Elokuvan nimi: Uuno Turhapuro ja hullu tiedemies
Juoni:
Elokuvan alussa Uuno Turhapuro herää kotonaan ja huomaa, että kaikki tavarat ovat kadonneet. Hän yrittää soittaa vaimolleen Elisalle, mutta puhelinlinjat ovat poikki. Uuno lähtee etsimään Elisaa ja tavaroitaan.
Matkalla hän törmää outoon tiedemieheen, joka esittelee itsensä Professori Von Krööniksi. Kröönik kertoo Uunolle, että hän on kehittänyt laitteen, jolla voi matkustaa ajassa taaksepäin. Uuno innostuu ajatuksesta ja pyytää Kröönikia matkustamaan takaisin menneisyyteen, jotta hän voisi korjata kaikki elämänsä virheet.
Kröönik varoittaa Uunoa, että aikamatkustus on vaarallista ja voi johtaa katastrofiin. Uuno ei kuuntele varoituksia vaan päättää matkustaa menneisyyteen.
Uuno matkustaa takaisin aikaan, jolloin hän oli vielä nuori ja opiskeli koulussa. Hän yrittää korjata kaikki virheensä menneisyydessä, mutta huomaa pian, että hänen tekonsa aiheuttavat enemmän ongelmia kuin ratkaisevat niitä.
Palattuaan nykyhetkeen Uuno huomaa, että hänen elämänsä on täysin sekaisin ja kaikki on vieläkin huonommin kuin ennen aikamatkaa. Hän joutuu yhdessä Kröönikin kanssa etsimään keinoa korjata kaikki virheet ja palauttaa kaikki tavaroita paikoilleen.
Lopulta Uuno ja Kröönik onnistuvat korjaamaan kaikki virheet ja palauttamaan kaikki tavaroita paikoilleen. Uuno ymmärtää, että hänen elämänsä oli parempi ennen aikamatkaa ja että hänen pitää oppia hyväksymään virheensä ja elämään niiden kanssa.
Elokuvan lopussa Uuno ja Elisa viettävät romanttisen illan kotonaan, kunnes Kröönik saapuu takaisin ja kertoo, että hänellä on uusi keksintö, joka voi matkustaa tulevaisuuteen. Uuno ja Elisa katsovat toisiaan, hymyilevät ja sanovat: "Emme ole vielä valmiita tulevaisuuteen".
Pyysin OpenAI tekoälyä käsikirjoittamaan elokuvan Uuno Turhapurosta
Anonyymi-ap
3
598
Vastaukset
- Anonyymi
Ne tais sekstailla, kun ne ei halunnu tulevaisuuteen.
Olis kyllä hyvä huumorpläjjäys - Anonyymi
ChatGPT on myös nasta.
- Anonyymi
Chatgpt nostaisi selkeästi suomalaisten elokuvien käsikirjoitusten tasoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911627
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1201495Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras721327- 301232
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1181050Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks422991Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46968- 21950
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66838- 46763