Jos reilu 50 v. lähtisi Thaimaahan töihin paikalliseen suomalaisomisteiseen yritykseen huomattavasti pienemmillä ansioilla niin jäisikö myöhemmin eläke merkittävästi matalammaksi? Olen tätä vaihtoehtoa miettinyt ja nyt olisi mahdollisuus mutta vaikutukset mietityttävät.
Ulkomailla työskentely vaikutus eläkkeeseen
8
187
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö se ole vähän näin, että verot maksetaan sinne maahan missä tekee työtä. Vapaaehtoisia eläkevakuutuksia on myös.
- Anonyymi
Eihän valtio tiedä jos työskentelet muualla.
- Anonyymi
Thaimaa ja Suomi keskustelevat näistä, jotta verotusta ei tule kahdesta maasta.
- Anonyymi
Jos ajatellaan, että tavoite-eläkeikäsi on 70 vuotta.
Vuodessa kertyy eläkettä esim. 50 euroa, tämä kerrotaan 20 vuodella, tulee summaksi 1000 euroa. Tämän verran häviät, ellet maksa itsellesi eläkettä, verrattuna siis siihen, että työskentelet ao. ajan Suomessa.
Paljonko on eläkekertymäsi nyt, sekin toki vaikuttaa.- Anonyymi
Suomessa ansaitset vuodessa työeläkettä 1.5% vuositulostasi kunnes täytät 53 vuotta. Sen jälkeen prosentti muuttuu 1.7%.
Tuosta voit laskea tarkastikin mitä menetät, kun vuosiansiosi tiedät ja kuinka kauan olet pois työeläkejärjestelmän piiristä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ansaitset vuodessa työeläkettä 1.5% vuositulostasi kunnes täytät 53 vuotta. Sen jälkeen prosentti muuttuu 1.7%.
Tuosta voit laskea tarkastikin mitä menetät, kun vuosiansiosi tiedät ja kuinka kauan olet pois työeläkejärjestelmän piiristä.Kertymä 1,7 % on siis 53-62 vuotiaalle, sen jälkeen taas 1,5 %.
Täytyy muistaa myös elinaikakertoimen vaikutus, joka arviolta n. 5 % kertyneeseen eläkkeeseen vähennystä. Tämä vahvistetaan, kun ao. hlö täyttää 62.
- Anonyymi
Meillä on Ulkoministeriö ja Presidenti/Pääministeri jotka työskentelee ulkomailla.
vaikuttaako tämä heidän palkkaansa npusevasti. Paljon ainakin laittavat euroja Ukovalloille.! Suomalainen Metsä on pian syöty. EU/Naton takia.
Kansalle valta! äänestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360