Onko muilla käynnyt mielessä minkälaisia mielenterveysongelmaisia ihmisiä uskovaisten piireissä hyväksytään.
Osa kuulee ääniä, toiset näkevät ilmestyksiä/näkyjä. Aikuiset ihmiset tuomitsevat elämäniloja syntinä...
,mutta kun vaihdat Jeesuksen, jumalan, jahven tai allahin jne. tilalle menninkäisen tai tonttu-ukon olet hullu. Itse en näe näiden välillä minkäänlaista eroa.
Uskonnon varjolla "terve"
7
986
Vastaukset 7
- Elli
ja voi olla, että monelta lykkääntyy avun hakeminen ja saaminen siksi, että oireita pidetään uskispiireissä normaaleina, jopa pyhän hengen lahjoina. Ja jos sairauden tunnetta tulee, niin siihenkin voidaan etsiä parannusta uskiskonsteista.
Minusta menninkäinen on sikäli hieman Jahvea uskottavampi otus, että sitä ei vaivaa teodikea-ongelma. mielessä. Useinhan uskovaiset ovat "sokeita" mielenterveysongelmille omissa piireissään. Omissa piireissä olevia mielenterveysongelmia ei tavallisesti hyväksytä eikä tunnusteta. Pilemminkin päinvastoin ja mielenterveysongelmainen saattaa olla jopa arvostettu uskonnollinenopettaja uskonnollisissa piireissä. Eikä kukaan huomaa mitään.
- YKX
kerros nyt edes yksi tapaus; ateismin puolella histoaria on kyllä tämän todistanut.
- Ateisti X
YKX kirjoitti:
kerros nyt edes yksi tapaus; ateismin puolella histoaria on kyllä tämän todistanut.
"kerros nyt edes yksi tapaus; ateismin puolella histoaria on kyllä tämän todistanut."
Heitäpä pari esimerkkiä. Vai jauhatko vain sontaa niin kuin yleensä? YKX kirjoitti:
kerros nyt edes yksi tapaus; ateismin puolella histoaria on kyllä tämän todistanut.
David Koresh (daavidin oksa),
James Warren (kansan temppeli),
Auringon temppeli -useita sekopäisiä johtohahmoja,
Aum shinrikyo (Korkein totuus),
Taivaan Portti,
Liike Jumalan Kymmenen Käskyn Palauttamiseksi (Joseph Kibwetere, Credonia Mweringe),
Käyppä http://www.uskontojenuhrientuki.fi tuolta lukemassa lisää.
Suomessa seurattavia liikkeitä voisi olla Lestadiolaiset, Jehovat, Scientologit.YKX kirjoitti:
kerros nyt edes yksi tapaus; ateismin puolella histoaria on kyllä tämän todistanut.
Edellisessä vastauksessa tulikin jo joitakin esimerkkejä. Empä tässä nyt niitä jatka se kummemmin. Niin ja pidän mielenterveys ongelmaisina myös lapsiin sekaantujiat ja niitä "sokeita" uskonvejiä ja -sisaria jotka vain hymistelevät tapahtumille. Niin myös luultavasti tekin.
- merkityksensä?
Jotain ongelmia on:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000008532829
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2351767
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka192869- 53863
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm61834Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s37774Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät392745Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54625- 20566
- 31564
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte20556
