Petteri Orpo

Anonyymi-ap

Törkeä tuo Petteri Orpo on, ei muuta voi sanoa!! Tullut tänne rikkaiden asioilla ja tavalliset palkansaajat jätetään syömän korppujaan, että nam nam…
Kuinka kehtaa puolustaa osinkojaan, joita saadaan edelleen verovapaasti huom! Ei kaikkien ulottuvilla. Leikkaisi heti avustuksista, mitä kyllä tosi moni saa esim. Lapsiperheet (asumistuki) etc. Ei pidä oikeudessa sanon minä.
Miksi ihmeessä tulee taas määräilemään tuohon ja sekoittamaan pakkaa joka saatiin kauniiseen järjestykseen neljän vuoden aikana. Eihän rikkaita tai heidän ” rakkaita” voi kiinnostaa sote tai mikään muukaan uudistus vaan rahastus. Tosin demokratia ei voi toimiakaan näin kovin pitkään… kohta se taas nähdään että sota tuo rahaa valtion kassaan.

39

1451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomus on rikkaiden asialla. Tuollahan tuo Kai Mykkänen istuu Tv haastattelussa ja pitää kampoi veroreikien tukkimiselle perutellen että hädin tuskin saadaan miljardi säätöjä tuota kautta. On miehellä puheet kun ei ois alaleukaa ollenkaan MILJARDI, ei tunnu missään juu....

      • Anonyymi

        Valtion hallinnon tehtävä ei ole kasvattaa rikkaiden vaurautta ,vaan hoitaa valtiontaloutta kansakunnan näkökulmasta .


      • Anonyymi

        Kuka keksii keinon että orpo ei pääsisi ikään enää eduskuntaan. Ei osaa ajatella järkevästi ajattelee vaan rikkaita luuleeko saavansa rikkaudet mukaan hautaan ja luuleeko olevansa onnellinen en usko. Taitaa loppua minun äänestys kun ei ole luottaminen politiikkaan. Sipilä sanoi yhden viisaan lauseen politiikkaan kuuluu valehtelu. Kyllä kautta aikojen on ollut paska väkeä eduskunnassa nyt taitaa riittää minulle. Jospa moni jättää äänestämättä tulevaisuudessa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valtion hallinnon tehtävä ei ole kasvattaa rikkaiden vaurautta ,vaan hoitaa valtiontaloutta kansakunnan näkökulmasta .

        📍📍📍📍📍📍📍📍📍📍
        Älkää täällä valittako kaikesta

        Nauttikaa kokoomuspolitiikasta
        Kun ootte heitä äänestäneet

        Ja kiittäkää mtv 3 n pissiksiä kun ovat teitä auttaneet äänestämään urpoja

        Kokoomuslainen termospullo duunari ei ole miljonääri


        Äänestä SDP


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        📍📍📍📍📍📍📍📍📍📍
        Älkää täällä valittako kaikesta

        Nauttikaa kokoomuspolitiikasta
        Kun ootte heitä äänestäneet

        Ja kiittäkää mtv 3 n pissiksiä kun ovat teitä auttaneet äänestämään urpoja

        Kokoomuslainen termospullo duunari ei ole miljonääri


        Äänestä SDP

        Kokoomus on puolue, joka elää toinen jalka veroparatiiseissa ja toinen hyödyntää verovaroin rakennettua Suomi-infraa. Isänmaallisena itseään mainostava sakki Kataisen johdolla antoi ulkomaisille rahastoille vapauden ryöstää suomalaisia omalla maaperällämme elintärkeän sähköverkon myymisellä. Nämä maanpetturit olisivat jo myyneet vesilaitoksetkin, jos vain kukaan ei olisi huomannut tätäkin rosvousta.
        Suomalaisten terveyskään ei näille rosvoille ole missään arvossa, nyt pyrkivät romuttamaan suomalaisen terveydenhuollon kansainvälisiä veronkiertojättejä suosimalla. Nykyhallitus toimii kuten trumpistit villissä lännessä, tuhotaan kaikki ja jaetaan kaikki jäljelle jäänyt sitten meidän kesken uudelleen.
        Suomea myyvät roistot kiinni ja loppu tälle tuhoamiselle.Tämä hallitus on aivan pihalla ja rahan käyttö sen mukaista, velkaa tehdään kyljet vääränä.
        Orpon puheet "velka laivan" käännöstä oli hatusta vedetty "kun en muutakaan keksinyt sanoa". Purra heiluu saksiensa kanssa ja kerää senttejä vähävaraisilta kun miljoonia olisi tarjolla varakkailta ja kapitalisteilta.
        Kapitalistit pitää velvoittaa työllistämään meitä suomalaisia, eikä mennä "huonojen aikojen" selän taakse. Kyllä kapitalistikin voisi näihin talkoisiin osallistua.
        Työntekijöiden oikeuksia on leikattu ja nekin rahat työnnetään kapitalistien liiveihin.
        Tämä hallitus on ainoastaan rikkaiden asioiden hoitaja.
        Joten lakot saa jatkua ja yleislakkoa kehiin jos suunta ei muutu.🎪💯🎪💯🎪⚽📢🏀
        Nykytilanne on vain sellainen, että yritykset saavat tukien muodossa rahaa ettei tarvitse työllistää ketään. Niinkuin viimeviikolla Orpo sanoi, että työttömyys tekee ihmisestä nöyrän, viittaa siihen, että tämä lama on tarkoituksella tehty ja sitä pidetään tarkoituksella yllä.🎩🎩🎩🎩🎩
        Onko Suomessa kohta enää eläkkeitä, kouluja, päiväkoteja ja työpaikkoja? 13 muutosta, joihin sinun on syytä varautua jo nyt

        Kolme huippuasiantuntijaa arvioi, millaisessa Suomessa elämme vuonna 2050. Heidän visioitaan yhdistää yksi asia, joka voi olla koko yhteiskunnan tulevaisuuden kannalta elämän ja kuoleman kysymys.


    • Anonyymi

      Elämäsi tärkein kysymys?

      Eikö ensimmäinen ja tärkein asia olisi tietää totuus ikuisuudesta! – Mitä Sinulle tapahtuu kuoleman jälkeen? Mihin silloin menet? On kaksi mahdollisuutta: Tuonela ja Paratiisi. Molemmat ovat väliaikaisia paikkoja, joissa odotetaan ikuisuutta:
      1. Uskoon tulleet pääsevät Paratiisiin, jossa odotetaan Jeesuksen takaisin tuloa. Paratiisi on onnen ja autuuden paikka, lopullisen Taivaan kodin esikartano.
      2. Jumalan armon hylänneet siirtyvät kuolemansa hetkellä Tuonelaan, jossa odottavat lopullista tuomiotaan. Se on kauhujen paikka, kadotuksen eli helvetin esikartano.

      Jeesus on sovittanut syntitilasi Goltatan ristillä. Hänen sijaiskärsimyksensä ja verensä kautta voit saada syntisi anteeksi. ”Jeesus sanoi hänelle: ”Minä olen ylösnousemus ja elämä; joka uskoo minuun, se elää, vaikka olisi kuollut.” Joh. 11:25

      Jos sanomme ettemme ole tehneet syntiä, totuus ei ole meissä.

      Matteus 5:27-28 "Te olette kuulleet sanotuksi: 'Älä tee huorin'. Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa."

      JEESUS RAKASTAA SINUA

      ”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainutsyntyisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.” Joh. 3:16

      ”Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäviensä puolesta.” Joh. 15:13

      Katso lisää:

      https://tinyurl.com/3jefk382

    • Anonyymi

      Älä puhu paskaa!

      • Anonyymi

        Urpo Leppänen oli aikoinaan Urpo, mutta Tämä orpo on todellinen Urpo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Urpo Leppänen oli aikoinaan Urpo, mutta Tämä orpo on todellinen Urpo.

