Pääministeri Matti Vanhasen on käytettävä arvovaltaansa ja pantava paperiteollisuuden työnantajat kuriin. On aivan käsittämätöntä, että työnantajat pysäyttivät Suomen paperikoneet vähintään kuukaudeksi. Tällainen uhittelu ei ole mistään kotoisin ja tämä meno uhkaa koko Suomen talouskasvua.
Toivon Vanhaselta tiukkaa kannanottoa jo tällä viikolla.
Luulisi Vanhasella olevan kiinostustakin, sillä Metsäteollisuus ry:n työsulun myötä Vanhasen hallituksen tavoite sadantuhannen uuden työpaikan luomisesta karkaa saavuttamattomiin.
Vanhasen pantava työnantaja kuriin!
3
237
Vastaukset 3
- junkkari
Entäs kuka laittaa perseensä leveäksi istuneet hyväpalkkaiset a-ryhmäläiset?? Pitäähän sitä tietenkin pillistä puristaa kun ollaan avainasemassa mutta kohtuus pitäisi olla kaikessa ahneudessa.
Paperiliitto olisi ollut valmis menemään mukaan TUPO-ratkaisuun ja olisi hyväksynyt sen saman linjan kuin muutkin liitot.
Se oli nimenomaan työnantaja, joka riitaa haastoi.
Kannattaa lukea viime viikon Talouselämä-lehti. Siinä on mielenkiintoista taustatietoa paperialan tilanteesta.
Kaikki ei välttämättä ole sitä miltä julkisuudessa näyttää. Entäpä jos työnantaja on jo joka tapauksessa päättänyt sulkea useita paperikoneita ja nyt Paperiliitosta tehdään vain syntipukki tuleville tapahtumille? Toinen mielenkiintoinen skenaario oli, että työnantajapuolella valtaa käyttää tosiasiassa vain Stora-Enso. Muissa yrityksissä johto on uutta ja kokematonta. Entäpä jos Stora-Enso tällä lakkoilulla haluaa kaataa hankalan kilpailijan, joksi lehdessä mainittiin m-real?
Who knows? May be Arto Tähtinen...
- nuoriM
tuskin syntyy jos hallitus rupeaa rähisemään pääomaa vastaan. Vai olenko väärässä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 110695
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?64536- 39526
Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26473Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha73472Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät40465- 152424
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett40408Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6394- 20371