Minua on jo vuosikausia häirinnyt ns. epärealistinen olo. Sitä on aika vaikeaa kuvailla, mutta se iskee lähes joka päivä muutaman minuutin ajaksi ja sitten taas katoaa.
Se tunne on kuin olisin jonkun sumun keskellä ja en jotenkin koe olevani edes olemassa. Se on tosi ahdistavaa ja ennenkaikkea pelottaa, että olenko tulossa hulluksi.
Olen ollut useita jaksoja elämässäni masentunut, mutta tuo olo tulee silloinkin, kun en koe olevani masentunut.
Pohdin usein elämäntarkoitusta ja kaikkea outoa, mitä elämässä voi tapahtua ja silloin tuo olo varsinkin voimistuu ja en tiedä olenko edes olemassa. Mutta joskus se iskee ihan tuosta vaan. Pelottaa tosiaan mitä tämä on.
Se tunne on kuin olisin jonkun sumun keskellä ja en jotenkin koe olevani edes olemassa. Se on tosi ahdistavaa ja ennenkaikkea pelottaa, että olenko tulossa hulluksi.
Olen ollut useita jaksoja elämässäni masentunut, mutta tuo olo tulee silloinkin, kun en koe olevani masentunut.
Pohdin usein elämäntarkoitusta ja kaikkea outoa, mitä elämässä voi tapahtua ja silloin tuo olo varsinkin voimistuu ja en tiedä olenko edes olemassa. Mutta joskus se iskee ihan tuosta vaan. Pelottaa tosiaan mitä tämä on.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaihtoehtoja on muutamia...
a) Olet skitsofreniaan taipuvainen
b) Olet itsehypnoosiin taipuvainen
c) Olet muuten vaan herkka ihminen
d) Olet liikaa yksiksesi
e) Tarkkailet liikaa itseasi
f) Olet todellakin masentunut
jne, jne...
Oletko yrittanyt puhua kenellekaan luotettavalle ystavalle/sukulaiselle asiasta?
Olen puhunut tunteesta tosi monelle läheiselle ja ei heistä kukaan osaa sanoa mikä mua vaivaa, eikä kukaan ole kokenut vastaavaa tunnetta.
Ja kyllä, olen herkkä ihminen, kyllä, tarkkailen paljon itseäni ja olen masentunut usein. Yksikseni en ole paljoa, olen sosiaalinen ihminen, vaikka olenkin kova jännittäjä ja kärsinyt aikoinaan paniikkihäiriön kaltaisista oireista(ei diagnoosia).
Mun veljellä on todettu skitsofreniaan viittaavia oireita ja koko suku täynnä "hulluja". Toivottavasti en sairastuisi kuitenkaan niin pahasti.
Jostain muistan kuulleeni että yleistyneeseen ahdistuneisuushäiriöön liittyy jonkinlaista epätodellista oloa ja joku siitä myös tuossa mainitsikin.
Tunnen olevani yksi ongelmakimppu... Elämä on nyt hyvin epämiellyttävää.
Kukapa meistä ei olisi hullu tai tulossa, mutta voisin veikata että kyseessä on eräänlainen alkava paniikki oireilu jossa saat paniikin liiasta epä realistisesta ajattelusta esimerkiksi jos pelkäät sairauksia tai tulevaisuutta.
ahdistuneisuushäiriö?
Ei tietenkään saisi tehdä amatööridiagnooseja, varsinkaan liittyen vakaviin mielenterveysongelmiin, esim. skitsofrenia. Itse arvelisin, että kuvaamasi oire voisi olla paniikkihäiriötä, mihin liittyy epätodelisuuden tunne. Myös ahdistuneisuus voi aiheuttaa ko tunteen. Jos asia vaivaa, mene ihmeessä lääkäriin. Tuskin sentään kyse on skitsofreniasta, johon liittyy harhoja yms..
Sinä kärsit varmaan vaivasta nimeltä depersonalisaatio.
Minulla on itsellänikin ajoittain ollut samantapaisia oireita.
Samankaltaisia kokemuksia on monilla ihmisillä.
Usein tällaiset tuntemukset liittyvät juuri ahdistuneisuuteen ja masennukseen.
Jos olet vielä herkkä ja pelokas ja tarkkailet itseäsi ja oloasi soppa on valmis.
Kohtaa tunteesi ja tervehdi sitä. Älä pelkää sitä sillä siinä ei ole mitään vaarallista. Et menetä kontrollia vaikka se siltä voi tuntua. Kohtaamalla saat tuntemukset vähenemään.
Voit myös jutella jonkun kanssa jos vaikka lääkkeistä olisi apua...
älä lannistu vaan hae apua.