Asunnot menee mummolta mummolle

Anonyymi-ap

Ihan toivotonta tämä Haso-asunnon saaminen. Muutama päivä sitten kävin taas yhtä asuntoa katsomassa. Esittelijänä vanhus ja itseni lisäksi paikalle saapuu kaksi muuta katsojaa, jotka molemmat helposti yli 60+ vuotiaita. Teki mieli vain lähteä pois samantien. Onko täällä ketään, joka onnistunut saamaan Haso-asunnon kolmekymppisenä tai alle? Ensi vuonna uudistuu ja sitten jonottaminen alkaa taas alusta. Kyllä on toivotonta.

17

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nythän se sitten uudistuksen jälkeen on valtavan helppoa. Kun ei ole niitä kymmeniä vuosia vanhoja jonotusnumeroita hautoneita viemässä asuntoja.

      Vähän huono puoli on, että asuntojen hakijoiden määrä taitaa nyt moninkertaistua. Kun voi hakea ihan mistä päin Suomea kuka tahansa.

      Mutta pääasia, että kaikki ovat samalla viivalla. Vaikka sillä viivalla onkin ihan vähän vain tungosta.

    • Anonyymi

      Voi sen aiempi asukas olla jopa joku kuollut kotiinsa jotta jos haluaa täysin freesin pitää hakea rakenteilla olevista, ettei tarvitse nyrpistellä vanhan vuoksi.

    • Anonyymi

      ATTENTION! Huom. palstan ns. aso-trolli mummon nimissä on lähetetty asiattomia ja vääristeltyjä mielikuvituksellisia viestejä ja kommentteja täydellisen ala-arvoisia ja asia aiheiden vierestä!

      Varokaa siis sitä, ja älkää noteeratko juttuja jotka eivät aso-asumisen foorumille kuuluu!
      Aito aso-mummo se alkuperäinen ja oikea puhuu aina asiaa ja puolustaa asiaa ( H -aso) kun aihetta on, muuten ei!

    • Anonyymi

      Sori, en ymmärrä. Aloitus vaikuttaa ihan asialliselta.

      • Anonyymi

        Kyseessä on palstatrollin kirjoittelu joka on jatkunut jo vuosia, tuossa on ykse esimerkki trollin mummotraumoista
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15143642/haso-paljon-puhetta-valttakaa ja huomaa, että viestiketjusta on poistettu pahimmat viestit (13kpl)

        Aina kun viestissä lukee jotain mummoista tai asomummoista niin kannattaa suhtautua varauksella tekstiin sillä se on takuuvarmasta hämeentienSimon trollausta.


      • Anonyymi

        Tosiaan, olen ilmoittanut ylläpidolle että poistaisivat ikääntyneitä halveeraavan.


    • Anonyymi

      En ole alle 30v mutta hain aso-numeron 37v:nä ja sain sillä numerolla mieleiseni Hason vuoden kuluttua. Otin ensimmäisen jota tarjottiin ja sitä oli tarjottu samalla kierroksella 199 muulle henkilölle joilla kaikilla oli minua parempi numero. Ihan tuuripeliä on nykyäänkin, ei kannata menettää toivoa. Usko pois, moni niistä jotka ovat sinua edellä jonossa, ei pysty ottamaan lainaa tai ei ehkä edes halua siihen kaupunginosaan johon on heittämällä hakemuksen tehnyt. Toki jos vain kantakaupunki tai muut hienostoalueet kelpaa, kannattaa laittaa muutama satanen lisää vastikkeeseen ja hakea suosiolla muilta firmoilta.

    • Anonyymi

      Onko oikein aso- ( haso) ym. asunnot ovat rääväsuisten kaikkien yli kävelevien ja aina oikeassa olevien mummohenkilöiden ( tai munallisten mummojen) loppusijoituspaikkoja, jos ns. kotona asuminen on ainoa keino hoitaa nämä ilman massahoitopaikkoja loppuun!?
      Vanhukset ovat yleensä ok, mutta varjele ityees näiltä joka aso- kiinteistön omista tietotoimistoilta joissa päivystys on yötä päivää! Nämä tietää kaiken ennen kuin mitään on tapahtut, ja vihaiset mummot elää saatanan pitkään vihoissaan "asoissa"!
      Angry moms!
      🤪🤯🤮

      • Anonyymi

        Älytöntä yleistystä ikä- ihmisistä. Tuskn ne mummot olevat vihaisia ilman syytä. Jos mellastat, ryypisjelet, metelöit, huudatat radiota, pidät karaoke- iltoja ja bileiltoja
        ja örvellät joka ainoa viikonlopu ja vielä viikollakin, kuset rappuun, kakarasi huutavat jaheittävät tavaroita seiniin ja koirasi haukkuvat joka ainoa päivä tuntikausia, myyt kannabista jne.on syytä mummoilla ollakin vihaisia.
        Aikaharva notmi ihminen valittaa täysin turhasta, mutta toki nekin valitukset menevät kiukkuisten mummojen piikkiin.


      • Anonyymi

        "Sori, en ymmärrä. Aloitus vaikuttaa ihan asialliselta."
        Aloitus olikin asiallinen, mutta sitten alkoi taas se Simon trollishow, kuten tuostakin yo. tekstistä voi havaita.

        Voimia HASO-Hämeentien asukkaille. On teillä varsinainen naapuri siellä.


    • Anonyymi

      Mielummin mummo, kuin nuori mies. Asun talossa, jonka asuijamisto kuin jossain armeijan kasarmissa.

      • Anonyymi

        Mumot osaavat olla hiljaa ja eivät mesoa joka viikonloppu. Mielummin kiltti ja hiljainen mumo naapurina kuin joku örveltäjä.


    • Anonyymi

      Juuri näin. Jäänyt tuo koronajuoppoputki monella päälle. Ei löydetä enää yöelämään. Tuijotellaan tuttuja seiniä.

    • Anonyymi

      Huomatkaa sarkasmi ja sen ero aso-mummojen ja tavallisten vanhusten välillä jota edellä aso-aiheen yläpuolella yhä vuosia ylläpiyää tämä provoileva piikin lihassaan tunteva ikivihainen "aso-mummo" joka katkeruudessaan aso-asukkaita kohtaan näkee varmaan piruja ja simoja joka nurkassa!
      Jokohan sekin skitso viimein alkaa elää elämäänsä ennen kuin lopullinen lähtö koittaa!?

      • Anonyymi

        "Aina kun viestissä lukee jotain mummoista tai asomummoista niin kannattaa suhtautua varauksella tekstiin sillä se on takuuvarmasta hämeentienSimon trollausta."
        MTT


    • Anonyymi

      Mummot ja niiden käytös puhuttaa muuallakin s24-foorumeilla!
      Asiaa ei voi yleistää mutta jotain on muuttumassa mummojen yms. ikääntyvien käytöksessä!
      Ei yksistään aso-asumisessaan tunnettu ( palsran)"rähinä" joka jaksaa ulostaa vuositolkulla jatkaen samaa oksennustaan! Ja jolla huolena ja silmätikkuna naapureiden jopa kaikkien aso-asukkaiden ( Haso) elämä ja kaikki mahdollinen mikä milloinkin näitä olentoja pännii!
      Luulisi ikä ym. tekis armoa tälle ym. mutta ei!?
      Lukekaa linkin s24 teksti mielipiteet!
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/1349522/monityydyttamattomat-mummot _
      🐷🐽

      • Anonyymi

        "Aina kun viestissä lukee jotain mummoista tai asomummoista niin kannattaa suhtautua varauksella tekstiin sillä se on takuuvarmasta hämeentienSimon trollausta."
        MTT

        Voimia Hämeentien HASOn asukkaille, on teillä varsinainen naapuri siellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45582
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      89
      8606
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2525
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2334
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      45
      2154
    Aihe