Hyppäisin Kainuun ja Savon puolelle, siellä mukavimmat ihmiset.
Mitä tekisit jos maapallo alkaisi halkeamaan?
Anonyymi-ap
6362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Pysyisin kotonani koska voin.
Ei pidä paikkaansa. Monessako paikassa olet asunut, että voit vertailla? Itä-Suomessa ollaan lupsakkaita, mutta se on vain pintaa ja esitystä. Kyllä etelästä löytyy enemmän inhimillisyyttä ja aitoutta kuin noista kaksinaamaisista melkein venäläisistä.
Nyt lopeta suomalaisten haukkuminen ja heti. Asuipa sitten lännessä tai idässä, etelässä tai pohjoisessa, niin suomalaiset ovat suomalaisia, tiedä se.
Typerä kommentti sinulla.
On tässä suomenmaata kierrelty työnkin puolesta ja ihmisiin tutustuttu. Länsi -ja eteläsuomessa asuneet sanoneet , että vaikka 10 vuotta naapurina asuttu ei tervehdykseen vastattu. Piruuttaankin joskus päivää karjaissut, mutta vastausta ei kuulu. Tuonne kun Kainuuseen menee käymään ihmiset outoa kulkijaa pitkään katsoo. Kohtapuoliin joku haluaa tutustua ja kyselee mistäpäin olet kotoisin.
Hyppää vaan Savon puolelle,
Islantihan tulee ajautumaan kahdeksi palaseksi eli länteen ja itään. Kyllä mä ennemmin lännen valitsisin.
Soittaisin miehelle ja kysyisin kummalle puolelle se aikoo, että nähdään taas.
Tosiaankin soittaisit miehelle ja valitsisit eripuolen, meille sitten tulisit. Täällä et miestäsi tarvitsisi etkä omia eväitä. Pakastimet sulatettu ja ruualla täytetty.
Saman puolen valitsisin tietysti. Eikä hän ole mieheni . vielä.
Murtautuisin Alkoon ja alkaisin dokaamaan.
niin mutta kumman puolen alkoon? -sivusta
Ei sillä ole väliä, koska jos maapallo halkeaa, me kuollaan kaikki. Mutta ajattelin siinä kohden olla sen verran myötälaitaisessa, että tilanne saattaa jopa tuntua hupaisalta.
Oletko varma että kuollaan? Jos on sopivasti siellä halkeaman vastapäätä niin ehkä ei huomaakaan? -sivusta edelleen
Sinä täriset kotona palstalle kirjoittaen vedellen pesuaineet huiviin. Maailmanlopun tullessa ei ätmit ulos uskalla
Siis silloinkaan
Maapallon halkeaminen ei kyllä jätä ketään henkiin, mutta vaikka jättäisi, ei kunnon kännit silti pahaa tee toisinaan.
Pakko se on ulos uskaltautua, koska yhä vieläkään Alko ei ole suostunut perustamaan myyntipistettä olohuoneeseeni.
Niin ja sitten kun sinne outoon paikkaan kuoltuamme joudumme, olisi hyvä olla pikkuisen päissään. Sitä näin ujomies selvinpäin vain nurkassa yksikseen istuisi, mutta vahvistusta otettaan tulisi piankin tuttuja.
No ei kai sillä päihtymyksellä muuten ole väliä, mutta kun se pyhä Pietari siinä portilla odottelee, niin jotenkin sen kanssa pitäis pystyä turisemaan siinä ja ainakaan selvinpäin en puhu arameaa, mutta kännissä tuntuu onnistuvan melkein mikä vaan kieli, ainakin jos molemmat keskustelijat ovat kännissä.
Puhut rändömi sitten meidät kaikki sisälle. Jos ne väittää, että mulla on porttikielto, sanot vaan, että ei ummarra. Se on sama aramean kielellä.
Tanssithan siellä taivaassa on kuulemma joka ilta, eikä sinne Pietari päästä muita kuin juhlatuulella olevia.