        Orpon hallitus tekee pienituloisen elämästä helvettiä. Ei hänellä ole mitään käsitystä tavallisen suomalaisen elämästä. Kokoomus on puolue joka saa nautintoa kun vähäosaisten elämää kurjistetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Orpon hallitus tekee pienituloisen elämästä helvettiä. Ei hänellä ole mitään käsitystä tavallisen suomalaisen elämästä. Kokoomus on puolue joka saa nautintoa kun vähäosaisten elämää kurjistetaan.

        taloudellista väkivältaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Orpon hallitus tekee pienituloisen elämästä helvettiä. Ei hänellä ole mitään käsitystä tavallisen suomalaisen elämästä. Kokoomus on puolue joka saa nautintoa kun vähäosaisten elämää kurjistetaan.

        orpo on ek häkämiehen perseen nuolija, joka saa suojatyöpaikan hallitus keikan jälkeen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Urpo Leppänen oli aikoinaan Urpo, mutta Tämä orpo on todellinen Urpo.

        urpolla oli sentään selkäranka ,mutta orpolla ei ole


    • Anonyymi

      Orpo lupailee ivahymy huulillaan vanhuksille kissanpäiviä, hoidetaan hyvin syötetään, ja juotetaann jne. Mitä varten? Me vanhat olemme jo osamme saaneet. Auttakaa nälkäisiä puutteessa eläviä lapsiperheitä. Me vanhat autamme lastenlapsiamme useammalla satasella kuukaudessa . Rahat heille käteen ei tilille.

    • Anonyymi

      UrpoPetteri enemmän kuin surkea pääministerkandidaatti.
      Ulosanti suomeksikin hävettävän yksinkertaista ja poliittinen osaamattomuus oikein loistaa.
      Urpouttaan yrittää peittää ylimielisyydellä, joten tyhmyys täydellistä.

      • Anonyymi

        Tuosta jos tulee pääministeri, niin se hallitus tulee olemaan katastrofi.


    • Anonyymi

      Petreri luulee näyttävänsä fiksummalta ivallinen hymy naamalla, mutta kaikkihan sen näkee, että pikkumies peittelee poliittista kykenemättömyyttään

    • Anonyymi

      Jos taloutta on tarkoitus elvyttää se ei tapahdu ohjaamalla varain kertymät harvojen taskuihin. Sillä on päinvastainen vaikutus kulutukseen joka tukee taloutta ylläpitäen pitäen kulutusta yllä, joka pitää talouden ja yritykset pystyssä.

      Työn luominen on myös yksi tapa elvyttää taloutta, siinä suhteessa päätöksenteolla voidaan avittaa asioita mm. verotuksen kautta tms harkinnan varaisten toimien kautta, kuten esim lisäämällä valtiollisia ylläpito töitä edistämällä työllisyyttä, joka lisää kulutusta kun ihmisillä on mitä kuluttaa ja toisaalta saadaan myös työn kautta tuolloin vastinetta valtin menoille toisin kuin työttömyys menojen kautta.

      Valtiollisten varojen ohjaaminen rikkaimman kansan osan taskuun on lähinnä taloutta seisauttava toimi aivan kuten työn halpuuttaminen siten että sen tuotolla ei kykene kattamaan normi elämis /asumis kulujaan

    • Anonyymi

      Kyllä oli takkuilevaa puhetta uudella pääministeriltä . Näyti enemmän eksyneeltä pikkupojalta kuin sellaiselta mieheltä joka hoitaa kaikkien suomalaisten asioita. Marinin puhe hakkasi orpon kuusi nolla.

    • Anonyymi

      On meillä hallitus voi hyvänen aika. ei mennyt motaakaan päivää kun on maine menetetty maailmalla ulkomaiset lehdet kirjoittele kuinka suomessa hallitus on natsia ihannoiva . Päämisteri on varsinainen pelle joka laittaa pään pensaaseen niin kuin jänis aina kun tulee jonkinlaisia haasteita ei ole kuullutkaan Mitään ei ole huomannut . Oikeen varsinainen puku pelle, . Nyt olisi korkea aika tehdä ainoa järkevä teko ja kaataa tämä hallitus enenkun saadaan enemmän vahinkoa aiksiseksi. Jos sen tekee heti niin päästään vähemmillä vahingoilla.

      • Anonyymi

        Velka ja valtiontaloden kuntoon saattaminen on kannatettavia asioita. Kokonaan toinen asia on kuka toimeen ryhtyy. Näyttää siltä että Orpo ja Purra eivät siihen kykene. Toinen näyttää "tumpelolta" ja toinen on edellleen"rasismikirjoitusten vanki"!


    • Anonyymi

      MYKKÄNEN KOKOOMUKSEN TSOMBIE KAKSOIS KANSALAINEN SIINÄ VASTA POLIITTINEN LUIKKU.

    • Anonyymi

      Onko Orpo Tiitisen listan julkaisun esteenä

    • Anonyymi

      ONKO PETTERI ORPO JOKU SKETSIHAHMO....SOPISI PUTOUKSEEN SEN VERRAN PASKA PÄÄMINISTERI EIKÄ OIKEN OLE ONNISTUNUT PERSUJEN KANSSA

    • Anonyymi

      Petteri Orpo on ns. "Selenskin valitsemalla tiellä" köyhät kyykkyyn. Keneltä me joudumme pyytämään apua ? Venäjä ei taida kiireidensä vuoksi joutaa. Orpon/KOK politiikka on hyökännyt tavallisia suomalaisia vastaan. Todella henkistä väkivaltaa. Orpon tulisi pukeutua vihreänharmaaseen t-paitaan.

    • Anonyymi

      mitään sanomaton mies tuo orpo vai sanoisinko poika

    • Anonyymi

      Orpo verorahoilla elävä loinen pahimmasta päästä ja oman edun tavoittelija turpaan

    • Anonyymi

      Mistä sinä näitä satuja oikein keksit?
      Viime hallituskaudella 2019-2023 suomalaisten ostovoima laski yli 30%!!!
      Suljettiin voimaloita ja itseaiheutettiin energiakriisi!!!
      Nousukaudella otettiin velkaa yli 40 000 000 000€!!!!
      Ajettiin alas sosiaali- ja terveystoimi pieniltä paikkakunnilta Susi-Soten avulla!!!

      Sitten Orpon aikaan
      Ekaa kertaa sitten 2019, duunareiden ostovoima NOUSI
      Inflaatio LASKI maassamme EU:n kovimmasta EU:n pienimmäksi jne......

    • Anonyymi

      GÖBBEL MÄÄKII MEGAFONIIN.

      LAUMA VILLIINTYY.

      VAADIMME GOLD CARD by KELA.

      HAHHAHHAHHAAAA.

      JA POOOOIS.

    • Anonyymi

      Orpo on puhunut sisällissodasta siitä asti kun pääsi ensinmäisen kerran ministeriksi.

    • Anonyymi

      Sdp on syöpä.

    • Anonyymi

      Sdp on syöpä.

    • Anonyymi

      Suuripalkkaiset lakkojen lietsojat vain myhäilee massut pulleina. Kun ihmisillä olis töitä niin ei anneta niiden tehdä töitä. Ei ihme, että kaikkia kiukuttaa. Ei mikään muu kuin se, että kielletään tekemästä töitä!

    • Anonyymi

      ajatelkaas jos orpo ja berner johtaisi suomea tää olis nurin jo ,nyt ollaan vasta menossa kun petteri häärää yksin

    • Anonyymi

      orpo kun joskun haudataan niin minä käyn kyllä kusella sillä haudalla

      • Anonyymi

        Telo 6v.


      • Anonyymi

        Minullakin omia lapsia ,niin ymmärrän täysin.Mitä tuhoa Orpon hallitus tekee,nimen omaan nuorille,mikä on Suomen tulevaisuus.Seuraavaksi tulee suojeluskunta,ja tämä koostuu rikkaista,ja tappaa köyhiä.Googlatkaa suojeluskunta,tähän ollaan menossa.Herätkää Suomen kansa.


      • Anonyymi

        Nythän on tulossa kunnallisvaalit ensi vuoden alusta .Saa nähdä antaako kansalaiset hallituspuolueille tukensa näille uudistuksille joilla ajetaan Suomea alas. Jos sama peli jatkuu kuin ennen nähdään taas kuinka pulistaan kun terveyden huolto häviää ja kun tulee päivä jolloin katsotaan mitä mieltä kansa on ,annetaan toimille tuki äänestämällä niitä puolueita, jotka vievät toimia eteenpäin. On tämä vain sellainen pölhölä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tyypillistä kokoomuslaita politiikkaa .Meille kaikki muut ei tartte mitään, tulkoon toimeen kuten parhaaksi näkevät.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe