Mikä puolue lupaa panna sähköyhtiöt kuriin ja sähkön hinnan taas normaaliksi 4 s/kWh

Anonyymi-ap

Oletteko kyselleet tätä asiaa ja saaneet yhdeltäkään puolueelta kunnon vastauksia tähän?

Tämä on yksi vaalien tärkeimmistä kysymyksistä tavalliselle ihmiselle.

Sähkömarkkinalaki pitää laatia niin, että sähköyhtiöiden pitää myydä sähkö suoraan loppukäyttäjälle ja sitä ei saa myydä pörssin, eikä välittäjien kautta.
Laissa pitää normaali kilpailu sähköntuottajien kesken palauttaa. Terve markkinatalous perustuu kilpailuun, eikä ryöstöön!

Tämä nykyinen futturikauppa Oslon sähköpörssissä on täyttä ryöstöä, laillistettua ryöstöä, kun tiedämme, että halvimmillaan sähkön tuotantohinta on 1 s/kWh, minkä MOT ohjelma meille kertoi.

Kummallista on myös, että tuulisinna päivinä vesivoimayhtiö panee turbiinit kiinni tai tuottaa vain vähän sähköä. Eikö sitä kannattaisi tuottaa täydellä teholla ja myydä se ylimääräinen sähkö ulkomaille, kun nyt tarvetta on Saksassakin vaikka kuinka paljon?

Sähkölinjoista vastaava Fingrid ei ole ilmeisesti rakentanut tarpeeksi suurjännitesiirtojohtoja, joten joudutaan sen tähden tuotantoa rajoittamaan. Tämäkin on kummallista. Tottakai Suomi voisi olla suuri sähkön viejämaa, kunhan lailla turvataan ensin oman maan tarpeet kaikissa kulutushuipuissa. Täällä on runsaasti tilaa aurinkopaneeleille ja tuulivoimaloille; asumatonta korpea ja meren rannikkoa riittää loputtomiin. Fingrid toimii siis viennin estäjänä. Sielläkin pitäisi siis vaihtaa johtajia, jotka ymmärtäisivät asiat.

Suomen energiaministeri on heti erotettava virastaan ja samoin ministeriön ylin virkamies, joka ei suostu puuttumaan tilanteeseen.

Suomen hallitus on myös syyllinen siihen, että se vain rakentelee tukijärjestelmiä, joilla mahdollistetaan energiayhtiöiden yhä suurempi ryöstö ihmisiltä sähkölaskuilla.

15

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No juu tää alkaa olee aika hupaisaa kun minä vaihdan tuohon pörssiin niin hinnat nousee ja tuotteet mitä käytän nousee ja hinnat vain kaupoissa missä käyn 🤔 T: Viipurin mummo

    • Anonyymi

      Uuden hallituksen pitäisi siis ryhtyä ensitöikseen erottamaan kyvyttömiä virkamiehiä ja kyvyttömiä Fingridin johtajia, jotka ovat esteenä sähköyhtiöiden kuriin panemiseksi ja Suomesta sähkön tuottamisen vientimaan tekemisen.

      Paljon olisi nyt tehtävä, jotta tämäkin asia saataisiin hoidettua kuntoon. Sähkön ryöstöhinnat Euroopassa ovat suurelta osin syyllisiä myös tähän valtaisaan inflaatioon, joka nyt Euroopassa ja Suomessa jyllää. Sähkön hinta on kaikkien yritysten siirrettävä ruuan hintoihin pysyäkseen pystyssä.

      MOT ohjelman mukaan Suomessa on kerätty sähkölaskuilla 5 miljardia euroa ylimääräistä sähköyhtiöiden kukkaroihin. EU tasolla se tarkoittaa sata kertaista summaa, eli 500 miljardia euroa ylimääräistä sähkölaskuissa. Tuo summa on pois jostain muualta. Ostovoima on hiipunut ja se aiheuttaa taas työttömyys kierteen EU maissa ja siitä seuraa lama.

      Ellsi asioita nopeasti korjata, olemme lamassa ja suurissa, todella suurissa vaikeuksissa!

      • Anonyymi

        MOT valehteli rajusti tuotantokustannukset:

        TUULISÄHKÖ: Vain uusimmilla korkeilla tuuliturbiineilla 2-2½ snt/kWh
        AURINKOSÄHKÖ: Marginaalinen 0.4 %:n merkitys, en ole seurannut
        VESIVOIMA: Ikivanhat voi katsoa kuoletetuiksi. esim. 1 snt/kWh
        ATOMIVOIMA on kallista rakentaa, pääomakustannus esim. 8 snt/kWh


    • Anonyymi

      Kysy Suomen Kommunistien puolueelta, varmaan todennäköisin vaihtoehto

    • Anonyymi

      Miksi Euroopan ja Suomen sähköyhtiöt haluavat tuhota meidät?

      Kun ihminen ei kykene laskuaan maksamaan, häneltä katkaistaa sähköt?

      Moni joutuu lähtemään kodistaan kadulle, kun ei enää pysty maksamaan vuokraa, kun sähkö vie leijonan osan!

      Moni joutuu myymään kotinsa, kun rahat ei kertakaikkiaan riitä.

      Saavatko sähköyhtiöt Venäjältä korruptiorahaa, kun haluavat kalliilla sähköllä tuhota Euroopan maiden mahdollisuudet auttaa Ukrainaa sodassa?

      Miksi Euroopan sähköyhtiöt toimivat nyt Putinin hyväksi? MIKSI?

    • Anonyymi

      Pitäisi selvittää kuka vastusti sähkön hinnoittelujärjestelmän muutosta Suomen puolesta eu ssa . Asia on hyvin vakava. Aaltoyliopistolla oli hyvä malli uudistuksen pohjaksi . Joku tolkku pitäisi olla .

      • Anonyymi

        > Aaltoyliopistolla oli hyvä malli uudistuksen pohjaksi.

        Espanja ja Portugali nujersivat nykyisen hinnoittelujärjestelmän hulluuden:
        Kaasusähkölle hyväksytään 5 snt/kWh ja sen tuottajalle korvataan tappio.
        "Kallein määrää kaiken sähkön hinnan" -systeemi ei tällöin rankaise markkinoita.


    • Anonyymi

      Ei poliitikot päätä sähkön hintoja.
      Venäjällä Putin voi päättää, mutta et varmaankaan sitä ymmärrä ettei sivistyneessä ja vapaassa maailmassa.

    • Anonyymi

      MIKÄ PUOLUE SÄHKÖNHINNAN JÄRKEVÄLLE TASOLLE
      PERUSSUOMALAISET ON LUOTETTAVIN JA JÄKEVIN YLEENSÄ AJAMAAN SUOMALAISTEN ETUJA.
      SUOMALAISILLE KULUTTAJILLE TULEVASTA SÄHKÖSTÄHÄN TÄSSÄ ON KYSYMYS JA 0,04 €/KWH.
      SÄHKÖN SIIRTO MAKSAA.
      VERKOILLAN ON KEINOTELTU; PEKKA HAAVISTO ....CARUNAN MYI
      FORTUN ON KEINOTELLUT JA HÄVINNYT SAKSASSA JA VENÄJÄLLÄ.
      KEHITYSMAIHIN 1400 MILJOONAA VUOSITTAIN.
      ......
      SUOMESSA SÄHKÖVERKOT ROIKKUVAT ILMASSA, KUIN KEHITYSMAISSA.
      JATKUVIA SÄHKÖKATKOJA.
      RAHAA MAA-KAAPELONTIIN OLISI OLLUT, SE ON VAIN JÄRJESTELY KYSYMYS.
      PERUS ASIAT KUNTOON.
      NYT SE ON PELKKÄÄ RAHASTUSTA SÄHKÖN KULUTTAJILTA, PERUSMAKSUINA, ENERGIA HINTOINA, SIIRTOMAKSUINA JA VEROINA ALV.24% KAIKEN PÄÄLLE.

    • Anonyymi

      KULASSI HALLITUS ENNÄTYS MÄÄRÄT VEROJA, TOISTASATAA MILJARDIA.
      MITÄ KORKEAMMAT HINNAT, SITÄ ENEMPI VEROJA.
      TOTTAKAI TÄMÄN HALLITUKSEN ANSIONA ON PERSEAUKIISTEN VALTAVA MÄÄRÄ.

    • Anonyymi

      Mistä norjalaiset saisivat korkoa öljymiljardeilleen, ellei Hölmölästä?

    • Anonyymi

      EI tässä mitään sähkömarkinalakia tarvitse kumartaa.tarvitsee vain palata entisiin aikoihin .Niihin vanhoihin sähkösopimuksiin jolloin sähkön hinta oli 1s/kwh.
      Äänestä VKK-puoluetta,Mafia katoaa Suomesta.

    • Anonyymi

      Neljä (4) senttiä kilowattitunnilta ?
      Meri-Porin tuotantokustannus hiilellä on n. 20 snt/kWh
      Atomivoiman luokkaa 8 snt/kWh

      Halpeneeko sähkö jos atomivoimalat räjäytetään ?

    • Anonyymi

      Ongelman ydin on päästökauppa. Ilman sitä meillä olisi käytössä turvevoimalat ja sähkön hinta olisi alle 5 snt/kWh. Vihreän siirtymän voi tehdä normaalin kehityksen tahdissa, eikä tällaisella pakkohölmöilyllä. Maapallolla tullaan siirtymään 100% varmuudella uusiutuvaan energiaan seuraavan 200 vuoden aikana, jopa paljon aiemmin. Hiilidioksi ei vähenny EU:n keinoilla, vaan lisääntyy. Eikä siitä lopulta tule sellaista katastrofia, jolla Vihreät pelottelevat. Niin paljon hiilidioksidia ei lopulta löydy fossiilisista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7505
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      261
      4669
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4555
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3302
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2362
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe