Paniikki/ahdistus oireet?

Anonyymi-ap

Heippa. Olen ollut pari kk:tta gluteenittomalla ja on tuntunut auttavan vatsaoireisiin. Mulla oli aiemmin vatsa sekaisin, pahoinvointia, röyhtäilyä jne. Mielenterveyden kanssa tasapainottelua on ollut koko ikäni. Tuntu, että gluteeniton auttoi myös niihin oireiluihin.

Tossa noin viikko sitten söin vahingossa palan tavallista kakkua jossa oli vehnäjauhopohja.
Tajusin virheen samana päivänä ja ei oikeestaan ollut muuta kun ilmavaivoja.

Seuraavana päivänä aamusta alkaen oli paha olo, ruoka ei maistunut ollenkaan ja sydämen syke oli todella korkea. Illalla sitten jouduin lähtemään aikaisemmin töistä kun olo oli niin mahdoton. Kotona sydän hakkasi, pyörrytti ja rupesi tulemaan oksennusrefleksiä. Mitään ei tullut ulos kun en ollut mitään syönytkään.

Tähän asti on ollut paniikkioireilua ja vatsakipua/ilmavaivoja ja ruokahaluttomuutta sekä ihan masennusta. En haluaisi aamulla nousta sängystä kun taas sama taistelu päivällä.

Onko muille tullut näin rajuja oireita gluteenista? Voiko se vaikuttaa mielenterveyteen näin toimintaa laskevasti?

2

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olis kiva kuulla miten sulla menee, jos vielä pyörit palstalla.

      Mulla on samankaltaisia ongelmia ollut ja nyt olen gluteenittomalla ruokavaliolla kokeillut, josko olisi positiivista vaikutusta. Ainakin ulosteen koostumus on parantunut vellistä vähän normaalimpaan muotoon ja väri on palannut beigestä ruskeaksi. Tätä ennen siis rasvan imeytyminen tuntui olevan haasteellista. Myöskin vatsakrampit, polttelu ja kipu ovat häviämässä. Ahdistusoireet myöskin lievittyneet gluteenittoman ruokavalioon siirtymisen myötä ja uskoisin, että unenlaadussakin on tapahtunut positiivista muutosta. Yleisesti ottaen huomattavasti levollisempi olo, vaikkakaan ei täysin normaali. Olen vasta ensimmäistä viikkoa gluteenittomalla, joten vielähän tämä on alussa, mutta muutoksia parempaan tuntuu tapahtuvan.

      Keliakiatestin mukaan minulla ei ole keliakiaa, joten en tiedä onko vain gluteeniherkkyyttä. Mikäli olo paranee näin, niin en tiedä viitsinkö enään alottaa 6 viikon gluteenikuuria koepalaa tai muita tutkimuksia varten.

    • Anonyymi

      Ei yksi kakunpala mitenkään tee sinua sairaaksi, mutta se tietoisuus että olet syönyt sen laittaa sinut kyökkäämään ja voimaan huonosti , siis paniikki oksentelun tunnetta on hyvin monella , sitä kyökkää ja mitään ei tule ulos muuta kun hieman limaa.

      Joten en usko tuohon teoriaan että yksinkakun pala mitenkään antoi huonoa oloa, ainoastaan sinun pelkosi siitä että satuit syömään sen. Korkeintaan voi vatsa olla hieman löysemmällä . Joten hengittelen syvään kun saat näitä paniikki tunteita ne on kamalia mutta eivät tapa . Et ole ainoa paniikkimpotilas joka kyökkää heitä on monia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      156
      6384
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5286
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3320
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2550
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1506
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1235
    Aihe