1939-uho kääntyi 1944-peloksi - meillä Suomessa!

Anonyymi-ap

Ehkä Ukrainan osalta*, joutuihan se Venäjän hyökkäyksen kohteeksi -

.. mutta meille vuosi 1939 ei sovi minkään asiayhteyden, keinotekoisenkaan rinnasteeksi -ei edes innokkaimpien natouskovaisten pyrkyyn lännen sotakoneeseen - Natoon, jonne ollaan menossa kysymättä kansakunnaltamme sen todellista tahtoa! -

.. tarkoitushakuisia internet-paneeleja ei voida pitää luotettavina, vain valtion itsensä järjestämä kansanäänestys Natosta voisi tuoda uskottavan näkökulman.
.
|* Helsingin Sanomat: ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009210258.html -, otsikoituna näin: "Edessä on sotatalvi, ja Mannerheimin päiväkäskyä on luettu Ukrainassakin"
-HS-toimittajana Heikki Aittokoski.


Meille tämä elettävä vaihe nyt vuonna 2022 on pikemminkin kevät 1941 -uhoineen,

.. jolloin Suomi ja erityisesti sen poliittinen johto päättivät hakea revanssia Neuvostoliitosta yhdessä diktaattori Adolf Hitlerin johtaman Saksan kolmannen valtakunnan kanssa - tunnetuin seurauksin osallistuimme Saksan operaatio Barbarossaan - hyökkäyksenä Josif Stalinin Neuvostoliittoon.



Tuntuu tietysti upealta ottaa vuosiluvuksi tuo 1939,

.. jolloin osaltansa neuvottelutaidottomuutemme |1 vuoksi jouduimme hyökkäyksen kohteeksi, jota yritettiin jopa Mainilan-laukausten jälkeen välittömästi nootilla Suomesta rauhoittaa |2 .. ei onnistunut, noottia ei haluttukaan lähettää!

Ukraina olisi voinut yhdessä - jos tahtoa olisi ollut - Venäjän kanssa käydä Minskin sopimus täytäntöön saakka |e - niin ei tapahtunut.



Venäjän presidentti Vladimir Putin odotti kuusi vuotta -

mitään ei tapahtunut, eikä Kremlkään osoittanut riittävää uutteruutta toteuttaa Minskin sopimusta. Putinin arvostama Stalin totesi aikanaan osapuilleen näin:

"Puheiden aika on ohi, nyt on sotilaiden vuoro"

Näinkö oli samoin sitten vuoden 2021 joulukuussa, kun Kreml päätti hyökkäyksestä Ukrainaan - kiintoisa yksityiskohta oli mediasta meidän TP Sauli Niinistön toteamus Minskin sopimuksesta |3.

.

|2 ~ https://journal.fi/tt/article/view/49424/14596 -

|e ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2022/02/minskin-sopimus-on-kuollut-kauan.html -

|3 ~ https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/4467452 -

.



Talvisota yhdisti Suomen - Jatkosodasta jäi jäljet ja menetyksen

Ukrainassa taas on suuri venäläismielisten ja -kielisten vähemmistö, miljoonissa laskettuna. Tämä ei tuo yhtenäistä Ukrainaa, sillä jo nyt on maanpaossa - juuri Venäjällä, jo liki miljoonainen pakolaisväestö |*kuva* Ukrainasta. Heillä on ollut selkeä syy poistua omasta maastaan jo 2014-15, kun vaikkapa esimerkkinä Odessan murhapoltto kävi toteen ja tuli tiedetyksi |4. Pelko kiovalaisten ääriaineksien - äärikansallismielisten väkivallasta venäläisvähemmistöä vastaan oli näin hyytävästi tullut todistetuksi.
.
|4 ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000750772.html -, otsikoituna näin: "IS vieraili Odessan palotalossa: "Vain fasistit voivat tehdä tämän"" -IS-toimittajana Arja Paananen.

.
Jatkosota sen sijaan sopii meille erinomaisesti historiallisena rinnastuksena ajalle juuri nyt!

1941 kesällä hyökkäsimme alun tietoisen viivytyksen jälkeen yhdessä Saksan kolmannen valtakunnan ja sen liittolaisten - Italian, Romanian ja muiden kanssa Neuvostoliittoon |5 - oli kyse Lebensraum' ista - elintilasta jättiläismäisen Neuvostoliiton alueilta. Meilläkin uhoiltiin tietyissä piireissä Suur-Suomesta aseveljellisenä osana Germania' a |6.
.
|5 ~ https://seura.fi/blogit-ja-kolumnit/professori-markku-kuisma-suomi-osannut-trollata-myos-itseaan/ -
|6 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/01/germania-haaveillaanko-meilla-suur.html -
.



Nyt "jatkosotavertaus" iskee meillä kuin miljoona volttia -

.. Kolmas valtakunta haluttaisiin korvata nato-uskovaisten taholta lännen sotakoneella - Natolla. Herääkö kansakuntamme tähän mediapaatokseen ja -infosyöttöön Venäjän pahuudesta, rikollisuudesta ja julmuudesta |7 kuin manipuloidusta informaatiosta Naton autuudesta, turvasta kuin sen luotettavuudesta ja rauhantahtoisuudesta. Tässä kohdin jokainen lukija voi muistaa Naton ainaissotilasjohtajan Yhdysvaltojen hyökkäyssodat vuosina 2001-21 .. muistaako media nuo US-sodat - entä EU' n pakotteet Yhdysvaltoja vastaan?

Pahin asia on mahdollisuus, jossa "tyhmästä ja ajattelemattomasta valtiojohdosta tulee kärsimään koko kansakuntaruumis", sillä Suomen sijainti ei tue miltään osin sotilaallista liittoa Natoon, ja saattaakin olla, että juuri - muidenkin asiayhteyksien myötä - Unkari ja Turkki ovat jo oivaltaneet, ettei Suomea yksinkertaisesti voida ottaa Natoon (?) -

.. liian vaarallisen sijaintinsa vuoksi. Ehkä Turkki ja Unkari samalla oivaltavat, että Eurooppaan pitää jäädä aihio tulevasta rauhanneuvottelupöydästä - puolueettomalla maaperällä - Suomessa |**, sillä meidän olo idän ja lännen vedenjakajalla |8 tukee tätä "hyvin palveluksien tarjontapolitiikkaa" -by TP Niinistö! |9.

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saadaanko Suoneen vihdoin kansanäänestys Natosta, Ruotsissa jo suunnitellaan?

      • Anonyymi

        Sorry - Suomeen! :-)


    • Anonyymi

      Valehtelemalla natoon, kansanäänestystä ei uskallettu järjestää.

    • Anonyymi

      Suomi tulee Naton täysjäseneksi viikon-kahden kuluessa. Tulevaisuutemme on näin tähtiin kirjoitettu, eikä venäjän sortovaltaa tai aggressiota tarvitse enää pelätä. Ymmärrettävästi tämä herättää ärtymystä niissä luusereissa, jotka aloittajan lailla ovat henkisesti jämähtäneet neuvostoliittoon - läpirupuisaan venäjään - ja sen mielipuoliseen presidenttiin, putiniin. Idän sanelevaa ja alistava ylivalta tai tuon saman koneiston yliote Suomen tulevaisuudesta ja itsenäisyydestä on kadonnut. Vasta nyt olemme vapaat. Koittaa oikea ja aito Lännen aika suomessa ja aurinko paistaa. Idässä aurinko laskee aina länttä aiemmin...kuten nytkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      198
      1756
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1445
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe