Merijärvi on reipas pikkukunta, mutta eivät sen voimat kovin kauas riitä! Ennen pitkää tulee kuntaliitos ajankohtaiseksi, kute esimerkiksi aikoinaan Rautiossa ja Temmeksessä. Silloin kannattaisi suunnata yhteistyö oman jokilaakson isoimpaan kuntaan Oulaisiin. Siellä on sentään aluesairaala ja paljon työpaikkoja. Ikäihmisille on paljon hoitopaikkoja ja mielenvirkistystä eri toimijoiden avulla. Tervetuloa jokolaakson isoimpaan kuntaan, jota itse voimistatte!
KUNTALIITOS OULAISIIN!
19
1551
Vastaukset
- Anonyymi
Taistellaan viimeiseen asti,ettei liitytä ylimieliseen Oulaisiin.Ennemmin vaikka kalajokeen.
- Anonyymi
hypäkkää ylivieskaan niin saatte rautatienkin,
- Anonyymi
Aikanaan Merijärvi teki huonon valinnan liittymällä/perustamalla Pyhäjoen-Merijärven yhteiskoulun. Joka päivä aamua-iltaa toista tuntia linja-autossa, siinä se söi motivaatiot opiskelusta. Kyllä järkevän suunta on se, josta palvelut saa nopeimmin käyttöön ja suurimalla osalla Merijärvisistä se on Oulainen.
- Anonyymi
Tulkaa merijärviset avuksi! Oulainen kuihtuu, kun syntyvyys on kuolleisuudesta vain puolet. Teillä on viriilimpää menoa! Yhteisenä kuntana olisimme vahvempi vaihtoehto naapurijokilaakson isoimmille kunnille. Niiden takamaaksi ei kannata jäädä. Isoveli ja pikkuveli käsi kädessä!
- Anonyymi
Kuka haluaa sellaisen isoveljen,joka pilkkaa ja ali arvioi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka haluaa sellaisen isoveljen,joka pilkkaa ja ali arvioi.
Se on entistä aikaa. Nyt olemme samalla starttiviivalla kohti tulevaisuutta. Enemmän on Merijärvellä yhteyttä Oulaisiin kuin Kalajokeen. Esimerkiksi yhteinen joki! Joskus on Oulaisista siirretty kyläkulma Merijärveen. Sekin puhuu yhteistyön puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on entistä aikaa. Nyt olemme samalla starttiviivalla kohti tulevaisuutta. Enemmän on Merijärvellä yhteyttä Oulaisiin kuin Kalajokeen. Esimerkiksi yhteinen joki! Joskus on Oulaisista siirretty kyläkulma Merijärveen. Sekin puhuu yhteistyön puolesta.
oulainen tyhjenee kuin rutto,liike huoneita tyhjillään,väkivähenee,ei merijärven oulaisiin kannata liittyä,takapajunen kylä,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oulainen tyhjenee kuin rutto,liike huoneita tyhjillään,väkivähenee,ei merijärven oulaisiin kannata liittyä,takapajunen kylä,
Väki vähenee koko Suomessa.
- Anonyymi
Pyhäjoki on yhdistävä tekijä. Kummallakin puolella on hyvä vaihtoehto yhteistyökumppaniksi. Kalajoki ja Ylivieska ovat liian mahtavia. Peräkyläksi siellä Merijärvi jäisi.
- Anonyymi
Pyhäjoessa on hyvä yhteisprojekti lähteä kehittämään jokea vapaasti virtaavaksi, joka mahdollistaa kalan nousun yläjuoksulle saakka. Tästä vois kunnat laittaa yhteisen aloite "kisan" pystyyn.
- Anonyymi
Alaranta oli useamman kauden kansanedustaja,mitä Merijärvi siitä hyötyi?
- Anonyymi
Ei mitään,vielä eläkkeellä ollessaankin jatkoi epärehellistä peliään.
- Anonyymi
Ehkä kantsis laittaa kaikki alueen tuppukylät yhteen, nii jotaki saatas aikaan? Merkku, Oulainen, Alavieska, Ylivieska, Kalajoki, miksei Pyhäjokiki. Ei se olis siltikää kovin iso kunta sen enämpi ihimismääräsä eikä pinta-alasa.
Mitä nuista persaukisista pikkukunnista nyhyjää yhteen, tehhään kerralla semmonen liitos, ettei tarvi joka vuosi jappasta, että pitäskö liittyä tuohon eli tähän. Oulaisiin tai Kalajokkeen liittyminen ei ratkasis yhtikäs mittään, isompi se pitäs olla, ja Ylivieska on selevästi tämän alueen ainua paikka, josa vähä on kasvua ja palaveluja. Koko Oulun eteläistä pitäs suunnitella Ylivieskan ympärille, jos meinais saaha jotaki oikiaa rategiaa tulevaisuuen varalle.
Tai sitte pittää pilikkua koko Merkku ossiin: Ojalanperä ja Kalapuas Oulaisiin, Kirkonkylä ja Saukko Kalajokkeen (ku ne lestat sinne niin hinkuu), ja Pyhänkoski Pyhäjokkeen. Eipä se tuokaan mittään ratkasis, vaan eipä se ratkasis kuntaliitos Oulaisiin tai Kalajokkeenkaan. - Anonyymi
No siirretään loput asukkaat muualle. Ja tehdään merijärvestä luonnonsuojelu
alue.Johon kielletään menemästä.Näin vyörytetään kepu pala palalta suomesta. - Anonyymi
Kyllä tätä merijärvisten pillitystä ei voi muuta kun ihmetellä. Mikäli jollakin on niin huono itsetunto, ettei kestä muutamaa leikin laskua, niin kannattaa vaihtaa maakuntaa. Ainoa järkevä vaihtoehto on liittyä Oulaisiin. Jokainen kunta ja julkinen yhtymä on "pisassa" tällä hetkellä ja erityisesti Merijärveltä alkaa paukut olla lopussa.
Oulaisten suuntaa tulee varmaan jonkinlaiset terveyspalvelut jäämään ja jo siitä syystä oikea suunta. Tämmöinen muutaman henkilön halu liittyä milloin Kalajokeen, milloin Pyhäjokeen ja milloin minnekin ei johda muuta kuin huonoon lopputulokseen. Kalajoella kun käyt, niin ei siellä merijärvisiä näy kun juhannuksena. Oulaisiin kun menet, niin melkeinpä joka liikkeessä merijärvinen tulee vastaan. - Anonyymi
Oulainen paras vaihtoehto`.Alaranta voi jäädä puolustamaan Merijärven kirkkoa?
- Anonyymi
Kyllä se nyt kannattaa valita Oulainen, kun terveyspalvelut lähtee, niin ainoa suunta jossa mahdollisesti pysyy jotain palveluja. Etäisyys kohtuullinen. Onneksi saa itse valita mihin terveyspalveluun voi ilmoittautua, niin kyllä se kallistuu Oulaisiin.
- Anonyymi
Laiska Alaranta nukkui,kyläläiset laittoi heinät seipäille?
- Anonyymi
Miten on merijärvisten kyky tehdä ratkaisija.Kun ei tajuta menneisyyttä.
Niin ei myöskään nähdä tulevaisuuteen.Ääri porvarillinen kylä pahanen.
Joka on elänyt yhteiskunnan tuilla.Ja nyt on ajat sellaiset.Joita merijärviset
on itse olleet tukemassa.Jotta yhteiskunnan osuutta ollaan pienentämässä.
Ei siinä auta kuntaliitokset.Hallintoa saadaan kylläkin pienennettyä.
Ja siinä sivussa saadaan palveluita ajettua alas.Tämä on se aika mihin on
merijärvikin itse pyrkinyt.Jo nyt lapsiköyhyys on maan suurinpia.Siis näillä
joiden pitäisi olla tulevaisuus.Mitään siihen suuntaan ei ole kylä pahainen
tehnyt.Jotta näin ei olisi käynyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624479KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1593368Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582687Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492594- 1352537
- 241903
- 241731
- 301636
- 1741600
- 391297