Toiminimi tuli laitettua viime vuonna, mikä tarkoittaa tietenkin veroilmoitusten tekemistä ensimäistä kertaa.
Tiedossa on, että elintoimiharjoittajan ilmoitus 5 kuuluu tehdä ja on tehty, mutta mitenkäs tuo henkilökohtainen, esitäytetty veroilmoitus? Missään ei kerrota, pitääkö toiminimen tulot korjata myös siihen (tällä hetkellä näyttää vain aikaisemmin 2022 saadut työttömyystuet), vai riittääkö lomakkeen 5 lähetys? Verojen sivuillakin sanotaan vain "muista myös esitäytetty veroilmoitus", mikä ei kerro kuuluuko tulot siihen laittaa vai ei. Sama kaikilla neuvontasivuilla mistä olen yrittänyt tietoa etsiä.
Toiminimi ja esitäytetty veroilmoitus
Anonyymi-ap
2
477
Vastaukset
- Anonyymi
Vain jos sinulla on siihen esitäytettyyn veroilmoitukseen lisättävää tai korjattavaa. Toiminimen tuloja ei siinä tarvitse ilmoittaa.
- Anonyymi
Ok. Olin tuon lukenut, ja siksi ajattelin, että toiminimen tulot olisivat juuri jotain siihen "korjattavaa tai lisättävää", kun ne eivät olleet esitäytetyssä veroilmoituksessa. Ilmoituksessa oli vain listattu viime vuoden työmarkkinatuki, ja suuri veronpalautus koska olin maksanut ennakkoja toiminimen arvoitujen tulojen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3178827Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat825402Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3094856SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703370Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32822Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42182Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal472112Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72098- 1132066
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401963