Osaako joku avata, mistä ns. huutokauppakulut muodostuvat? Siis huutokaupassa myydystä tavarasta on jo vähennetty korkokulut ja huutokauppalistakulut.
Alunperin halusin myydä tavaran, koska halusin luopua niistä. Pantin työntekijä sanoi, että ylijäämä kuuluu omistajalle, joten jos arvioitu myyntihinta nousee, kuuluu se omistajalle ja tilitetään kulujen jälkeen. Huutokaupassa hinta nousi yhteensä useita satoja euroja ja kun sitten menin hakemaan ylijäämää, tulitettiin minulle alle 20 euroa.
Mitä kusetusta tämä oikein on, vähintäänkin harhaanjohtavaa, koska käytännössä tuo ”ylijäämä” jää panttitoimistolle. Korot (jotka nekin korkeat) jotenkin vielä ymmärtää ja kohtuulliset listakulut, mutta mikä tuo sen päälle tuleva huutokauppakulu oikein on? Työntekijä ei kysyttäessä osannut vastata tähän, totesi vaan, että kyllä se aika korkea on.
Kuka näitä panttitoimistoja oikein valvoo? Tämä vaikuttaa mielestäni jo laillistetulta ryöstämiseltä. Ainakin pitäisi rehellisesti sanoa asiakkaalle, että käytännössä jos ylijäämää tulee, niin se jää heille, turha tulla täältä mitään pennosia hakemaan.
Itselläni oli kyllä ensimmäinen ja viimeinen kerta kun tuolla myyn mitään. Kehotan muitakin myyjiä varovaisuuteen tai vähintäänkin ymmärtämään, että käytännössä luovut omaisuudestasi alihintaan.
Helsingin Pantin huutokauppakulut
1
880
Vastaukset
- Anonyymi
Löysin tämän viimevuotisen ketjun etsiessäni palautetta Helsingin Pantista. Vein tyttären mummon kultakoruja, joilla ei ollut käyttöä, panttilainaamoon ja huutokaupattavaksi. Sanottiin, että jos tulee yli 50 euroa voittoa, niin he toimittavat tiedon kirjattuna kirjeenä. Jos tulee alle sen, niin on itse kyseltävä. No korut tulivat kolen kuukausen jälkeen huutokauppaan myyntiin ja huimasin, että niistä tuli 230 euroa voittoa. Kun sitten kyselintuota rahaa, niin sanottion, että se meni kuluihin. Tämä kulu muodostui esimerkiksi kolemn kuukauden korosta ja josstain, josta ei saanut selvää. Mutta hyvin selvästi sanottiin, että ehei, et saa mitään, vaan oikeasti jäit kyllä velkaa helsinfin Pantille kuluista ja koroista. Voiko ihmistä enään enempää huijata? Eli vaikka korut myytiin 230 euron voitolla, olen muka jäänyt vielä velkaa Helsingin Pantille. Heräsi kysymys, miksi odotettiin kolme kuukautta, ennenkuin korut myytiin ja tuosta ajasta koko ajan laskutettiin. Mitä muut kulut ovat, joista asiakas jää muka velkaa voitolla myytyjen korujen jälkeen. Onko täällä palstalla lukijoissa poliiseja, jotk a voisi tutkia asiaa. Itse en kehtaa edes valitusta tehdä, kun annettiin ymmärtää, että olen tyhmä ja köyhä kun myin korut ja tyhmyydestä saan maksaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka241013- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713