Tulin yllättäen vanhaksi. Olisin halunnut sinut ennen kuin näin pääsi käymään.
Tylsää että meillä meni näin kauan
Anonyymi-ap
49722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Sama vika
Jos olisit hän niin sehän olisi mahtavaa. Molemmat tuli vanhaksi nyt. Oltaisiin samalla viivalla.
Viinanaisten jako alkamassa.
Juurikin tuo, niin täälläkin.
Kannattaa siirtää ajatukset iankaikkisuuteen. Elämä on lyhyt ja kaikki mitä täällä saadaan, katoaa olemattomiin. Taivaan Isä odottaa että ihmiset tulisivat hänen tykönsä syntejään katuen, että hän saisi antaa anteeksi. Sitä varten hän uhrasi itsensä Jeesuksessa, että me ihmiset voisimme saada anteeksi ja tulla hänen lapsikseen.
Kuka haluaa iankaikkista elämää !? Minulle tuo olisi elinkautinen tuomio. En missään nimessä haluaisi sellaista. No, totuus on kyllä toisenlainen, kuin tämä haihattelun luoma mielikuvitusmaailma. Kuolemanpelkoako ?
En minäkään sitä halunnut aikanaan. Luulin että kuolemaa seuraa olemattomuus. Että voi haluta elää Jumalan valtakunnassa ikuisesti on opittava rakastamaan häntä. Kuolemanpelko ei ole osallinen tässä. Itse en pelkää kuolemaa muuten kuin että kuolisin jonkin valheen tai turhan asian vuoksi, tuntematta Jumalaa/Jeesusta eli ainoaa totuutta.
Raamattu opettaa että usko saadaan Jumalalta. Se on järjen yläpuolella. Ateisti järkeilee kaiken epäuskonsa mukaan. Uskovan järki taas järkeilee kaiken uskonsa mukaan. Toinen pitää Jeesuksesta, toinen ei.
Olet päästäsi sekaisin, kun uskot lapsenomaisesti vanhoihin lähi-idässä kirjoitettuihin satuihin. Sillä alueella ei järjenkäyttö muutenkaan ole koskaan ollut kovin korkealla tasolla.
Olin päästäni sekaisin kun en uskonut. Elä sinä himojesi ja mielitekojesi mukaan ja katso minkä palkinnon niistä saat. Tavoittele tyhjää ja katoavaa ihmiskunniaa ja viisautta ja rikkautta ja nautintoa ja "hyvää elämää" niinkuin valtaosa tekee.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17759783/raamattu--tiede
Älä vain nöyrry ja tunnustaudu vajavaiseksi syntiseksi joka tarvitsee armahdusta ja kenen täytyy oppia ajattelemaan muutakin kuin omaa parastaan ja toisten parasta oman mielen mukaan. Olet "hyvä" just noin. 🙃
Olet tekopyhä ja itsekäs pskiainen, jonka ainut motiivi on jonkin sadun lupaaman taivaspaikan tavoittelu.
Aika kuluu kaikille yhtä aikaa.
Se on varmaa se!
Niin, toisissa se vaan näkyy selvemmin kuin toisissa.
Missä alakoulussa sä olet, jos alat leikittelemään ihmisellä joka satunnaisesti oli sua huomioinut etkä pitänyt siitä tavasta tai henkilöstä?
Missähän mielikuvitustapahtumissa sä mahdat elää
Minä rakastuin siihen henkilöön. Mistä ihmeestä sinä puhut?
Älä esitä tietämätöntä. Hyvin aikuismaista leikitellä ihmisellä ihan vain koska ei pidä.
Tämä oli aika sekava kommentti kyllä minunkin mielestä, tää on näitä jotka elää jossain omassa sfäärissä ja suoltaa sarjatulella mitä sattuu ja kenelle sattuu, narratiivi vaihtuu yhtä usein kuin abstraktisti mustat sukat ja kommentoija on tietenkin heti tämä puhuteltava henkilö. Ei liiemmin kannata vastata, se saa ns vasteensa siitä.
Sivusta molemmat. Älkää lässyttäkö. Jos ette pysty kohtaamaan toista ihmistä täällä asiallisesti niin antakaa olla.
Hän joka kirjoitti mielikuvitusmaailmasta oli sivullinen, ei liity aloitukseen. Aloittajana pesen kädet niistä, jotka ei pysty asialliseen keskusteluun enää. Menetettyjä tapauksia.
Mitä sillä on väliä. Ei ollut eikä tullut. Ei edes tutustuttu.
Tutustuttiin vähän eikä mikään ole vielä ohi. Tai jos on niin mulle ei ole kerrottu mitään.
Ei me miehen kanssa nähdä enää joten meille se on ohi.
No me nähdään miehen kanssa edelleen luulisin.
kaikille joskus käy näin, mutta ei kannata mennä hämilleen.
https://youtu.be/ZGHeI70_SNU
hyvää ja rauhallista yötä.
Kiitos. hämmennys kestää hetken ja sitten sen asian hyväksyy. Ei hätää.
Noin käy kaikille, jotka leikkii vaikeasti tavoiteltavaa tarpeeksi pitkään, jäljellä on vain surulliset muistot hetkistä, jolloin kaikki olisi vielä ollut mahdollista.
Nuoremmat, ottakaa opiksi, älkää olko passiivisia nahjuksia, kun teidän aikanne on.
Te vastailijat olette lapsenmielisiä. En ole leikkinyt vaikeasti tavoiteltavaa. Ei tämä liity teidän disco ihastuksiin.
Et ole rehellinen, edes itsellesi.
Miten voi tulla yllättäen vanhaksi?
Sitä itsekin ihmettelen. Vuosi sitten en ollut vielä vanha ja nyt olen yllättäen vanha. Hiffaat tämän kun se osuu kohdallesi.
KULLIkarusellissa pyöriessä sitä menee pää pyörälle ja vanhuus iskee ennen aikojaan.
Täysin asiattomia kommentteja. Missä kadulla te ihmiset elätte? Noinko kotonasi kommunikoitiin lapsena?
Olin jo valmiiksi vanha. Liian vanha sinulle.
Hän ei ole. En tiedä ikää, mutta noin arvioin ulkonäöstä.
Joku on palkattu suoltamaan provoja että palstat pyörisi. Provot on vain niin huonotasoisia että vastaajia on niukasti. Ennen palstat pyöri ihan normikeskustelulla.
Jo on älytön ajatus🤣
Minä en kyllä usko tähän palkkaamisteoriaan, vaan uskon siihen, että yrität selitellä itsellesi miksi olet uskonut näihin ätmin provoihin niin pitkän aikaa ja yrität muodostaa tästä jotain strategiallista ja kuitenkin yrittää haukkua väärää puuta vielä kerran
Sen verran meinaan poukkoilee joka suuntaan tämä teoritisointi ha jos esim ätmistä mainitsee onkin yhtäkkiä joku kirjoittajapari, siitä päättelen kuka mieleltään järkkynyt on asialla katharsista hakemassa. Se oli ja meni, get over it
Sivusta kaikki kommentit. Minua aloittaja ei kiinnosta nuo höpisijät enkä heille vastaa. Muut vastailee.
Miksi odotit niin kauan että tulit liian vanhaksi etkö tiennyt mitä elämältä todella kaipaat ja keskityit työurasi luomiseen
Työurani oli jo luotu siinä vaiheessa kun hänet tapasin. Kiinnostuin muista asioista elämässäni.
Sähän oot vielä ihan pikkutyttö. Seura tekee kaltaisekseen 😂. " Me ei enää leikitä sun kaa, sää et oo kiva. Kaikki stressaa sun takii hei".
Uskon että meistä jokainen on loppuelämänsä myös pikkutyttö tai -poika. Ei se pieni ihminen meistä koskaan kokonaan katoa.
No ei selvästi. Toivottavasti saat itsetuntosi kohdalleen ja tavoitat ikävöintisi kohteen. Keskustelkaa vaikka iästä, kun tapaatte toisen kerran😂
Toisen kerran? Me törmäillään tosi usein. Ikä ei ole juttulistalla 😊
No sitten oikeampi ilmaus on seuraavan kerran. Ei muuta kuin itsetuntoa kohottamaan 👍
Pitää vaalia omaa sisäistä lasta ja olla leikkisä
Vilipun, filipun ja valapun perukit on bueno setti https://www.wulffentre.com/my-remote-studio/?gclid=EAIaIQobChMI57PYlvPL_QIVAsM7Ah0bYQIwEAEYASAAEgKxdvD_BwE