Paniikki/ahdistus oireet?

Anonyymi-ap

Heippa. Olen ollut pari kk:tta gluteenittomalla ja on tuntunut auttavan vatsaoireisiin. Mulla oli aiemmin vatsa sekaisin, pahoinvointia, röyhtäilyä jne. Mielenterveyden kanssa tasapainottelua on ollut koko ikäni. Tuntu, että gluteeniton auttoi myös niihin oireiluihin.

Tossa noin viikko sitten söin vahingossa palan tavallista kakkua jossa oli vehnäjauhopohja.
Tajusin virheen samana päivänä ja ei oikeestaan ollut muuta kun ilmavaivoja.

Seuraavana päivänä aamusta alkaen oli paha olo, ruoka ei maistunut ollenkaan ja sydämen syke oli todella korkea. Illalla sitten jouduin lähtemään aikaisemmin töistä kun olo oli niin mahdoton. Kotona sydän hakkasi, pyörrytti ja rupesi tulemaan oksennusrefleksiä. Mitään ei tullut ulos kun en ollut mitään syönytkään.

Tähän asti on ollut paniikkioireilua ja vatsakipua/ilmavaivoja ja ruokahaluttomuutta sekä ihan masennusta. En haluaisi aamulla nousta sängystä kun taas sama taistelu päivällä.

Onko muille tullut näin rajuja oireita gluteenista? Voiko se vaikuttaa mielenterveyteen näin toimintaa laskevasti?

2

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olis kiva kuulla miten sulla menee, jos vielä pyörit palstalla.

      Mulla on samankaltaisia ongelmia ollut ja nyt olen gluteenittomalla ruokavaliolla kokeillut, josko olisi positiivista vaikutusta. Ainakin ulosteen koostumus on parantunut vellistä vähän normaalimpaan muotoon ja väri on palannut beigestä ruskeaksi. Tätä ennen siis rasvan imeytyminen tuntui olevan haasteellista. Myöskin vatsakrampit, polttelu ja kipu ovat häviämässä. Ahdistusoireet myöskin lievittyneet gluteenittoman ruokavalioon siirtymisen myötä ja uskoisin, että unenlaadussakin on tapahtunut positiivista muutosta. Yleisesti ottaen huomattavasti levollisempi olo, vaikkakaan ei täysin normaali. Olen vasta ensimmäistä viikkoa gluteenittomalla, joten vielähän tämä on alussa, mutta muutoksia parempaan tuntuu tapahtuvan.

      Keliakiatestin mukaan minulla ei ole keliakiaa, joten en tiedä onko vain gluteeniherkkyyttä. Mikäli olo paranee näin, niin en tiedä viitsinkö enään alottaa 6 viikon gluteenikuuria koepalaa tai muita tutkimuksia varten.

    • Anonyymi

      Ei yksi kakunpala mitenkään tee sinua sairaaksi, mutta se tietoisuus että olet syönyt sen laittaa sinut kyökkäämään ja voimaan huonosti , siis paniikki oksentelun tunnetta on hyvin monella , sitä kyökkää ja mitään ei tule ulos muuta kun hieman limaa.

      Joten en usko tuohon teoriaan että yksinkakun pala mitenkään antoi huonoa oloa, ainoastaan sinun pelkosi siitä että satuit syömään sen. Korkeintaan voi vatsa olla hieman löysemmällä . Joten hengittelen syvään kun saat näitä paniikki tunteita ne on kamalia mutta eivät tapa . Et ole ainoa paniikkimpotilas joka kyökkää heitä on monia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      276
      3961
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      100
      3617
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      170
      2599
    4. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      41
      2388
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      62
      2345
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1932
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1727
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      40
      1329
    9. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      31
      1307
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      46
      1212
    Aihe