Aika heikko. Kuinka lestadiolaisten käy, kun heidän pääasiallinen poliittinen vaikutuskanavansa kepu menettää valtaansa?
Ja miten se vaikuttaa yhteiskunnan eri sektoreilla, kun lestadiolaiset menettää poliittista vaikutusvaltaansa kepun kannatuksen laskun myötä?
Ja miten se vaikuttaa yhteiskunnan eri sektoreilla, kun lestadiolaiset menettää poliittista vaikutusvaltaansa kepun kannatuksen laskun myötä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minkä verran Suomessa lestadiolaisia ylipäätään on? Aika merkittävän paljon?
Juha Sipiläkin on jonkin lajin lestadiolainen siinä rauhansanalaisuudessaan.
Liikaa niitä on, jopa eilestakepulaiset sanoo niin. Mutta kun niillä on se poliittinen symbioosi, että pakko sietää.
Eiköhän heitä lasketa olevan reilut 100 000 henkilöä. Määrä perustunee suviseuroilla käyvien ihmisten määrään ja siitä laskettuun arvioon. Mitään rekisteriä lestadiolaisista ei taida olla. Ehkä Päivämies-lehden tilausten määrästä voi jotain päätellä. Osa lestadiolaisperheisiin syntyneistä on jättänyt tämän uskonryhmän, osa voi olla siinä väljemmin kiinni. Suuri osa lestadiolaisista on alaikäisiä lapsia. Äänioikeutettujen määrä on siten selvästi pienempi kuin arvioitu kokonaismäärä.
Lestadiolaiset keskittävät vahvasti ääniään saadakseen haluamiansa edustajia valituksi. Sen vuoksi kansanedustajissa on tainnut olla pieni yliedustus lestadiolaisia suhteessa heidän määräänsä. Nykyisessä eduskunnassa on ainakin kolme lestadiolaista eli Pekka Aittakumpu, Markus Lohi ja Juha Sipilä. Näistä Sipilä ei ole erityisemmin profiloitunut uskonnon perusteella toisin kuin Lohi ja Aittakumpu. Mikko Kinnunen on lestadiolaisseuduilta oleva pastoriedustaja, mutta en tiedä hänestä, onko hän myös lestadiolainen.
Lestadiolaisia on kepussa eniten, sitten kokoomuksessa.
Se on kok kohta 28 prosentin puolue, jos larsleeviläiset kepusta sinne siirtyy?