäisi nyt selvittää tarkoin, mikä on syy alkoholin käyttöön . Onko työ liian voimia tai pelottaako tilanteet, esiintyminen.
Vika voimakkaasti on kantaa ottanut erilaisiin asioihin, joka ainakin minut on aikaisemmin herättänyt ajattelemaan, miksi. Ei asioita sanelemalla viedä eteenpäin ja kenen etua ajaa. Tuolla tasolla sen pitäisi olla kansan ja Suomen valtion etu.

Kaapit täytettään näissä tapauksissa valtion rahoilla, varmasti pieni summa kokonaisuuteen verrattuna, kuitenkin jos näitä kaappeja riittää kaikissa paikoissa, alkaa jo näyttää suurelta tarpeettomalta kululta.

Jos tarvitsee olla jokin tarjoilu vierailijoille, arkena sen ei pidä olla viinilasi vaan hyvä kahvi ja pientä suolaista ja kahvipullaa. Pysyy asiatkin asioina, ei lupailla turhia ja pää ymmärtää.

Koko virkamieskunta ja kaikki työpaikat voisivat muuttaa vaikka nyt vuoden ajan viinat, viinit ja oluet kahviksi tarjoiluneen ja vesilasi aina saatavilla. Suomi on nyt siinä tilassa, että pää pitää olla selvä jokaisessa keskustelussa.
Jos ei kestä painetta, silloin on aika käydä lääkärissä, luopua tehtävästä, jota ei jaksa hoitaa.
Tosin pomojen pitää ymmärtää, että kukaan ei ole kone ja ihmisellä pitää olla lepäämiseen ja ennen muuta aikaa olla perheen kanssa myös.

Joka illanistujaisiin ei pidä mennä, siellä usein on viinat tarjolla ja lisäksi hajoittaa perheen tuollainen usein.

0

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

        Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
        Ikävä
        123
        2638
      2. 139
        2017
      3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

        Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
        Maailman menoa
        115
        1332
      4. Ikävä on häntä

        Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
        Ikävä
        63
        1306
      5. Janne Ahonen E R O A A

        Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        97
        1226
      6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

        Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
        Seinäjoki
        29
        1174
      7. En kai koskaan saa sinua

        Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
        Ikävä
        77
        1161
      8. Minkä kultakimpaleen

        Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
        Ikävä
        35
        1142
      9. Tykkäsit nainen

        Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
        Ikävä
        45
        1119
      10. Kerroppas nyt

        M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
        Ikävä
        84
        1078
      Aihe