Persujen uusi linja

tykkään siitä, Suomi on liian tiukkapipoinen.
Suomalaista aikuisviihdetuotantoa pitää tukea
12216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuki suomalaiselle tuotannolla lisäisi suomalaisten työllisyyttä.
Nyt monet suomalaiset alan ihmiset joutuvat etsimään työpaikkansa Ruotsista.

Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kuulin tänään hauskan herjan,
    mikä erottaa Ilkka Kanervan ja Ville Tavion toisistaan ?
    Oikea Ike ei järjesterllyt naisystävilleen kansanedustajaehdokkuuksia,

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kuulin tänään hauskan herjan,
    mikä erottaa Ilkka Kanervan ja Ville Tavion toisistaan ?
    Oikea Ike ei järjesterllyt naisystävilleen kansanedustajaehdokkuuksia,

    Demarin kiihko ei laannu

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Demarin kiihko ei laannu

    Olkoon vaikka demari, mutta hauskoja juttuja sillä on.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Olkoon vaikka demari, mutta hauskoja juttuja sillä on.

    hauskoja uutisia demareista tässä kyllä

    Äänestä

SDP:n Väinö Leskinen 1971 kertoi juovuksissa salaisen Saksan paketin sisällön medialle. Erkki Tuomioja vuoti selvänä salaisen Zavidovo-muistion medialle 1972. Ahti Karjalainen kärähti ratista mutta maistissakin hoiti EEC-vapaakauppasopimuksen 1973. Mitäs se Lintilä on munannut?

Äänestä

Mielenkiintoisia nämä pikkujuorut Marinista ja Taviosta.
Uutta oli, että Ville Tavion salainen pahe on aikuisviihde.
Runsas 10 vuotta sitten kun tulin tuntemaan tämän Tavion pojan, niin hän haki silloin elämänsä tukipylväitä helluntalaisperäisistä kristillisistä lahkoista

Äänestä

sDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin sanoi Demokraatti-lehden haastattelussa tiistaina, että oikeiston leikkaussuunnitelmat ovat epärealistisia ja populistisia.


Uutta sen sijaan ovat Marinin perustelut.

Marin muistutti, että sota ei ole Euroopasta kadonnut mihinkään, ja Suomen pitää tulevaisuudessakin toimittaa Ukrainaan aseita, taloudellista ja humanitaarista tukea ja vastaanottaa pakolaisia. Ja samaan aikaan Suomen pitää panostaa omaan puolustukseen ja omaan turvallisuuteen.

SDP:n vaalistrategia on yksinkertainen. Puolue pyrkii käyttämään kaikki keinot, jotta Suomessa ei keskusteltaisi julkisen talouden, erityisesti valtiontalouden säästöistä, joita suomalaisten suuri enemmistö ja enemmistö myös demareita äänestävistä kannattaa.

Nyt Marin kaivoi taskustaan Ukraina-kortin. Se tarkoittaa hieman yksinkertaistaen, ettei mistään voi leikata, koska Ukrainan sota ja Suomen turvallisuus.

Kyse on populistisesta sumutuksesta, jolla puolue pyrkii voittamaan huhtikuun eduskuntavaalit.

Entinen SDP:n puheenjohtaja, varapuhemies Antti Rinne on mukana talkoissa, kuinkas muuten. Rinne on SDP:n nykyisen talouslinjan pääarkkitehteja.

SDP julistaa nyt Rinteen suulla, miten julkisen talouden alati kasvava vaje hoidetaan tuosta vaan kuntoon, kunhan alemmat tuloluokat saadaan huolehtimaan terveydestään yhtä hyvin kuin ylin tuloluokka.

Näin saataisiin pitkän tähtäimen säästöjä – jopa 10 miljardia euroa! – terveysmenoissa ja työllisyys paranisi.


LUE MYÖSSDP: Aikuiset terveystarkastuksiin, veriarvot syyniin – hintalappu enintään 305 miljoonaa
Ajatus on tietysti hyvä ja kaunis, mutta valitettavasti epärealistinen ja populistinen, ja siksi huono vaaliteema. Vähän sama kuin sanoisi, että hyvin menee, kunhan suomalaiset lopettavat juomisen ja kohta alkoholista kansantaloudelle aiheutuvat miljardien eurojen haitat ovat vain ikävä muisto.

Tällainen poliittinen spinnaus vaalien alla ja keskellä Suomen julkisen talouden pahinta kriisiä lämmittää vain heitä, jotka haluavat lakaista ikävät tosiasiat maton alle. Konkretia puuttuu.

Pitäisi puhua siitä, mitä seuraava hallitus voi ja mitä sen pitää tehdä tässä ja nyt, jotta Suomen julkisen talouden paha kierre saadaan oikenemaan ja talous kasvuun. Silloin puhutaan usein lainsäädännöllä tehtävistä konkreettisista politiikkatoimista – ja ennen kaikkea äänestäjän kuluttajansuojasta.

Kaikessa talouspopulismissaan SDP on tietyllä tavalla umpirehellinen puolue. Se julkisti helmikuun alussa talouspoliittiset linjauksensa. Ne mahtuvat kahdelle A4-paperille. Siinä ei ole peitelty mitään.

SDP esittää linjauksessaan 400 miljoonan euron menosäästöjä julkiseen talouteen: matkakulut ja tilankäytön tehostaminen (100 milj. euroa), hankintakulujen hillitseminen (200 milj. euroa), nuorten työkyvyttömyyteen liittyvien kulujen vähentyminen (50 milj. euroa) ja kotihoidon tuen joustavoittaminen ja lyhentäminen (50 milj. euroa).

Vertailu pelkästään valtiontalouteen – joka on leijonan osa julkisesta taloudesta – kertoo SDP:n tahtotilasta – tai paremminkin sen täydellisestä puutteesta – panna tulot ja menot tasapainoon. Valtion vuoden 2023 budjetin loppusumma on viimeisten lisäysten jälkeen 83,5 miljardia euroa. Alijäämä on noin 10 miljardia euroa, joka katetaan ottamalla uutta velkaa.

SDP:n 400 miljoonan säästölista on 0,48 prosenttia valtion budjetin loppusummasta ja koko julkisen talouden osalta luonnollisesti tätäkin mikroskooppisempi.

Ehkä SDP:ssä uskotaan entisen presidentin J.K. Paasikivien toteamukseen, jonka mukaan suomalaiset ovat poliittisesti lahjatonta kansaa.

Sen voi ainakin sanoa, että Marinin ja Rinteen populismi toimii. SDP:n talouslinja alkoi muovautua nykyiseksi 2014, kun Rinne syrjäytti Jutta Urpilaisen puolueen johdosta. Vielä vuoden 2015 vaaleissa SDP kantoi huolto julkisesta taloudesta, mutta vaalitulos oli heikko ja suuntana oppositio.

Siitä viisastuneena SDP meni vuoden 2019 eduskuntavaaleihin vappusatasen ja täydelliseksi valheeksi sittemmin osoittautuneen hoitajamitoituksen siivittämänä. Voitto tuli ja samaan puolue pyrkii nyt samanlaisin keinoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tykkään siitä, Suomi on liian tiukkapipoinen.
Suomalaista aikuisviihdetuotantoa pitää tukea

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu