Kyrön vuokra-asunnot

Anonyymi-ap

Millaista touhua tuon Pöytyän kunnan asuntovuokraus on, mihin nyt kuuluu nykyään myös mm. Kyrö.
Kuulin hiljattain aika roisin asian ko kunnan vuokraustoiminnasta ja ajattelin kysellä, onko muilla millaisia kokemuksia ko kunnan vuokra-asunnon hakemisesta ja sellaisen saamisesta?

2

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene kokeileen sitten sen tiedät

    • Anonyymi

      Käsittääkseni kunnan asuntosihteeri on vaihtunut, mutta en ole ihan varma.
      Viime vuoteen saakka ainakin oli aika karseata touhua välillä sen perusteella, mitä kuulin muutamalta eri taholta muutaman kerran.
      Eräältä tutulta ainakin peruttiin aika viime hetkillä jo käytännöllisesti katsoen varmaksi luvattu asunto. Ainoa hyvä juttu asiassa oli se, ettei ollut ehtinyt vielä irtisanoa aikaisempaa asuntoaan. Mikä oli ihan fiksu asia, oli ajatellut irtisanoa sen vasta sitten, kun uuteen asuntoon olisi tehty vuokrasopimus.
      Eräs toinen tuttava kertoi, että häneltä oli väkisin yritetty periä jo kertaalleen maksettu vesimaksu kunnan toimesta, eikä millään meinattu antaa periksi, vaikka hänellä oli kuitit ym todisteena, että hän on jo maksanut kaikki ajallaan, mitä pitikin.
      Ei nyt oltu kunnan toimesta mihinkään perintäfirmaan laitettu asiaa, mutta asuntosihteeri soitteli aika pitkänkin aikaa hänelle ja kinusi vesimaksuja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6137
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4436
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      133
      1550
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe