PISTE! Uuno seis!

Anonyymi-ap

Mauri Sariola on yksi Suomen parhaista kirjailijoista, Hän toimi kauan sitten Pudasjärven Pisteen koululla opettajana ilman varsinaisia valtuuksia. Muistaako kukaan enää hänen oloaan paikkakunnalla?
Silloin ei ollut puhelimia. Kun Mauri tarvitsi kyytiä hän vei maantien varteen lakaatin: "Uuno seis"! Silloin taksimies tiesi poiketa koululle. Hienoa paikallishistoriaa! Onko Pudasjärvellä tästä asiasta tietoa?

4

622

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lakitieteen ylioppilas Mauri Sariola väänsi omasta nimestään Simo-Auli Arran, jolla nimellä hän haki opettajaksi Pudasjärvelle 1950-luvulla. Arra valittiin ja Sariolasta tuli vähäksi aikaa pidetty kyläkoulun opettaja. Valeopettaja Sariola kuitenkin paljastui ja hän sai kaksi kuukautta ehdollista vankeutta asiakirjaväärennöksestä.
      Lähteenä Wikipedia

    • Anonyymi

      Kalskahtaa korkealle oppiarvolle tuo lakitieteen ylioppilas. Hän ie ole ollut lopulta muuta, kuin pelkkä ylioppilas. Lakitieteen opinnot ovat jääneet ns. vaiheeseen. Mutta kaikki kunnia itse Sariolalle. Nykypäivänä tuolla tittelillä ei pääse edes siivoojaksi, eikä lähihoitajaksi. Tänään yo-opiskelijat, päästyään OSAO:n oppiin, voisivat tiettelinylpeydessään käyttää vastaavasti titteleitä puhtaanapidon-, tai lähihoidon ylioppilas.
      Katselin vanhaa valokuvaa, jossa maanmittauslaitoksen kolmiomittausryhmä oli kuvattu maalaistorpan edessä ennen maastoon lähtöä. Porukan vetäjä oli pukeutunut keväiseen maastotyöpäivään ylioppilaspuvussa ja lakissa. Muut sentään olivat ajan mukaisesti maastotamineissa, kirveet ja kassarat kourissaan.

    • Anonyymi

      Mie oon luvaton farmaseutti.

    • Anonyymi

      Kyllähän se jokijärven kirjailija Kalle on parempi ..... no on se

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      340
      2705
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      176
      2035
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      34
      1722
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1547
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1075
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      269
      912
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      786
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      683
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      565
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe