Nykyinen hallitus ei jatka

Täällähän on se vakituinen palsta vasuri joka haavailee Mari-kakkosesta. No nyt pitää tuottaa karvas pettymys hänelle: Saarikko linjaa: Nykyisellä hallituspohjalla ei voi jatkaa vaalien jälkeen. Olisiko Saarikon älykkäin kommentti koko vaalikauden aikana? Ainakin tämän vuoden aikana taatusti!

Itseasiassa hän perusteleekin hyvin miksi nykyinen hallitus ei saa jatkaa: ”Perustan näkemykseni päättyneen vaalikauden kokemuksiin, puolueiden vaaliohjelmiin sekä suhtautumiseen valtiovarainministeriön arvioon talouden tilanteesta ja ehdotuksiin tasapainottamisesta”.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bd787ef1-b4a1-4946-8176-75df7f2295c9
27296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Mitä, eikö palstan ketjujen nostelijalla ole tähän mitään kommentoitavaa?

Äänestä
  • Itse sanoin näillä palstoilla kun kepu lähti tähän hallitukseen, että nyt saa kepu takkiin ja niinpä näyttää. Perussuomalaiset ovat saamassa heidänkin ääniään ja hyvä niin, sillä itsekin joskus kepua äänestäneenä olen löytänyt takaisin suomalaisuuden juurille ja liityin Perussuomalaisiin, jotka ovat ottaneet hyvän ja oikean asenteen maamme hyväksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Itse sanoin näillä palstoilla kun kepu lähti tähän hallitukseen, että nyt saa kepu takkiin ja niinpä näyttää. Perussuomalaiset ovat saamassa heidänkin ääniään ja hyvä niin, sillä itsekin joskus kepua äänestäneenä olen löytänyt takaisin suomalaisuuden juurille ja liityin Perussuomalaisiin, jotka ovat ottaneet hyvän ja oikean asenteen maamme hyväksi.

    Ja pahasti ottikin. Ei olisi kannattanut ruveta vihervasemmistolaisten emäntien kiltiksi piikatytöksi niinkuin keskusta Saarikon aikana teki. Kepu maksoi siitä ehkä sellaisen hinnan ettei välttämättä toivu siitä enää koskaan.

    Äänestä

Vihervasemmistolainen hallitus ei voi syntyä ilman petturia. Keskusta mahdollisti tämän sosialismiin tähtäävän hallituksen ja toivon äänestäjien muistavan sen. PS on tasapainoisin puolue kansamme kokonaisuutta ajatellen.

Äänestä

Eli toisin sanoen näin sanoessaan Saarikko epäsuorasti myöntää että nykyinen hallitus on huono ja epäonnistunut tehtävässään, sillä muutenhan Saarikko toivoisi sen jatkoa?

Äänestä

Jos vasemmistoliitto olisi seuraavassa hallituksessa, aikoisiko se tehdä jopa jotain duunia, vai vain katsella maailman menoa ja romahdusta sivusta - kuten nyt opetusministeriöinnin osalta?

Ainakin tv-haastatteussa toimittaja penäsi menneen 4v saavutuksia, jotka ministeri taisi todeta, että "niin, mehän olemme todenneet että ongelmia on". Kaiken syy oli jokin "epätasa-arvoinen yhteiskunta".

Työn saavutus oli siis tunnistaa tilanne, jonka muut ovat jo tunnistaneet? Ja siis ministerin konkreettista työntekoa estää jokin abstrakti ilmiö?

Ettekö hei oikeasti jaksa tehdä duunia silloin, kun puitteet siihen on annettu? Mikä se "duunari"puolue -mielikuva on?

Toivottavasti saadaan ensi hallituskaudelle työorientoitunut opetusministeri.

Äänestä
  • Seuraavaan hallitukseen paras opetusministeri olisi Päivi Räsänen.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Seuraavaan hallitukseen paras opetusministeri olisi Päivi Räsänen.

    Muutenkin on aika vaihtaa hallitus, ja ottaa kristilliset mukaan PS hallitukseen. Työläisille koituisi paremmat ajat.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Muutenkin on aika vaihtaa hallitus, ja ottaa kristilliset mukaan PS hallitukseen. Työläisille koituisi paremmat ajat.

    Juuri näin: vihervasemmisto ulos ja PS+kristilliset tilalle.

    Äänestä

Hallitusneuvotteluista tulee todella vaikeat, ehkäpä Suomessa mietitään vakavasti jopa vähemmistöhallitusta, mutta vasemmistoliittoa odottaa kyllä oppositio.

Äänestä

Itse näkisin että enemmistöhallitus vaihtoehtoja on kolme:

Kolmen suuren "kriisiaikojen hallitus" PS+KOK+SDP yhdessä ilman pienpuolueita
tai
PS+SDP+kepu apupuolueena
tai
KOK+PS+kepu ja kristilliset apupuolueina

Äänestä

Haaveilee Mariinin kakkosesta khi hi hi....

Äänestä
  • Ihan totta! Hahaahaa! Haaveksi kyllä jää!

    Äänestä

Oikeassahan Saarikko tässä on: nykyinen hallitus on tuhoisa Suomen tulevaisuuden kannalta joten on aivan oikein että se ei jatka nykyisessä muodossaan.

Äänestä

Siirtyyköhän Kommunistit tulevan vaalitappion jälkeen oppositioon. Työväen puolue Perussuomalaiset nostaa reilusti kannatustaan.

Äänestä

Tuleekohan Li Anderssonille ikävä ministeriaudin nahkaista takapenkkiä?

Äänestä
  • Kaiken tämän hulluuden mahdollisti kepu tunkeutumalla Mariinin kakkoseen! Kepun vetäytyessä Mariinista tulee perässä vain kakkaa, kun lopputuloksen vaikutukset alkavat näkyä (haista).

    Äänestä

  • Tuskin sitä kukaan muu haluaakaan. Ainakin penkki pitää vaihtaa khih hih hii.

    Äänestä

Eilisen vaalitentin perusteella ei todellakaan jatka. Saarikko antoi pari-kolmekin kertaa tulla aika selvää kieltä mitä ajattelee vihervasemmistolaisten siskojensa toimintatavoista hallituksessa.

Äänestä
  • Saarikon lausunnot viimeajoilta ovat tuoneet tuntuvasti lisää kannattajia. Olihan todella tyhmää lähteäkin vihervasemmiston kelkkaan, vaikka sovittiinkin lehmänkaupoista, jossa häviänä on ollut tavallinen kansa ja vaihtotavarana tuli kangerteleva sote.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Saarikon lausunnot viimeajoilta ovat tuoneet tuntuvasti lisää kannattajia. Olihan todella tyhmää lähteäkin vihervasemmiston kelkkaan, vaikka sovittiinkin lehmänkaupoista, jossa häviänä on ollut tavallinen kansa ja vaihtotavarana tuli kangerteleva sote.

    Saarikko tekee enemmän kuin selvää pesäeroa vihervasemmistolaisuuteen. Sääli vain että oli heidän nöyrä piikansa 4 vuotta hallituksessa, joten muutos saattaa tulla liian myöhään ja epäaitona monille äänestäjille.

    Mutta niinkuin otsikko kuuluu: nykyhallitus ei jatka. Sen on Saarikko tehnyt 100% selväksi.

    Äänestä

Ja täälläkin palstalla on se vakiovasuri joka näkee märkiä päiväunia marin-kakkosesta. Hahaha! olisi hänenkin aika herätä ja myöntää totuus.

Äänestä

Onneksi. Nykyinen hallitus ei *onneksi* jatka.

Äänestä

Se on totta ettei nykyinen hallitus jatka. Se on ihan valtiosäännössä ja siksi aina välillä on vaalit ja sen jälkeen muodostetaan uusi hallitus. Se voi olla periaatteessa jopa samalla kokoonpanolla tai sitten setillä, mutta sepä ei mene suoraan vaalituloksen perusteella, vaan puolueet neuvottelevat keskenään millä voidaan päästä sellaiseen yhteisymmärrykseen, että saadaan hallitus kokoon.

Äänestä

Keskusta ei voi enää Saarikon ulostulon jälkeen mennä vasemmistohallitukseen ja jos menisi, niin uskottavuus ja kannatus romahtaisi lopullisesti. Keskustaa varoitettiinkin jo Rinteen hallitukseen lähtiessä, että kannattajat pakenevat mm Perussuomalaisiin ja Kokoomukseen. Niin myös kävi. Onneksi emme saa enää tämmöistä köyhäinsyöjä hallitusta, joka elää velaksi ja kurjistaa ihmisten elämää. Tuleva hallituspohja täytyy olla enemmän kansan tahdon mukainen, eli PS, KOK tai SDP pohjalta. Lähimpänä toisiaan on oikea SDP ja PS, vaikka Mariini meni höpisemään omiaan perussuomalaisten rasismistaan. SDP kannattajia on vähemmän mm teollisuuden työntekijöistä, kuin Perussuomalaisia. Mariini ei ole oikeastaan sosiaslidemokraatti, vaan vihervasemmistolainen vasuri.

Äänestä

Marin-2??? Hahhaahhaahhaa!

Oi. Päivän parhaat naurut!

Äänestä

Jos haaveilevat vihervasemmistolaiset jätetään oppositioon, niin poliisien määrää on tuplattava. He ovat elokapinoideen tukkimassa katuja, estämässä hakkuita ja kaivoksia toimimasta ja loput joutilaat keksivät muita yhteiskuntaa rapauttavaa toimintaa. Myös venäjän puolesta kapinoitsevien into kasvaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Täällähän on se vakituinen palsta vasuri joka haavailee Mari-kakkosesta. No nyt pitää tuottaa karvas pettymys hänelle: Saarikko linjaa: Nykyisellä hallituspohjalla ei voi jatkaa vaalien jälkeen. Olisiko Saarikon älykkäin kommentti koko vaalikauden aikana? Ainakin tämän vuoden aikana taatusti!

Itseasiassa hän perusteleekin hyvin miksi nykyinen hallitus ei saa jatkaa: ”Perustan näkemykseni päättyneen vaalikauden kokemuksiin, puolueiden vaaliohjelmiin sekä suhtautumiseen valtiovarainministeriön arvioon talouden tilanteesta ja ehdotuksiin tasapainottamisesta”.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bd787ef1-b4a1-4946-8176-75df7f2295c9

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu