Heippa. Olen ollut pari kk:tta gluteenittomalla ja on tuntunut auttavan vatsaoireisiin. Mulla oli aiemmin vatsa sekaisin, pahoinvointia, röyhtäilyä jne. Mielenterveyden kanssa tasapainottelua on ollut koko ikäni. Tuntu, että gluteeniton auttoi myös niihin oireiluihin.
Tossa noin viikko sitten söin vahingossa palan tavallista kakkua jossa oli vehnäjauhopohja.
Tajusin virheen samana päivänä ja ei oikeestaan ollut muuta kun ilmavaivoja.
Seuraavana päivänä aamusta alkaen oli paha olo, ruoka ei maistunut ollenkaan ja sydämen syke oli todella korkea. Illalla sitten jouduin lähtemään aikaisemmin töistä kun olo oli niin mahdoton. Kotona sydän hakkasi, pyörrytti ja rupesi tulemaan oksennusrefleksiä. Mitään ei tullut ulos kun en ollut mitään syönytkään.
Tähän asti on ollut paniikkioireilua ja vatsakipua/ilmavaivoja ja ruokahaluttomuutta sekä ihan masennusta. En haluaisi aamulla nousta sängystä kun taas sama taistelu päivällä.
Onko muille tullut näin rajuja oireita gluteenista? Voiko se vaikuttaa mielenterveyteen näin toimintaa laskevasti?
Paniikki/ahdistus oireet?
2
552
Vastaukset
- Anonyymi
Olis kiva kuulla miten sulla menee, jos vielä pyörit palstalla.
Mulla on samankaltaisia ongelmia ollut ja nyt olen gluteenittomalla ruokavaliolla kokeillut, josko olisi positiivista vaikutusta. Ainakin ulosteen koostumus on parantunut vellistä vähän normaalimpaan muotoon ja väri on palannut beigestä ruskeaksi. Tätä ennen siis rasvan imeytyminen tuntui olevan haasteellista. Myöskin vatsakrampit, polttelu ja kipu ovat häviämässä. Ahdistusoireet myöskin lievittyneet gluteenittoman ruokavalioon siirtymisen myötä ja uskoisin, että unenlaadussakin on tapahtunut positiivista muutosta. Yleisesti ottaen huomattavasti levollisempi olo, vaikkakaan ei täysin normaali. Olen vasta ensimmäistä viikkoa gluteenittomalla, joten vielähän tämä on alussa, mutta muutoksia parempaan tuntuu tapahtuvan.
Keliakiatestin mukaan minulla ei ole keliakiaa, joten en tiedä onko vain gluteeniherkkyyttä. Mikäli olo paranee näin, niin en tiedä viitsinkö enään alottaa 6 viikon gluteenikuuria koepalaa tai muita tutkimuksia varten. - Anonyymi
Ei yksi kakunpala mitenkään tee sinua sairaaksi, mutta se tietoisuus että olet syönyt sen laittaa sinut kyökkäämään ja voimaan huonosti , siis paniikki oksentelun tunnetta on hyvin monella , sitä kyökkää ja mitään ei tule ulos muuta kun hieman limaa.
Joten en usko tuohon teoriaan että yksinkakun pala mitenkään antoi huonoa oloa, ainoastaan sinun pelkosi siitä että satuit syömään sen. Korkeintaan voi vatsa olla hieman löysemmällä . Joten hengittelen syvään kun saat näitä paniikki tunteita ne on kamalia mutta eivät tapa . Et ole ainoa paniikkimpotilas joka kyökkää heitä on monia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791