Ei täällä ole kateutta sen enempää kuin muuallakaan eikä kukaan kadehdi yrittäjiä. Yrittäjäthän ne laittaa rahan liikkumaan ja siitä tulee hyvää koko yhteisölle verorahoina. Erästä ex-liikkeenpitäjää on kyllä täälläkin ihan syyttä ja asiattomasti kommentoitu, mutta siinäkään tuskin on kysymys kateudesta. Saattaa siinäkin olla enemmän ihan muuta kaunaa tai pahaa oloa takana. Turha on kenenkään yrittäjän syyllistää paikallisia ihmisiä ja kuntalaisia siitä, jos oma bisnes ei jostakin syystä suju. Kannattaisi ehkä katsoa peiliin ennen kuin alkaa asiakkaita syyttelemään kateudesta.
Kiuruvetinen kateusmyytti
3
98
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää sitä kadehtiakin, jos paikallinen yritys saa samasta tuotteesta/ palvelusta reilusti enemmän kuin naapuri. Ilkeyttään siinä kannamme rahamme Iisalmeen. Joku voisi epäillä, ettei paikallinen supistuva markkina tarjoa toimeentuloa kaikille yrittäjille. Ainakin yksi jo edesmennyt yritys hinnoitteli palvelunsa niin korkealle, etten pitkällä tikullakaan kantanut rahaa siihen liikkeeseen.
- Anonyymi
Ei kierovedellä ole kateellisia yhtään enempää kuin muuallakaan eikä mitään muutakaan hyvää jos ei huonoakaan. Testosteroniakin on ihan yhtä paljon tai vähän kuin verrokkikunnissa. Kannattaa suhtautua huumorilla näihin höpinäpuheisiin.
- Anonyymi
Enimmäkseen naaraavat ja jotkut nuoloo...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1157506
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t384348törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373842Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4012014Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi721559- 321477
- 351468
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1841173Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121128Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121053