Sdp veriarvot syyniin terveystarkastukset kaikille pakolliseksi ehdottaa Rinne

Anonyymi-ap

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä idea.

    • Anonyymi

      Aivan loistava idea. Saisimme työtä työttömille hoitajille ja lääkäreille. Mutta jos kansa paranisi jatkossa niin entistä suurempi määrä heistä jäisi työttömiksi. Mites sitten suu pantaisiin?

    • Anonyymi

      Jokainen yli 18-vuotias kutsuttaisiin säännöllisin väliajoin hyvinvointitarkastukseen, jossa käytäisiin läpi fyysinen ja psyykkinen terveydentila sekä erilaiset riskitekijät perimässä tai elintavoissa. Tarvittaessa tarkastuksessa käyneet henkilöt ohjataan jatkotutkimuksiin tai muiden palveluiden piiriin.

    • Anonyymi

      Pakolliset terveystarkastukset ovat kannatettava asia, Työterveyshuollossa meillä ei ollut enää vuosikausiin sellaisia määräaikaistarkastuksia missä olisi otettu verikokeita ja tarkasteltu yleistä terveyden tilaa, ehkä kokeisiin olisi päässyt jos olisi itse älynnyt pyytää ja halunnut sellaisia otettavan. Eläkkeelle siirryttyäni lääkereseptin uusimisen yhteydessä julkisessa terveydenhuollossa minut määrättiin verikokeisiin ja kokeista paljastuikin yhtä jos toista kuten 2 tyypin diabetes. Tartuin härkää sarvista kiinni ja hoidin itseni terveeksi ilman lääkityksiä muuttamalla ruokailutottumukseni ja elitapani pysyvästi. Jos minulla ei olisi ollut tuota lääkereseptin uusimistarvetta tuskin olisin oma-aloitteisesti hakeutunut terveystarkastukseen ja 2 tyypin diabetes olisi saanut jatkaa tuhotyötään. Monilla ihmisillä on kuten myös minullakin oli sellainen typerä periaate, että mihinkään terveystarkastuksiin ja lääkärille ei mennä ennen kuin on ihan pakko. Jos pakollinen terveystarkastus kaikille toteutuisi tietäisi se uutta rahanreikää valtiolle ja kenties myös meille kansalaisille, mutta varhainen puuttuminen ihmisen yleiseen terveydentilaan tuo pitemmällä aikavälillä meille kaikille rahan säästöä, kun terveydenhoitokustannukset pienenevät.

    • Anonyymi

      Miten ne terveystarkastukset joudetaan tekemään kun nytkään ei pääse terkkariin?Rinteen höpinöille ei kannata korvaansa lotkauttaa.

      • Anonyymi

        Kaikki on on järjestettävissä ja hoidettavissa kunhan tarpeeksi tahtoa löytyy. Itselläni ei ole ollut ongelmia päästä kohtuullisessa ajassa julkisessa terveyskeskuksessa hoitajien ja lääkärien vastaanotoille (olen varautunut itse ajoissa), aikaa varattaessakaan ei ole tarvinnut roikkua tuntitolkulla puhelimessa hyvin pelanneen takaisinsoittojärjestelmän ansiosta. Sittenhän se ihmisten jatkuva hyppääminen terveyskeskuksissa loppuu, kun niitä yleisiä terveystarkastuksia aletaan tekemään ja riskit sairastua vähenevät ennalta ja ajoissa puuttumisen ansiosta. Pula hoitohenkilökunnasta vähenee, kunhan ulkomaalaisen hoitohenkilöstön värjääminen tästä vielä lisääntyy.


    • Anonyymi

      Rinteen uusi vappusatanen, vanhakin on vielä maksamatta

    • Anonyymi

      Riikka purra seuraava pääministeri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      148
      1309
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      193
      961
    Aihe