Liian paljon ihmisiä joille palkka verovaroista ja velasta

Anonyymi-ap

Valtion velan määrä ja Suomen elämisen kalleus, kapea ja huono teollisuus johtuu siitä että maassamme on liikaa " työpaikkoja" joiden ihmiset saa tililleen rahat valtion, kuntien, kaupunkien maksamina.

Hyvin olematon määrä tuosta rahasta tulee ulkomailta muiden kansojen taskuista.!

Suurin osa kerätään Suomessa veroissa ja ottamalla velkaa valtiolle eli kaikille suomalaisille.

Ajatelkaa yksi ihminen kerää palkkana tililleen vaikkapa 2000eur, 3000eur, 5000eur, 8000eur, tai enemmän. Valtio maksaa jopa satojatuhansia vuodessa, valtion laitoksien, yhtiöiden "johtajille" joilla on negatiivinen hyöty, postin johtajat esimerkki. Ja monen muun laitoksen.

1000 000eur rahaa tililleen palkoista, 10-20v aikana.

Henkilöt joiden tilillä olevat eurot tulleet valtiolta, kunnilta, kaupungeilta sitten siirtävät niitä ulkomaille ostaessa tuotteita ja palveluita joiden omistus ja tuotanto ulkomailla. Sieltä tulee lisää haittaa Suomalaisille. Lisää edelleen velkaa ja köyhyttää taloutta ja kilpailukykyä kun rahaa valuu pois. Ja se raha on otettu muiden suomalaisten taskuista ja velasta.


Ei ole ikinä vähennetty ja järkeistetty tätä ja vähennetty vero ja velka varoin rahoitettavia työpaikkoja.



Tämä kiristää ja huonontaa mahdollisuuksia että Suomeen syntyy bisnestä, toimintaa, teollisuutta laajasti jotka tuo euroja ulkomaisten kansojen taskuista Suomeen.

1

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        50
        1577
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        62
        1532
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        10
        1108
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        60
        911
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        884
      6. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        765
      7. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        86
        620
      8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        617
      9. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        32
        597
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        556
      Aihe