No varmasti puhun, ettenkin jos saan viinalekkerin tai parit mukaani siihen portille. Vedetään siinä seitinohuet pikkuhutikat Pietarin kanssa ja parannetaan samalla maailmaa ihan kirjaimellisestikin 😇
Älä saakeli, onko? Puumadisko? Kurppaparty? JEEEEE!!!!
No perhana. Sit mä olen messissä. Kun portti avautuu, kaivat lekan esiin ja rupeatte naulaamaan. Mä livahdin sillä aikaa seriffin selän takaa ja menen humpalla muiden puumien joukkoon 😉
Sehän vaan sopii! Mun tarttee varmaan varata sulle siihen portille kassillinen puuman houkutuslientä sieltä Alkosta, niin ei tarttee niin paljon tanssikenkien pohjia kuluttaa 😁
Ei se liemi mulle tule. Tai se on OPM. Selvinpäin sitä puumat tanssii😅. Jos ei tanssi, se on valepuuma.
Jaa, noinkohan... Mutta sinne sekaan osuu parit viskisiepot ja känniset riekot, niin lienee paikallaan varautua niihinkin 😉
Mitään en tunnusta. Hyvä viski on hyvää viskiä. Kai nyt kerran 15 vuodessa voi ottaa?
Tottakai voi, etenkin hyvää viskiä 😁
Mikäs se on rändömin mielestä hyvää viskiä? Mitä valitset, kun maa halkeaa kahtia ja olis aikaa ottaa yksi.
Kyllä mä tyydyn monopolin paikallisen haarakonttorin tarjontaan, sieltä ylemmiltä hyllyiltä tietty. Siellä useampikin mainio tuttavuus, niin ei ole edes niin tarkkaa. Kunhan on skottilaista single maltia ja ikää on riittävästi, niin ei muuta kuin korkkia auki vikkelästi!
Jos ostelen itselle namutteluputelin, Alkosta, niin se on Lagavulin 16yo.
No niin. Rändömillä on hyvä maku. Laproaigh on toinen hyvä valinta. Vähän edukkaampi.
Juu, siellä on Alkolla aika montakin hyvää, tuppaavat vaan olemaan hieman arvokkaampia puteleita. Kyllä kunnon viski on pirun hyvää lientä.
Jäillä vai ilman? Vesilla?
Vesilasilla. Kahvia vain nautittu tänään ja silti kirjoitus sakkaa.
Miten milloinkin. Kotona maistelujuomana jäillä, baarissa etiketin mukaisesti vesilasilla.
No. Siinä menee tuoksu pilalle. Siksi raakana. Tuoksu on tärkein.
Kyllä sitä saa tuoksutellakin, mutta kuten todettu, maistelujuomana se ei ole niin tarkkaa enää, se on tuttua lientä ja ne aromit on ikuisesti selkärangassa, ei tartte kuin vihjauksen ja on kuin jaloa nestettä olisi suussa. Pelkkä vesi ei ihan siihen riitä 😁
Luin jostain että keskeinen osa makuaistimuksesta syntyy hajusta. Savuinen viski pitää haistaa, jotta mausta saa kaiken irti.
Kyllä, olet lukenut paikkansa pitävää tietoa. Taisi vieläpä olla merkittävämpi osa kuin itse makuaistin tuottama elämys.
Mulla on toi hajumuisti ehkä himpun erikoinen, se muistaa hajuja todella hyvin ja jossain määrin pystyn "käskemään" hajukokemuksia mieleen vuosien päästäkin. Niin toi Lagavulin on yksi sellainen, jonka olen tallettanut syvälle muistiin ja tarkasti.
Saaketti, nyt alkoi suu kostumaan... Pitääkö tässä aamusta lompsia Alkoon 😂
Jep. Sinne jonottamaan heti aamusta. Älä mainitse maan halkeamista- eivät ehkä myy. Pietarin juottamisesta känniin ei ehkä kannata puhua...Yllättyvät kyllä iloisesti aamun ensimmäinen asiakas ostaa Lagavulin-pullon.
Saaketti... Täytyy harkita, mutta kyllä alkoi suu tippaseen, edellisestä kerrasta onkin aikaa... Parisen vuotta, edellis jouluna ostin putelin itselleni joululahjaksi 😁
En kerro että maa halkeaa, ne vaan soittas vartijat paikalle ja pääsisin Laaksoon lepositeisiin. Ilman sitä pulloa...
Pietaristakaan en mainitse, luulevat vielä että olen trokaamassa viinaa jollekin alaikäiselle... Tietäisivätpä minkä ikäiselle 😂
Kyllä ne varmaan yläfemmat heittää aamusta, eka asiakas ja heti on päivän myyntitavoite täynnä 😁
Great minds think alike 😉. Ja sama aramean kielellä.
Muistan muuten aikanaan, kun oli laivalta ostanut ekat Lagavulinit ja oli aivan rakastunut. No eihän sitä tietty Alkosta sitten saanut. Kysyin ja pyysin tekemään asiasta ehdotuksen eteenpäin. Tiedä oliko sillä merkitystä, mutta noin vuoden päästä sitä olikin yhtäkkiä Alkossa. Minä heti ostin pullollisen ja kyllä katsoivat pikkukyläni Alkon myyjät kummissaan perään. Kas siihen aikaanhan Alkosta viskiä hakevat ottivat hyvää viskiä ostaessaan yleensä Johnnie Walkerin arkiviskejä 😁
Kuoleman hetkellä on hyvä olla välit Jumalan kanssa kunnossa.
Agnostikko ei hirveen isosti siitäkään välitä, jos nyt ei myöskään ole piittaamatta.
On siinä sekin hyvä puoli että näkee tuttuja.
Juu, pitkästä aikaa, osan todella pitkästä aikaa.
Ottaisin ison pullon kerralla.
Katsoisin, että kaikki tärkeä jää samalle puolen.
Hyppäisin halkeamaan, koska sinne lopulta kaikki päätyy, joten miksi viivyttää väistämätöntä.
Uteliaana lähtisin katsomaan sitä kohtaa mistä maa repeää. Olisi varmasti aika mahtava näky.
Et lähtisi. Olisi nimittäin koko Jyväskylä oven takana talikoiden kanssa
No siinähän se olisi helppo viskata minut rotkoon samalla. :)
Tunnustaisin tunteeni miestä kohtaan irl. Apokalypsin se varmaan kyllä vaatisi...
Savolaiset ei kyllä ole mukavia pääsääntöisesti.
Itäseen Suomeen jäisin,ei Kuopijjoon
Hyppäsin sille puolelle, johon ei kuuluisi Kiina, Venäjä, P-Korea ym. autoritaariset maat. Ajatellen, että tällainen halkeaminen ei vaikuttaisi arkeen muulla tavalla kuin, maapallon jakautumisesta kahdeksi erilliseksi toimivaksi planeetaksi. Kasvaen ajan kanssa pallon muotoon.
Toivoisin halkeaman tapahtuvan niin hitaasti, että maapallo voisi jakautua kahteen osaan demokraattinen maapallo ja autoritaarinen maapallo. Näin olisi riitoja ja sotia ainakin demokraattisessa maapallossa vähemmän, jos ollenkaan. Meillä olisi yhteiset pelissäänöt, jotka takaisi turvan ja tasa-arvon kaikille tasapuolisesti.
Tilaisin maikkarin median paikalle munamiehen kaa.
Keräisin rakkaat syliin ja haliin. Paikalla ei väliä kunhan rakkaat lähellä.
Minä tietysti hyppäisin sen miehen puolelle. Kerran jo tein sen.
🙄
Mä en vaan lähde kulumallakaan.
Näillä sijoilla synnyin ja tänne jään.
Olisin siellä missä nytkin, savon ja kainuun rajaseudulla, ehkä hyppäisin kainuun puolelle kun siellä ihana K-nainen, siis jos halkeama ois savo-kainuu alueella.